Stadion v Edenu vlastní dvě dámy z Kypru

Otázka se nevznáší jen nad tím, kdo je reálným majitelem arény, ale i jakým způsobem byl její nákup financován.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jak známo, kyperská společnost Kingwater Holdings Limited koupila 19. července 2012 osmdesátiprocentní podíl ve firmě Eden Sport Investments, která prostřednictvím E Side Property kontroluje fotbalový stadion v Praze v Edenu. V oficiálním prohlášení firmy Kingwater Holdings Limited jednoznačně stojí: „Společnost Kingwater Holdings Limited vlastní advokát Václav Slavíček.“

Kladenský právník Slavíček na tiskové konferenci na přímý dotaz, zda on je konečným vlastníkem firmy Kingwater Holdings Limited, odpověděl, že ano. Jenže podle zjištění ČESKÉ POZICE v kyperském obchodním rejstříku u této firmy Slavíček nefiguruje. Proto jsme advokáta požádali, aby nám poskytl aktuální výpis, kde je jako akcionář uveden. Slavíček na otázku nereagoval, ač v předchozích případech na naše otázky ochotně odpovídal. Pokud bychom se v následujícím rozboru mýlili, jistě by to udělal i v tomto případě.

O Slavíčkovi ani zmínka

Důvěřuj, ale prověřuj! V duchu tohoto moudra si ČESKÁ POZICE tento týden, tedy pár dnů po uzavření transakce, obstarala výpis společnosti Kingwater Holdings Limited se sídlem v Nikósii, která byla zaregistrovaná na Silvestra 2010. Majitelem ale překvapivě není Václav Slavíček, nýbrž další firma, konkrétně M. S. O. Nominees Limited sídlící na stejné adrese jako Kingwater Holdings Limited. Jenže Slavíček kupodivu nefiguruje ani u společnosti M. S. O. Nominees Limited, není jejím ředitelem, ani podílníkem. Zapsanými společníky M. S. O. Nominees Limited jsou dvě dámy s kyperským občanstvím: Kathryn Stewartová a Emily Holtová vlastní firmu půl na půl. O Slavíčkovi ani zmínka, tudíž jsme nenašli ani dokumenty o tom, že by kladenský advokát vlastnil firmu Kingwater Holdings Limited nebo jejího majitele, společnost M. S. O. Nominees Limited.

Jak Kingwater Holdings Limited, tak jeho jediný vlastník M. S. O. Nominees Limited nejsou akciové společnosti, nýbrž „eseróčka“, dá se tedy usuzovat, že co je v kyperském obchodním rejstříku zapsané, odpovídá skutečnosti. Samozřejmě, že zmíněné dvě dámy-„nominálky“ podíly v této firmě pro někoho pouze drží. Kdo jsou ale tito lidé? Nebo jsou to zase další off-shorové společnosti?

Václav Slavíček minulý týden uvedl, že stadion kupuje prostřednictvím kyperské společnosti z důvodů daňových. Jaká však byla skutečná motivace?

Je zcela nelogické, aby podíly byly drženy pro advokáta Slavíčka, protože když se k firmě veřejně hlásí, neměl by potřebovat takzvané nominální společníky, v tomto případě společnice Stewartovou a Holtovou. Kdyby nad Kingwater Holdings Limited byla nějaká další off-shorová společnost, například na Britských Panenských ostrovech či na Seychelách, Slavíček by mohl tvrdit, že tuto entitu vytvořil z nějakého konkrétního důvodu, třeba daňového. To by se dalo pochopit. Ale když prohlašuje, že vlastní Kingwater Holdings Limited on, přitom za M. S. O. Nominees Limited jsou zapsané v rejstříku dvě fyzické osoby, jednoduše to nemůže být pravda.

A nedá se ani říci, že obě dámy jsou zapsané administrativní chybou, protože pokud Slavíček společnost kupoval a následně použil jako SPV (special purpose vehicle) jen kvůli transakci se stadionem, tak na něj musela být převedena a jména společníků změněna, což se zjevně nestalo.

Když se ČESKÁ POZICE minulý čtvrtek na tiskové konferenci zeptala advokáta Václava Slavíčka, proč kupuje stadion prostřednictvím kyperské firmy, odpověděl, že z daňových důvodů. Skutečná motivace byla pravděpodobně jiná.

Kdo transakci financoval?

A je tu ještě jedna problematická věc. Slavíček minulý týden prohlásil, že transakci financoval částečně ze svých peněz a zbytek si prý půjčil u banky, jejíž jméno však odmítl prozradit. Podle informací ČESKÉ POZICE však koupi stadionu nefinancovala žádná banka. Pro jakoukoli z nich by šlo o obrovské riziko, například proto, že multifunkční arénu má již několik let v zástavě Česká spořitelna proti úvěru ve výši 323 milionů korun, které v roce 2008 poskytla firmě E Side Property. Akvizici někdo platil z equity, tedy z vlastních peněz. Otázka je, kdo?

Akvizici někdo platil z equity, tedy z vlastních peněz. Otázka je, kdo?

Šlo údajně o relativně vysokou částku, a kdyby transakci financovala banka, měla by v zástavě buď podíl akvizičního SPV, tedy firmy Kingwater Holdings Limited, což očividně není tento případ, když ji vlastní dvě dámy z Kypru. Anebo alespoň by zajistila druhou zástavu na akcie Eden Sport Investments Limited (matka E Side Property), k čemuž také nedošlo.

ČESKÁ POZICE se zeptala finančníků z Natland Group, zda jako prodávající ověřovali, kdo ve skutečnosti stojí za kupujícím, tedy za firmou Kingwater Holdings Limited. „Většina jednání probíhala na úrovni právních poradců stran, obchodní dohody za kupujícího uzavíral Václav Slavíček,“ sdělil mluvčí Natland Group Rostislav Starý.

Je tedy zřejmé, že kyperskou firmu Kingwater Holdings Limited drží prostřednictvím nominálního servisu poskytovaného společností M. S. O. Nominees Limited někdo úplně jiný než Slavíček. V českých finančních a fotbalových kruzích se spekuluje o tandemu finančníka z PPF Karla Pražáka a bývalého hlavního akcionáře Key Investments Vladimíra Kroužeckého. Pražák však tuto informaci v SMS zprávě pro ČESKOU POZICI označil za nesmysl.

O situaci kolem stadionu v Edenu jsme psali v článcích: