Standardní rozhovor Václava Havla

Bývalý prezident ve středečním rozhovoru pro MF DNES ničím nepřekvapil. ČESKÁ POZICE proto jen může některé jeho výroky glosovat.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © isifaČeská pozice

Rozhovor s bývalým prezidentem Václavem Havlem, který dnes zveřejnila MF DNES, lze označit za standardní. Podobné rozhovory, v nichž nic zásadního neřeknou, poskytují bývalí i současní politici často. V tomto duchu ani exprezident Havel ničím podstatným nepřekvapil. Nezbývá tedy než některé jeho výroky v rozhovoru pouze glosovat.

HAVEL: Hrůza, za kterou však Praha 6 tak docela nemůže, totiž tunel Blanka.

A co třeba kauza Key Investments? Za tu Praha 6 může? Možná, že však to, že se exprezident Havel o této kauze nezmiňuje, souvisí s jeho dalším výrokem.

HAVEL: Z novin čtu Respekt, denní tisk jen nahodile, přijde-li mi do rukou. S politiky se nestýkám, pokud nás nějaká náhoda či společenská událost nesvedou dohromady.

Nelze než doporučit i jiná média.

HAVEL: Jako občan jsem hluboce frustrován a zneklidněn prohlubujícím se odcizením politiky a veřejnosti.

Jeden podobně frustrovaný občan se to rozhodl v Norsku vyřešit po svém. Toto řešení však od exprezidenta Havla nehrozí.

HAVEL: Neobyčejně mne zaujal názor Věcí veřejných, že polofašistické či poloantisemitské či podobné názory se mají říkat až po pracovní době nebo v době nějakého náhradního volna, ale ne v úřadě. Ano, přesně tak tomu je: jistý malíř pokojů také přece zakládal svou stranu v mnichovské hospodě, a ne na pracovišti.

Má-li na mysli Adolfa Hitlera, pak ten NSDAP tak úplně nezakládal. Anton Drexler se vyučil zámečníkem.

HAVEL: Jsem „havlovec“.

Bravo! Dobrý příklad pro současného prezidenta Václava Klause. Mohl by prohlásit: Jsem klausovec.

HAVEL: Nevolím ani tak konkrétní osoby jako spíš zelenou myšlenku.

Z toho by mohli mít radost fanoušci fotbalového klubu Bohemians.  

HAVEL: Lidé chtějí něco jiného. S levicí či pravicí to celkem nesouvisí.

A co chtějí? Bohemians?

HAVEL: Dostávám měsíčně 50 tisíc korun na kancelář a 50 tisíc osobní prezidentskou rentu. Na kancelář (nájem, platy, výdaje za překlady, provozní či reprezentační výdaje atd.) to samozřejmě nestačí, tím spíš, že to není valorizováno. Zbytek tedy platím ze svého či z darů… Nechal bych to, jak to je.

Poslanci, senátoři a prezident Klaus mají o čem přemýšlet.

HAVEL: Zřejmě to je film (Odcházení – pozn. red.) takzvaně klubový, pro určitý okruh diváků, který buď zcela zapadne, anebo bude skrytě ovlivňovat kinematografii na delší dobu, aniž si toho někdo všimne... Texty (nekompetentních lidí – pozn. red.) ovlivní diváky, ti nepřijdou a peníze na kinematografii odejdou s nimi.

Některé filmy Davida Lynche také nemají velkou návštěvnost. Neprojevila se u exprezidenta Havla skrytá touha po komerčním úspěchu?

HAVEL: Myšlenka založit v Praze instituci po vzoru amerických prezidentských knihoven vznikla před několika lety. Naplno se její činnost (Knihovny Václava Havla – pozn. red.) rozvine zřejmě v okamžiku, kdy bude hotovo její definitivní sídlo na Loretánském náměstí, financované Zdeňkem Bakalou.

Konečně jsme se od někoho povolaného dozvěděli, kdo projekt financuje. Zatím to byly jen nepotvrzené zprávy. Snad jediná podstatná informace v rozhovoru.

HAVEL: Tentokrát neplánuji nic (oslava 75. narozenin – pozn. red.). Vím ale, že cosi chystají mí přátelé. Nechám se překvapit.

Konečně plnohodnotné překvapení. Redakce ČESKÉ POZICE se také nechá překvapit. A přeje Václavu Havlovi předem vše nejlepší, především další zlepšování zdraví.

Počet příspěvků: 3, poslední 3.10.2011 11:53 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.