Správa šumavského parku prohrála soud, Duha bude moci do lesa

Předběžné opatření, které loni bránilo Hnutí Duha pomáhat občanům v protestech proti kůrovcovému kácení na Šumavě, skončilo v koši.

Okresní soud v Klatovech odmítl žalobu Správy národního parku Šumava, která se snažila obhájit svůj loňský návrh na předběžné opatření proti Hnutí Duha. Opatření mu bránilo v pomoci lidem, chránícím zbytky horských pralesů v bezzásahových zónách před ilegálním kácením. Ještě že aktivisté Duhy mohli dýchat, na to ostatní se vztahoval „zákaz organizování pohybu a pobytu osob v lesích, v nichž dochází k zásahům proti kůrovci“. Verdikt soudu zatím není pravomocný.

Duha tehdy obratem podala proti předběžnému opatření odvolání s námitkou, že vedení národního parku ve své žádosti o předběžné opatření mystifikovalo soud, aby dostalo volnou ruku k vykácení tisíců stromů ve vzácných horských lesích u Ptačího potoka. Krajský soud tehdy odvolání zamítl jako předčasné a šéfům parku nařídil, aby své argumenty dokázali podáním žaloby.

A tak se taky stalo, jenže správě parku se v podané žalobě nepodařilo u soudu obhájit ani jediný z bodů, o které loňskou žádost o předběžné opatření opírala.

Zbytečný spor – vyhozené peníze

Stejným fiaskem skončila i žaloba na náhradu škod. Jiné soudy a jiné úřady mezitím potvrdily, že kácení bylo protiprávní a podstata sporu neoprávněná. Tak jaképak škody. Jejich výkaznictví navíc stálo například na vyplacených prostojích dělníků s pilou, uváděných bez příčinné souvislosti. Vznikly opravdu kvůli blokádě? Nebo si dělník musel vyměnit řetěz na pile? A stalo se to vůbec na tomto pracovišti?

Úřad veřejného ochránce práv mezitím upozornil a Krajský soud v Plzni rozhodl, že nelegální bylo i nasazení policie proti lidem, kteří hájili vzácné horské lesy před kácením. Česká inspekce životního prostředí v srpnu udělila správě národního parku za nezákonné kácení pokutu. Pokuta ani rozhodnutí okresního soudu v Klatovech dosud nenabyly právní moci.

Až se tak stane, přijde ke slovu ještě jeden významný bod, který popsal Jaromír Bláha z Duhy: „Soud rozhodl, že nám správci parku musejí uhradit naše soudní výlohy. Jsme nezisková organizace a nemáme peníze na rozhazování, natož pak advokátům ve zbytečném soudním sporu, který jenom potvrdil, že jsme měli pravdu. Proto bohužel budeme muset své výlohy na současných šéfech parku vymáhat.“

Počet příspěvků: 2, poslední 5.12.2012 09:06 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.