Spotřeba levných cigaret roste, vláda to chce změnit

Ve sněmovně se odehraje souboj o to, jak se v příštích dvou letech zvýší daň na cigarety a tabák.

foto: © ISIFA, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny by se měl v úterý 4. září vyjádřit k vládní předloze novely zákona o spotřebních daních na cigarety a tabák. Návrh částečně stírá rozdíl mezi nižším zdaněním levných značek cigaret a baleného tabáku na straně jedné a relativně vyšším zdaněním značek středního a prémiového segmentu na straně druhé. A to vyšším zdaněním levných cigaret.

V současné době dosahuje rozdíl ve zdanění levných a prémiových cigaret až devět korun na krabičku na spotřební dani a DPH. Ještě větší rozdíl panuje mezi zdaněním průmyslově vyráběných cigaret a těch, které si kuřáci sami zhotoví z baleného tabáku. Daňový výnos ve druhém případě je zhruba poloviční ve srovnání s běžnými cigaretami.

Vládní předloha by měla tento stav změnit. „Vyššího zatížení zejména drahých cigaret je vhodnější se vyvarovat z toho důvodu, že by podpořilo změnu spotřebitelských preferencí a přechod od drahých cigaret k levným. To by vedlo k poklesům výnosu spotřební daně,“ vysvětlil premiér Petr Nečas smysl novely.

Jak zastavit propad hodnoty trhu

Zatímco v roce 2000 činil podíl prémiových značek na celkové spotřebě cigaret 16 procent, loni byl 13 procent. Ještě větší propad zaznamenal střední cenový segment – ze 49 na 24 procent. Narostl naopak podíl levných balení cigaret z 35 na 63 procent.

Propad celkové hodnoty trhu ovlivňuje i výnosy státního rozpočtu, který ze spotřební daně na tabák a tabákové výrobky loni získal přibližně 40 miliard korun. „Když spotřebitelé nahradí dražší cigarety levnějšími, spotřeba cigaret zůstane stejná, pouze se sníží výnosy spotřební daně, čehož jsme v posledních letech svědky,“ argumentuje ministerstvo financí, proč novela zákona zdražuje levné cigarety více než ty drahé.

Dovozci řezaného tabáku a levnějších značek cigaret doufají, že poslanci ještě přijdou s pozměňovacími návrhy, které by sazby daně upravily v jejich prospěchProti vládní předloze však mají výhrady dovozci řezaného tabáku a levnějších značek cigaret. Doufají proto, že během druhého čtení ve sněmovně přijdou poslanci s pozměňovacími návrhy, které by sazby daně upravily v jejich prospěch. V případě, že projde vládní návrh, obávají se přechodu kuřáků k pašovaným cigaretám.

Ministr financí Miroslav Kalousek se však zdá být neoblomný: „K tomu, aby ubalovači cigaret byli zvýhodňováni, není žádný sociální důvod,“ prohlásil v červenci ve sněmovně.

Sazba daně by měla od roku 2013 stoupnout o šest haléřů a v roce 2014 o dalších devět haléřů za kus, a to bez ohledu na kategorii cigaret. Minimální spotřební daň na jednu cigaretu by se tak měla zvýšit na 2,25 Kč, nyní je to 2,10 koruny. U řezaného tabáku se má daň v příštím roce zvednout z nynějších 1400 na 1635 korun za kilogram a v roce 2014 na 1800 korun.

V ceně krabičky cigaret by měl růst daně projevit v roce 2013 zdražením zhruba o dvě koruny a stejně tak o rok později.

Od navrhovaného postupného růstu spotřební daně na cigarety a tabák si MF slibuje v příštím roce o 1,4 miliardy korun vyšší výnos pro státní rozpočet. V roce 2014 by to mělo být o 1,9 miliardy korun více ve srovnání s letoškem.