Stane se Ladislav Jakl kandidátem Svobodných na prezidenta?

Tajemník prezidenta Václava Klause a rocker v jedné osobě by byl společnosti užitečnější jako sládek svého růžového piva BuQičák.

Ladislav Jakl foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ladislav Jakl

Kdo by byl podle Ladislava Jakla dobrým příštím prezidentem? Časopisu Týden před nedávnem tajemník prezidenta Václava Klause a rocker v jedné osobě řekl, že on sám: „Já mám o sobě docela dobré mínění. Řekněte deset důvodů, proč ne. Jsem blbější než jména, o kterých se mluví?“

Pro někoho to možná zní jako žert, ale v centrále Strany svobodných občanů to míní vážně. Jak uvedl server idnes.cz, do boje o Hrad by za Svobodné mohl zasáhnout kontroverzní Jakl, o němž straníci budou hlasovat v primárkách. „Podle mě by byl Ladislav Jakl dobrým prezidentem, nepodepisoval by euro-smlouvy, a vracel by poslancům zákony omezující svobodu člověka,“ vyvěsil si na Facebooku šéf Svobodných Petr Mach.

Machův záměr nenašel příliš pochopení u velkopodnikatele Andreje Babiše (ANO 2011). Ten o případné Jaklově kandidatuře prohlásil: „Mach ze Svobodných je buď fanatik, nebo si dělá z občanů srandu.“

Zajímavé je, že prezident Klaus již podpořil pro prezidentské volby svého někdejšího hlavního rivala Miloše Zemana. Proč však nepodpořil svého tajemníka? Že by o Jaklových plánech či záměru Svobodných nevěděl? Těžko říct. Je ale možné, že Jaklova kandidatura má být spíš recesí a provokací. Jakl by však mohl výrazně rétoricky konkurovat Miloši Zemanovi, na kterého v tomto ohledu žádný z dosavadních kandidátů nestačí.

Petr Mach ČESKÉ POZICI napsal, že prezident se k Zemanovi vyjádřil dříve, než vyšly zprávy o Jaklovi. „Nevím, koho bude VK volit, ale náš kandidát je míněn vážně.“ Pokud si někdo přeje, aby příští prezident (na rozdíl od současného) společnost spíše stmeloval, u Jakla se něčeho podobného určitě nedočká. Lepší by proto bylo, kdyby informace o Jaklově kandidatuře zůstaly žertem. Klausův tajemník by byl společnosti užitečnější jako sládek svého růžového piva BuQičák.