Ceska Pozice

Stane se Národní divadlo a.s. realitou?

Expertní tým by rád viděl Národní divadlo jako akciovou společnost. V lednu navrhne ministryni kultury Hanákové kandidáty na ředitele.

Ministryně kultury Alena Hanáková společně se svými náměstky ve čtvrtek 6. prosince vyslechla návrh expertního týmu, který už několik měsíců hledá řešení pro Národní divadlo (ND). Podle slov jeho předsedy, děkana DAMU Jana Hančila, nikdo z vedení ministerstva kultury teze, které odborníci přednesli, nezpochybnil. To je dobrá zpráva. Zároveň není vyloučeno, že to někdo učiní po poradě se stranickými sekretariáty později.

Na doladění představ o budoucnosti ND zbývá ještě pár týdnů. Nejpozději do poloviny ledna 2013 totiž chce odborný tým, v němž zasedají také dramatik Milan Uhde, senátor a ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták, skladatel Václav Riedelbauch, ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša nebo analytik Bohumil Nekolný zveřejnit podrobnější závěrečnou zprávu. Společně s ní navrhne ministryni Hanákové i kandidáty, kteří by se měli v uzavřeném výběrovém řízení ucházet o post ředitele ND. Doporučí jí, aby své rozhodnutí neodkládala. Podle Hančila členové expertního týmu předpokládají, že by měl nový šéf vést ND nejpozději od září 2013.

Návrhy expertní skupiny

Změna právní subjektivity ND
K přijetí nového zákona o ND by vedla dlouhá legislativní cesta. Po konzultacích s právníky se odborníci zatím přiklánějí k formě akciové společnosti. Problém je, že by ji podle všeho muselo založit ministerstvo financí a jmenovat i představenstvo. V rámci příspěvkové organizace je jako prozatímní řešení třeba ustavit alespoň radu ND, která by jako „filtr“ mírnila přímou závislost ředitele ND na ministerstvu kultury. Jde o to, aby měl nový šéf větší prostor pro samostatné rozhodování než dosud, ale také jasnou odpovědnost a odbornou kontrolu.

Autonomie současných souborů
Opera, činohra i balet by měly mít samostatné rozpočty i „své“ budovy. Smetanovo divadlo je svými parametry vhodné jako působiště opery a baletu, ve Stavovském divadle by se hrála převážně činohra, ale prostor by zůstal i pro mozartovský operní repertoár. Zlatá kaplička by pak uváděla inscenace všech souborů, především český „národní“ repertoár a inscenace klasičtějších forem.

Výběr ředitele v uzavřeném výběrovém řízení
Zatím se expertní tým na konkrétních jménech neshodl. Není úplně vyloučené, že nakonec zazní jediné. Pravděpodobným kandidátem na ředitele ND je Jan Burian, ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni. Mluví se i o bývalém řediteli ND a současném šéfovi agentury Dilia Jiřím Srstkovi nebo rektorovi AMU Ivo Mathém. Ideálně by mělo být o novém šéfovi jasno do konce února.

Pro expertní tým je podle Jana Hančila důležité, aby ministerstvo přijalo jeho návrhy, které určují základní směr fungování ND, jako celek. Ministerstvo by pak mělo pro práci ND vytvořit takové finanční a jiné podmínky, které by odpovídaly jasně definovaným požadavkům na českou „první scénu“.

Detaily chodu největší české divadelní instituce bude muset dořešit až řádně jmenovaný nový ředitel ND. Ten bude možná chtít po ministerstvu kultury před svým nástupem jasné podmínky financování ND a investiční program pro rekonstrukci Státní opery a Nové scény. Respektive, byl by blázen, kdyby funkci přijal, aniž by v tomto směru dostal oficiálně stvrzené přísliby.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.