Stadion v Edenu koupil kladenský advokát Slavíček. A to je fakt záhada.

Nový majitel problematické společnosti tvrdí, že není bílým koněm PPF. Připouští však, že o finanční situaci firmy mnoho neví.

István Léko 25.7.2012

Václav Slavíček si na koupi firmy, jejímž prostřednictvím ovládne stadion v Edenu, dle svých slov zčásti půjčil. Odvážný muž. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, ČTKČeská pozice

Václav Slavíček si na koupi firmy, jejímž prostřednictvím ovládne stadion v Edenu, dle svých slov zčásti půjčil. Odvážný muž.

Nejsem bílým koněm PPF, ani nikoho jiného. To je zatím nejdůležitější sdělení nového majitele fotbalového stadionu v Praze v Edenu Václava Slavíčka (43). Pokud říká pravdu, tak tento neznámý advokát z Kladna miluje riziko. A to hodně. Firma E Side Property, které stadion patří, je totiž v katastrofální finanční situaci a Slavíček ji koupil, aniž znal klíčové parametry na straně výnosů, ale i nákladů. Proto tomuto odvážnému muži přejme hodně štěstí. Bude je potřebovat.

Společnost E Side Property, které patří fotbalový stadion v Praze v Edenu, tedy ovládl kladenský advokát. Finanční skupina Natland Group, vlastník 80 procent E Side Property, mu svůj podíl prodala ve čtvrtek. Je to překvapivá zpráva, protože v minulých dnech důvěryhodné zdroje ČESKÉ POZICE tvrdily, že kupujícím je na 99 procent finančník Karel Pražák, který se spolupodílí na některých nepřímých akvizicích majitele holandské finanční skupiny PPF Petra Kellnera.

Nejasné odpovědi

Advokát Slavíček na přímý dotaz ČESKÉ POZICE, zda není bílým koněm Pražáka či PPF, odpověděl, že v žádném případě. „Mohu vyloučit, že by za mnou někdo stál. Pana Pražáka jsem navíc nikdy neviděl,“ dodal.

Optimismus Slavíček čerpá ze studia byznysu kolem podobných zahraničních stadionů

Slavíček není známý investor, ale ani odborník na provoz multifunkčních arén. Proto jsme se ho zeptali, jak ho mohlo napadnout z ničeho nic koupit stadion. „Viděl jsem investiční příležitost, cítím šanci na výnos, a navíc jsem fanda Slavie,“ řekl Slavíček s tím, že věří, že dokáže firmu restrukturalizovat takovým způsobem, aby měla zisk 20 až 30 milionů korun ročně. Tento optimismus podle svých slov Slavíček čerpá ze studia byznysu kolem podobných zahraničních stadionů. „Spousta se toho dá najít na internetu,“ říká Slavíček.

„Společnost hodlám rozvíjet ve střednědobém až dlouhodobém horizontu, ale nevylučuji, že poté budu uvažovat o prodeji,“ dodal advokát. Když však ČESKÁ POZICE Slavíčka požádala, aby vyjmenoval alespoň tři firmy, které doposud úspěšně restrukturalizoval, dostali jsme nejasnou odpověď. Hovořil o podobných zkušenostech z Komerční banky, kde před deseti lety vedl právní odbor, zmínil lékárenskou společnost Lissete Pharm (nyní v konkurzu), ale nic více. „O tom, kterým firmám jsem se věnoval v rámci svého působení v Komerční bance, nemohu kvůli mlčenlivosti hovořit,“ vymlouval se.

Kyperské sídlo

Jak vypadala transakce se stadionem? Finanční skupina Natland Group prodala celý svůj osmdesátiprocentní podíl ve firmě Eden Sport Investments Limited, která prostřednictvím E Side Property vlastní stadion v Edenu. Novým vlastníkem se stala společnost Kingwater Holdings Limited zaregistrovaná na Kypru. Slavíček tvrdí, že vlastníkem této off-shore firmy je pouze on sám. „Kypr jsem si zvolil z daňových důvodů,“ vysvětloval.

Transakci Slavíček financoval zčásti z vlastních zdrojů, zbytek si prý půjčil od banky. Nechtěl však prozradit, od které.

Kolik zaplatil Natlandu, Slavíček odmítl sdělit. Dodal jen, že transakci financoval zčásti z vlastních zdrojů, zbytek si prý půjčil od banky. Nechtěl však prozradit, od které. Financování E Side Property si rovněž představuje tak, že část peněz firmě poskytne z vlastních zdrojů, ale spoléhá se také na bankovní úvěr. Slavíček tvrdí, že finanční situace firmy není tak tragická, jak se popisovalo v médiích.

O tom, kolik bude E Side Property potřebovat letos peněz, aby ji věřitelé neposlali do insolvence, nemá nový majitel ještě přesnou představu. „Ukáže až čas,“ řekl, ale nevyloučil, že může jít až o několik desítek milionů korun. Bude prý záležet na tom, zda věřitelé budou ochotni akceptovat novou situaci a zda budou firmě věřit.

