Ceska Pozice

Stane se šéfem státních hmotných rezerv exporadce Martina Bartáka?

Politická kontinuita v čele úřadu, jenž pečuje o miliardové rezervy, bude zřejmě zachována. Kandidátem na předsedu SSHR je Zdeněk Kvasnička.

Zdeněk Kvasnička (vpravo) je úředník blízký ODS. V letech 2006 až 2009 byl na resortu obrany poradcem prvního náměstka Martina Bartáka (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Kvasnička (vpravo) je úředník blízký ODS. V letech 2006 až 2009 byl na resortu obrany poradcem prvního náměstka Martina Bartáka (vlevo). | foto: © ČTKČeská pozice
Zdeněk Kvasnička (vpravo) je úředník blízký ODS. V letech 2006 až 2009 byl na resortu obrany poradcem prvního náměstka Martina Bartáka (vlevo).

Nejžhavějším kandidátem na post předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) je Zdeněk Kvasnička, vedoucí sekce privatizace Pozemkového fondu České republiky. ČESKÁ POZICE tuto informaci získala z důvěryhodných vládních zdrojů. Kabinet premiéra Petra Nečase by o novém šéfovi SSHR mohl rozhodnout již příští středu. ČESKÁ POZICE poslala Kvasničkovi dotazy související s jeho případným jmenováním šéfem SSHR již minulý týden, avšak z Pozemkového fondu odpověď dodnes nedorazila.

Kvasnička je úředník blízký ODS, v letech 2006 až 2009 byl na resortu obrany poradcem prvního náměstka Martina Bartáka. Pozoruhodné je, že i současný – prozatímní – šéf SSHR Tomáš Perutka pochází z Bartákova okruhu. Politická kontinuita na tomto významném postu tudíž zřejmě bude zachována.

Státním hmotným rezervám byly vytýkány problematické nákupy v řádu stamilionů korunSSHR je ústředním orgánem státní správy, jenž má na starosti hospodářská opatření pro krizové stavy a státní hmotné rezervy v hodnotě desítek miliard korun. Předsedu jmenuje vláda na návrh ministerstva průmyslu a obchodu, tento resort však nejprve musí získat souhlas ministerstva financí. Po parlamentních volbách v roce 2010, kdy na ministerstvo průmyslu a obchodu přišel Martin Kocourek (ODS), se pod tehdejším předsedou Ladislavem Zabem začala otřásat židle. Kocourek se netajil tím, že si na dění v SSHR a na jeho obchody hodlá posvítit, jenže neměl na to patřičnou politickou odvahu. Státním hmotným rezervám byly vytýkány problematické nákupy v řádu stamilionů korun.

Dohoda do konce března

Řádně jmenovaného šéfa nemá správa hmotných rezerv od listopadu loňského roku, kdy Zabo, který SSHR řídil od ledna 2007, rezignoval (oficiálně ze zdravotních důvodů). Vláda na zasedání 16. listopadu 2011 tuto skutečnost akceptovala a zadala ministrovi financí a ministrovi průmyslu a obchodu, aby do konce roku společně našli pro tento post vhodnou osobu.

O výběru šéfa Správy státních hmotných rezerv více v tomto článku.

Řízením SSHR byl dočasně pověřen současný místopředseda Tomáš Perutka, který je považován za člověka s vazbami na místopředsedu TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska. Předtím, než loni dostal trafiku na SSHR, byl Perutka v letech 2009 a 2010 ekonomickým náměstkem ministra obrany. Do této funkce ho uvedl ministr obrany Martin Barták. Z tohoto postu ho ale loni v září odvolal ministr Alexandr Vondra.

Na předsedovi SSHR se podle původního záměru vlády měly dohodnout ministerstvo financí a resort průmyslu a obchodu do konce loňského roku. Politici ODS a TOP 09 však zatím nevybrali nikoho. Nový termín je konec března. Vůbec první jméno, které se po třech měsících objevilo v procesu výběru nového předsedy Správy státních hmotných rezerv, bylo Libor Ježek z ODS, současný náměstek a státní tajemník na ministerstvu životního prostředí. Informaci ČESKÉ POZICE z vládních kruhů, že je jedním z kandidátů, státní tajemník nepotvrdil. „V této věci mne nikdo neoslovil,“ řekl Ježek.

Univerzál Kvasnička

Vypadá to tedy, že mnohem větší šanci na jmenování má Zdeněk Kvasnička (45), který – soudě podle životopisu – je spíše univerzálním úředníkem s ekonomickým vzděláním. Kvasničkovi se v době komunistického režimu příliš nedařilo. Univerzitu Palackého v Olomouci nedokončil, dva roky se živil jako dělník v Železárnách Prostějov. V září 1988 začal studovat vojenskou školu ve Vyškově, kterou dokončil v roce 1992. Ve stejném roce nastoupil na úsek finanční služby Vojenské akademie, kde zastával vedoucí funkce až do léta 1998. Poté pět let – už jako občanský zaměstnanec, nikoli voják – působil jako náčelník finanční správy Vojenské akademie. Mezitím se dal na podnikání, od roku 1996 byl několik let společníkem ve firmách Pekab a GHH Finservis, které se zabývaly účetnictvím.

Kvasnička poté zkoušel štěstí ve zdravotnictví. V červenci 2003 se stal ekonomickým náměstkem Masarykova onkologického ústavu v Brně. Odsud po roce a půl zamířil na Ústavní soud v Brně, kde půl roku působil jako vedoucí ekonomického odboru. V květnu 2005 se stal náměstkem ředitele Vězeňské služby ČR, jenže po deseti měsících ho tehdejší generální ředitel Luděk Kula odvolal z funkce. Poté Kvasnička zamířil do soukromého sektoru a od června 2006 byl čtyři měsíce zaměstnán ve známé developerské společnosti Sekyra Group. „Bohužel, vůbec si ho nepamatuji,“ sdělil ČESKÉ POZICI majitel společnosti Luděk Sekyra.

Zajímavé je, že jako zaměstnanec Pozemkového fondu Kvasnička na základě dohody o pracovní činnosti stále působil na ministerstvu obranyKvasnička po tomto krátkém intermezzu v soukromém sektoru zamířil do nejvyšších sfér státní správy, od října 2006 se na ministerstvu obrany stal správním radou kanceláře prvního náměstka Martina Bartáka. Tuto funkci zastával až do května 2007. Pak jeho hvězda opět díky politikům z ODS stoupla – tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič ho jmenoval v rámci rozsáhlých personálních změn na Pozemkovém fondu (PF) členem výkonného výboru této instituce, kde ale v lednu 2010 Kvasnička skončil. Svoji funkci vedoucího sekce privatizace v PF si však udržel dodnes. Zajímavé je, že jako zaměstnanec Pozemkového fondu na základě dohody o pracovní činnosti stále působil na ministerstvu obrany, údajně jako poradce prvního náměstka Martina Bartáka, který tuto funkci opustil v květnu 2009, aby se stal ministrem v úřednické vládě Jana Fischera.

Z výše uvedených informací vyplývá, že pokud předsedou SSHR bude jmenován Kvasnička, politická kontinuita v této funkci nebude zpřetrhaná. Perutka, který státním hmotným rezervám šéfuje nyní, pochází z okruhu Martina Bartáka, stejně jako žhavý kandidát vlády na předsedu SSHR Kvasnička.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.