Stadion Slavie vyveden do nové firmy. Klientům Key Investments pomalu umírá naděje.

Firma E Side Property de facto převedla veškerý svůj majetek, tedy pražskou arénu, na nově založenou společnosti Vinet Invest.

Součástí multifunkčního komplexu v Edenu je nejmodernější fotbalový stadion v České republice pro 21 tisíc sedících diváků na krytých tribunách. foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Součástí multifunkčního komplexu v Edenu je nejmodernější fotbalový stadion v České republice pro 21 tisíc sedících diváků na krytých tribunách.

Společnost E Side Property (ESP), jejíž nelikvidní dluhopisy před lety nadělila dnes již zkrachovalá Key Investments zejména městským částem Praha 10 a Praha 6, ale i dalším menším klientům, již nevlastní stadion v Edenu.

V rámci restrukturalizace společnosti E Side Property její majitel, kyperská firma Kingwater Holdings Limited, po dohodě s hlavními věřiteli (Česká spořitelna a Hochtief) převedl arénu, kde hraje fotbalová Slavia, spolu s dalšími menšími nemovitostmi na nově založenou společnosti Vinet Invest.

To znamená, že E Side Property už nevlastní žádný majetek, pouze 100 procent akcií Vinet Investu, nového majitele stadionu. Očekává se, že v první polovině roku 2014 do Vinet Investu vstoupí investor, který oživí provoz stadionu a zajistí provozní kapitál. Zato napálení klienti Key Investments, kteří v dluhopisech E Side Property utopili asi 280 milionů korun, byli odsunuti na vedlejší kolej. Za cenné papíry, které jsou splatné až v roce 2024, sice každý rok dostanou směšný úrok, ale značnou část investovaných peněz nejspíše nikdy neuvidí. Vyplývá to z informací, které ČESKÉ POZICI poskytl dobře informovaný zdroj obeznámený s detaily transakce.

Z prohlášení Kingwater Holdings Limited

V prohlášení společnosti Kingwater Holdings Limited, která drží 80 procent akcií E Side Property, se uvádí:

„V rámci této fáze bylo nejprve třeba detailně prověřit strukturu závazků a pohledávek zejména společnosti E Side Property, v jejímž majetku se stadion nacházel, a stabilizovat finanční a ekonomickou situaci firmy s cílem odvrátit její vážně hrozící úpadek, jenž by byl katastrofou pro drtivou většinu jejích věřitelů.
Uvedeného cíle se po značném úsilí podařilo dosáhnout. Došlo k uspokojivé úpravě či narovnání vztahů s velkými věřiteli společnosti, tedy s Českou spořitelnou a společnostmi Hochtief a Strabag, a postupně byli a jsou uspokojováni i všichni nesporní malí a střední věřitelé. Zároveň došlo k revizi a v některých případech k přehodnocení vztahů s obchodními partnery stadionu za účelem oboustranného tržního nastavení vzájemných podmínek, jakož i k optimalizaci veškerých provozních nákladů, včetně mzdových.
V průběhu restrukturalizace bylo dbáno především na ochranu zájmů oprávněných věřitelů společnosti E Side Property. Společnost Vinet Invest, do jejíhož majetku byl stadion v rámci majetkové restrukturalizace schválené hlavním věřitelem, tedy Českou spořitelnou, vložen, poskytuje na jedné straně dostatečné garance hlavním věřitelům E Side Property, zejména České spořitelně a držitelům dluhopisů, na straně druhé pak nově představuje standardní příležitost pro strategické investory, a tím pro další reálný rozvoj stadionu.“

Situace věřitelů

Podívejme se však na tuto restrukturalizaci podrobněji. E Side Property podle dokumentů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, dluží celkem zhruba 750 milionů korun. Největším zajištěným věřitelem je Česká spořitelna (323 milionů korun), které majitel stadionu musí platit vysoké úroky, a stavební společnost Hochtief (182 milionů). Mezi nezajištěné věřitele patří držitelé dluhopisů, především městské části Praha 6 (52 milionů) a Praha 10 (117 milionů), ale i další města a obce. Dohromady jde o dluhopisy ve výši 245 milionů. Dluhová služba (úroky dluhopisů a bankovních úvěrů) činí ročně přibližně 40 milionů korun. Navíc má firma nevýhodnou smlouvu s fotbalovým klubem Slavia, což znamená, že se očekávají tvrdá jednání s majitelem Alešem Řebíčkem, který aktuálně řeší spor o akcie firmy SK Slavia Praha – fotbal.

