Stane se Petr Lessy znovu šéfem Policie ČR?

Současný policejní prezident Martin Červíček možná získá post styčného důstojníka na Slovensku a 28. října zřejmě obdrží hodnost generála.

Martin Shabu 16.10.2013

Bylo odvolání Petra Lessyho a jmenování Martina Červíčka politickým tahem? foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Bylo odvolání Petra Lessyho a jmenování Martina Červíčka politickým tahem?

Ve vedení Policie ČR se schyluje k personální výměně. Dle informací ČESKÉ POZICE od důvěryhodného zdroje se připravuje návrat bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, jenž byl považován za prodlouženou ruku Věcí veřejných, do tohoto postu. Tento scénář podporuje zjištění MF Dnes, jež v pondělí upozornila, že Městský soud v Praze rozhodl, že stíhaní Lessyho kvůli pomluvě dvou šéfů zlínské policie Bedřicha Koutného a Jaroslava Vaňka bylo nezákonné. Lessyho návrat však má jeden háček.

Česko policejního prezidenta má – Martina Červíčka. Ten se do vrcholného postu u policie dostal za exministra vnitra Ivana Langera (ODS) a šéfem policie ho jmenoval šéf tohoto resortu Jan Kubice, který více než rok vedl s Lessym zákopovou válku. Jedním z důvodů jejich konfliktu byla Lessyho neochota snížit počty policistů.

Pecinova role

Bezpečnostní komunitou se již několik týdnů šíří informace, že Červíček z postu policejního prezidenta odejde dobrovolně. A současný ministr vnitra Martin Pecina (SPOZ) prohlásil, že Lessyho i Červíčka považuje za špičkové policisty, s nimiž se určitě dohodne. Součástí dohody by například mohlo být, že Červíček získá post styčného policejního důstojníka na Slovensku a navíc mu zřejmě prezident Miloš Zeman 28. října udělí hodnost generála. Z vrcholného policejního manažesrského postu neodejde s prázdnou. Dle časopisu Týden by měla jeho měsíční výsluha přesáhnout 80 tisíc korun.

Delikátní však bude stanovit datum plánované rošády. Ministr vnitra v demisi Pecina totiž pouhé dva týdny před volbami nemá na klíčový personální tah v Policii ČR dostatečný mandát. A dnes lze jen obtížně odhadnout příští vládní koalici. Pecina sice má díky nadstandardnímu vztahu s prezidentem Zemanem šanci udržet se i ve vládě, kterou bude sestavovat sociální demokracie, ale existuje riziko, že bude muset z postu ministra vnitra odejít.

Důvěryhodné zdroje ČESKÉ POZICE se však shodují, že pokud Pecina zůstane ministrem vnitra i ve vládě, která vzejde z předčasný voleb, výměna Lessyho za Červíčka se zřejmě uskuteční.