Sportovce vábí politika, tentokrát na Slovensku. Voličky již čekají.

V předčasných volbách na Slovensku budou v březnu poměřovat síly také sportovci. Do politiky míří osobnosti hokeje i fotbalu.

„Verím, že tento mladý sympatický Lipták osloví predovšetkým mladé dievčatá, ktoré myslia vlastenecky,“ libuje si na webu topky.sk předseda nacionalistické Slovenské národní strany (SNS) Jan Slota. „Liptákem“ je míněn někdejší hráč extraligového týmu Znojemští Orli Marek Uram, který pochází z města Liptovský Mikuláš, kde nyní i hraje. V březnových předčasných volbách na Slovensku se Uram objeví na kandidátce SNS. A nebude jediným takovým slovenským sportovcem.

Další hokejista a zkušený forvard Richard Zedník, který prošel několika kluby kanadsko-americké NHL, bude podle serveru hnonline.sk kandidovat do Národní rady v barvách Strany občanů Slovenska (SOS), která v programu cílí na podporu slovenského sportu. „V posledných rokoch to akoby všetko zaspalo. Každý od nás chce výsledky, no nikto sa nepozerá na realitu a ani tí, ktorí by mohli nejako pomôcť, sa do toho nehrnú,“ uvedl k důvodům své kandidatury Zedník na webu „SOSky“.

Předsedou SOS je prezident Slovenského zápasnického svazu Peter Marček. Podle jeho slov by strana, která vznikla teprve v červnu letošního roku, mohla v březnových volbách překonat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu. „Máme v pozornosti významné mená, ako je Zedník, no ešte nechcem prezradiť ďalšie, kým to nie je isté,“ řekl tajemně Marček pro server hnonline.sk. Nakonec však prozradil některá jména, z nichž je pro české fanoušky nejznámější bývalý hráč fotbalové Sparty Juraj Kucka, který nyní hraje za italský FC Janov a za stranu sportovců bude buď kandidovat, nebo ji podpoří jinak.

I v české politice se prosadili někteří bývalí vynikající hokejisté. Coby poslanec za ČSSD se po loňských volbách do sněmovny usadil v parlamentu olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr. Jeho politickým guru se stal expremiér Jiří Paroubek, Šlégr ho na oplátku letos na podzim doprovodil při odchodu ze sociální demokracie. Poté se stal místopředsedou nové Paroubkovy strany LEV 21. Někdejší brankář hokejové Sparty a její současný předseda představenstva Petr Bříza pronikl v loňských komunálních volbách na kandidátce ODS do zastupitelstva hlavního města.

Nával nových partají

Vláda premiérky Ivety Radičové padla v polovině října 2011. Kabinet tehdy spojil hlasování o takzvaném eurovalu s hlasováním o důvěře kabinetu. Návrh však nepodpořila vládní SaS (Svoboda a solidarita) předsedy Richarda Sulíka. Dva dny poté již euroval v druhém hlasování slovenského parlamentu prošel. Kromě SDKÚ-DS, KDH a třetí vládní strany Most-Híd návrh podpořila hlavní opoziční strana Smer, která odsouhlasení eurovalu vyměnila za předčasné březnové volby.

V nich to vypadá na pěknou tlačenici. O slovo se hlásí několik nově či nedávno vzniklých politických stran. Kromě zmiňované sportovní strany SOS vznikla odloupnutím od SNS předsedy Jána Sloty na konci května 2011 strana Národ a spravodlivosť, jejímž lídrem je bývalá místopředsedkyně SNS Anna Belousovová.

V říjnu oznámil vznik nového subjektu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti poslanec Igor Matovič, který byl s dalšími třemi členy občanského hnutí Obyčajní ľudia vloni zvolen do Národní rady na kandidátní listině vládní SaS (zvoleni byli z posledních míst kandidátky díky preferenčním hlasům). Podle serveru aktuality.sk se prý Matovič dokonce pokoušel do svých řad zlanařit dosluhující premiérku Radičovou (SDKÚ-DS), která však již dříve odmítla ve volbách kandidovat.

V těchto dnech čeří vodu slovenského politického rybníku především košická podnikatelka a na Slovensku známá televizní tvář Nora Mojsejová. Stojí v čele subjektu Strana slobodné slovo, která vznikla z Aliance nového občana (ANO) podnikatele Pavla Ruska (bývalý spolumajitel televizní stanice Markíza). ANO byla v letech 2002 až 2005 členem vládní koalice, v roce 2005 však vypukla ve straně aféra, která vedla k marginalizaci ANO v rámci slovenské politiky.