„Přiznávám, že riziko je značné, ale jsem optimista,“ říká Slavíček. Firmě věří, podle našeho úsudku až příliš. Jako by ignoroval zdrcující analýzy expertů z firem BDO Audit, PricewaterhouseCoopers a právní kanceláře Salans, které si letos na jaře objednal Natland Group. Závěry šetření zmíněných společností manažeři Natlandu vyhodnotili tak, že byli okamžitě připraveni poslat E Side Property do insolvenčního řízení. Nakonec k tomuto kroku nedošlo, protože se najednou objevil zájemce z Kladna.

„Nabídka na koupi našeho podílu byla atraktivní, takže jsme se ho rozhodli prodat,“ řekl stroze mluvčí Natlandu Rostislav Starý. Kupní cenu neprozradil ani on.

Rychlost i neznalost posilují spekulace

Zarážející je, že nový majitel, jemuž při životní akvizici podle jeho slov vůbec nikdo neradil, zatím s věřiteli vůbec nejednal. Ani s Českou spořitelnou, které E Side Property dluží 323 milionů korun. Nový majitel dokonce neví, kdy má bance firma platit úroky a v jaké výši. Slavíček na jedné straně tvrdí, že na příjmové stránce je stadion v Edenu schopen generovat více peněz, avšak na druhé straně nemá tušení ani o nejdůležitějších výnosech E Side Property, například z nedávného koncertu zpěváka Bruce Springsteena či z nájmu, který platí fotbalový klub Slavia Praha.

Rychlost a absolutní neznalost situace E Side Property posilují spekulace, že Slavíček pouze frontuje nějakého silného finančního investora

„S věřiteli, kam řadím i držitele dluhopisů, mezi něž patří i městské části Praha 6 a Praha 10, plánuji jednání v nejkratší době. Budu s nimi hledat férové vypořádání pohledávek. Zbylé úroky, které E Side Property dluží držitelům dluhopisů, což činí zhruba pět milionů korun, brzy zaplatíme,“ slibuje Slavíček. Více informací o situaci prý poskytne veřejnosti začátkem podzimu. „Provoz stadionu samozřejmě poběží dál, jak jsou všichni zvyklí. Návštěvníci změnu majitele nijak nepocítí. Nepřestane se hrát fotbal, platí všechny domluvené akce. Budeme šetřit, kde se dá, zároveň navýšíme obchodní aktivity. Rezervy tu jsou,“ dodal.

To je odvážné tvrzení majitele, který o firmě prakticky nic neví. Právě rychlost a absolutní neznalost situace E Side Property posilují spekulace, že advokát Slavíček v této investici pouze frontuje nějakého silného finančního investora.

S pětinovým majitelem akcií E Side Property Vladimírem Kroužeckým, který před léty kontroloval firmu Key Investments a stoprocentně i stadion v Edenu, nemá Slavíček žádný problém. „Budeme spolupracovat jako akcionáři,“ řekl. Kroužeckého dvacetiprocentní podíl kupovat nehodlá.

Kdo je Václav Slavíček?

Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a od roku 1993 se věnuje advokacii. Před dvanácti lety se stal ředitelem právní divize Komerční banky, kterou čekala privatizace. Banku tehdy řídil Radovan Vávra. Podle informací ČESKÉ POZICE Slavíčka doporučila do funkce šéfa právního odboru zejména právní kancelář BBH, která v té době pro Komerční banku pracovala. Později se BBH stala jakousi dvorní právní kanceláří finanční skupiny PPF.

Z Komerční banky odešel Slavíček v roce 2003, krátce poté, co banku koupila francouzská Société Générale. Zamířil do společnosti Škoda Praha, kde se údajně podílel na restrukturalizaci firmy. Po dvou letech ze Škody Praha odešel a opět se věnoval advokacii. V roce 2008 necelé dva roky řídil jako předseda představenstva a ředitel síť lékáren Lissete Pharm, kde se rovněž věnoval restrukturalizaci. Firma však v červenci 2011 spadla do insolvence a nyní je v konkurzu.

Poté Slavíček zkoušel štěstí v Rumunsku, kde necelé dva roky řídil divizi právního vymáhání retailových pohledávek ve firmě Suport Colect S. R. L., která patřila do finanční skupiny Erste Group. Z Rumunska se vrátil v roce 2010. Slavíček je rovněž majitelem společnosti Damcos, jenže ve sbírce listin obchodního rejstříku o této firmě od roku 2007 neexistuje žádný dokument. Nyní se tedy tento kladenský advokát stal rozhodujícím majitelem fotbalového stadionu v Praze v Edenu.

O situaci společnosti E Side Property

jsme podrobně psali nedávno. Firma vešla ve známost nejen proto, že vlastní stadion v Praze v Edenu, ale zejména tím, že její neobchodované patnáctileté dluhopisy se směšným úročením koupila kontroverzní společnost Key Investments za veřejné stamiliony do portfolia městských částí Praha 6 a Praha 10, ale i dalších českých měst.

E Side Property je na tom tak špatně, že letos na jaře neměla peníze ani na zaplacení úroku držitelům dluhopisů (jednalo se zhruba o jedenáct milionů korun). Největším věřitelem E Side Property je Česká spořitelna a stavební podnik Hochtief. Připočteme-li i angažovanost držitelů dluhopisů, závazky společnosti se v květnu 2012 pohybovaly kolem 750 milionů korun. Samotný stadion má v zástavě Česká spořitelna, které E Side Property dluží 323 milionů korun na zhruba sedmiprocentní úrok.