Restrukturalizace byla provedena tak, že velcí věřitelé nezískali peníze, jen svá práva převedli na firmu Vinet Invest

Kdyby k restrukturalizaci nedošlo, E Side Property by musela dříve či později spadnout do insolvence. Jenže takové řešení nikdo z majitelů, ale ani z věřitelů nechtěl dopustit. Restrukturalizace byla provedena tak, že velcí věřitelé nezískali peníze, jen svá práva převedli na firmu Vinet Invest. Česká spořitelna nabídla nové podmínky úvěrování (velmi dlouhodobý úvěr plus nízký úrok), Hochtief údajně přistoupil na dohodu o budoucím prodeji pohledávky.

Celkem 80 procent akcií E Side Property bude nadále vlastnit společnost Kingwater Holdings Limited, jejímž majitelem je Václav Slavíček. Ale tento kladenský advokát, který podíl v E Side Property koupil loni v létě od finanční skupiny Natland Group, nemusí být konečným majitelem. Již rok se spekuluje, že za ním stojí lidé s vazbami na největší českou finanční skupinu PPF. Zbytek akcií E Side Property drží bývalý šéf Key Investments Vladimír Kroužecký.

Nabídka jen pro někoho

Klienti Key Investments nemají dobrý rok. V lednu dostali zprávu, že za dluhopisy zkrachovalé firmy Borsay nedostanou nic. Až do hloubky prostudují zprávy o restrukturalizaci E Side Property, jejíž dluhopisy díky Key Investments rovněž vlastní, zjistí, že se jejich pozice nezlepšila.

Majitelé dluhopisů E Side Property mohou přijít zkrátka. I když firma Kingwater Holdings Limited ve svém prohlášení uvádí, že restrukturalizace poskytuje dostatečné garance i držitelům dluhopisů, realita je poněkud jiná. Klienti Key Investments, kteří do dluhopisů vložili veřejné stamiliony, mají jisté jen to, že každý rok dostanou mizerné úroky.

Jinak mnoho získat nemusejí. E Side Property jako akcionář Vinet Investu bude mít peníze jen z dividend, a to jen v případě, bude-li mít Vinet Invest jako nový majitel stadionu zisk a bude-li akcionář, například budoucí strategický investor, souhlasit s výplatou dividend.

Dalším krokem restrukturalizace jistě bude prodej akcií vlastníka stadionu, tedy Vinet Investu. Na E Side Property pak zůstanou jen závazky, ale firma bude naprosto bez majetku, ať ve formě stadionu či akcií. Peníze, které E Side Property dostane od investora, obdrží úvěrující banka.

Někteří majitelé dluhopisů možná část peněz získají. Nakonec dostanou (ale možná, že již dostali) nabídku k odkupu svých bondů. Ale s vysokým diskontem. Zdůrazněme ovšem slovo někteří.

Není vyloučeno, že E Side Property nabídne držiteli největšího balíku dluhopisů, Praze 10, kde stadion stojí, aby postupem času cenné papíry v nominální hodnotě 117 milionů korun konvertovala na akcie. Pokud by se do vyjednávání vložil i lobbista Tomáš Hrdlička, který má na rozhodování radnice vliv, možná, že takové řešení koalice ODS a ČSSD v Praze 10 protlačí i proti vůli voličů.

Těžší bude něco podobného provést s radnicí v Praze 6, která do dluhopisů E Side Property vložila „jen“ 50 milionů korun. Tamní politici by totiž neobhájili, proč by tato městská část měla vlastnit podíl ve stadionu v dalekém Edenu.

Každý sám za sebe

Nezapomeňme také, že zmíněné dvě velké pražské radnice vlastní jen zhruba polovinu dluhopisů E Side Property, zbytek drží menší obce a řada fyzických osob, které firmě Key Investments také naletěly. Tito klienti postupem času dluhopisy prodají i s obrovským diskontem, jen aby se vůbec k nějakým penězům dostali. Pokud se to stane, městské části se ocitnou pod ještě větším tlakem na prodej dluhopisů pod cenou.

Držitelé dluhopisů E Side Property by se mohli sjednotit, ale zřejmě se to nestane

Držitelé dluhopisů by se mohli sjednotit a společně hledat právní cestu, jak se ubránit budoucímu znehodnocení investice. Například by mohli vyzvat E Side Property ke složení jistoty za splnění budoucího závazku, protože je zřejmé, že firma zůstala bez stabilního majetku a že prodejem stadionu byla snížena její bonita jako dlužníka. Ale „dluhopisáři“ potíže zřejmě dělat nebudou, při jednání o prodeji cenných papírů E Side Property se bude každý sám za sebe snažit vyjednat co nejmenší diskont. A dobře jim tak. Byli hlupáci od počátku, protože pomocí pochybné firmy Key Investments, o které ani nevěděli, kdo ji vlastní, investovali stamiliony veřejných peněz cenných papírů naprosté podnikatelské nuly, tedy E Side Property.

Počet příspěvků: 2, poslední 17.7.2013 10:04 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.