Sport má mít svého zmocněnce. Strany v tom však nejsou zajedno

V nové vládě Andreje Babiše vznikne funkce zmocněnce pro sport. Bude jím hokejový mistr světa, náhradní gólman z Nagana a poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička. Plán nové vládní garnitury může narazit na odpor ostatních politických stran.

Brankář Milan Hnilička trpěl únavovým syndromem. foto: MAFRA

Brankář Milan Hnilička trpěl únavovým syndromem.

Nebýt fotbalového bosse Miroslava Pelty a jeho dotační aféry, vyjednávání o budoucnosti financování českého sportu by se asi tak výrazně neposunula. Případ, který tuzemský sport uvrhl do bláta, totiž přiměl politiky k akci. LN zjistily, že v nové vládě Andreje Babiše vznikne post vládního zmocněnce pro sport. Šéf ANO potvrdil, že se jím stane olympijský vítěz z Nagana a poslanec hnutí ANO Milan Hnilička. Jeho úkolem bude připravit specializovaný úřad, který převezme problematiku do své správy. „Vládní zmocněnec pro sport se bude podílet na vypracování plánu státní politiky ve sportu. K čemuž mimo jiné patří i podílet se na vypracování novely zákona, na základě které vznikne agentura pro řízení sportu,“ dodal premiér, jehož kabinet za několik týdnů čeká ve sněmovně hlasování o důvěře.

Jaké kompetence bude agentura mít, kolik úředníků pro ni bude pracovat nebo kde bude sídlit, zatím není jasné. Ve hře je podle samotného Hniličky několik variant, jak by agentura mohla vypadat. „S panem Babišem se musíme domluvit na rozdělení pravomocí a určit pozice,“ řekl LN bývalý reprezentační brankář a v současnosti generální manažer národního hokejového týmu.

Zdlouhavý proces

Volání po vzniku státní instituce, která by se věnovala výhradně sportu, trvá již několik let. Dosud se o jeho obhospodařovávání staralo ministerstvo školství. Jenže po vypuknutí Peltovy kauzy, v níž byla obviněna i bývalá náměstkyně ministryně a vysoce postavení úředníci resortu, zesílil tlak na to, aby na rozdělování miliard korun do sportu bylo více vidět. A také aby se složitým transakcím věnovalo více lidí. Právě to by měla nově zřízená agentura zajistit.

Ze zjištění LN vyplývá, že představitelé největších sportovních svazů a spolků nápad vítají. Dodávají ale, že vznik agentury bude ještě zdlouhavý a z legislativního hlediska komplikovaný proces. Navíc s tím ne všechny politické strany souhlasí.

Sport je z hlediska politického citlivým a zároveň lukrativním zbožím. Ročně jeho soukolím protečou miliardy korun od státu. V roce 2016 to bylo 3,7 miliardy korun od státu a 650 milionů korun z loterijních výnosů. Loni bylo k dispozici 5,6 miliardy korun.

Sport je z hlediska politického citlivým a zároveň lukrativním zbožím. Ročně jeho soukolím protečou miliardy korun od státu. V roce 2016 to bylo 3,7 miliardy korun od státu a 650 milionů korun z loterijních výnosů. Loni bylo k dispozici 5,6 miliardy korun. Dosud mělo vliv na rozdělování peněz ministerstvo školství, donedávna pak sportovní svazy a spolky, které fungovaly jako průtokové ohřívače a peníze rozposílaly na nižší úrovně.

Nepřehledné penězovody by mělo nahradit přímější „finanční potrubí“, o které by se měla postarat agentura pro řízení sportu. „Chceme nastavit transparentní pravidla a dávat do sportu více peněz. Hodláme investovat do infrastruktury, jde o jednu z našich priorit. Zmocněnec bude mít tým, který se problematice bude věnovat,“ popisuje premiér Andrej Babiš.

„Sport potřebuje nejen svůj odbor, který má nyní na ministerstvu školství. Sport potřebuje i svou vlastní legislativu, kontrolní odbor a ekonomické oddělení, neboť stát do sportu dává spoustu peněz. Jejich příjemci musí mít vymezené jasné mantinely pro čerpání dotací. Proto chceme sport osamostatnit,“ popsal LN budoucí zmocněnec Hnilička – bývalý hokejista, který na olympijských hrách v Naganu v roce 1998 plnil roli brankářské trojky a o tři roky později vychytal České republice zlato na mistrovství světa v Německu.

Strany nejsou zajedno

Aktivitu chválí i bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), za jejíhož působení vybuchla dotační kauza kolem její náměstkyně Simony Kratochvílové a tehdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty. „Podporovala jsem samostatného ministra pro sport nebo jinou formu posílení strategického řízení sportu. Samostatný vládní zmocněnec je možnost. Podpořila bych tento záměr. Jako každý, kdo má na srdci transparentnost vynakládání veřejných prostředků,“ napsala LN exministryně.

„Když jsem od něho četl nebo když jsem měl možnost s ním mluvit, dávalo to hlavu a patu. Nejsou to špatné představy, teď jde o to, co dokáže reálně prosadit. Pro mě je důležité, že pochází z kolektivního sportu.“

Za krok správným směrem označil úmysl předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta. „Jen mě mrzí, že pravděpodobně nepůjde o celé nové ministerstvo. Je důležité, že se oddělí tělovýchova od sportu, která by měla zůstat při školách. Teď to je zabalené všecko do jednoho. Milan Hnilička je dobrá volba. „Když jsem od něho četl nebo když jsem měl možnost s ním mluvit, dávalo to hlavu a patu. Nejsou to špatné představy, teď jde o to, co dokáže reálně prosadit. Pro mě je důležité, že pochází z kolektivního sportu,“ míní právník, který coby šéf České unie sportu skončil rovněž mezi obviněnými v dotační kauze.

Hniličkovu volbu kvituje i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. „Co se ale týká agentury, zatím nelze komentovat. Nevíme, jaké bude její postavení vůči vládě, vůči ministerstvu, vůči rozpočtu,“ uvedl šéf olympioniků.

Podle exposlance Jiřího Holečka, který byl v uplynulém období sportovním expertem ANO, nečeká vládního zmocněnce snadná práce. „Bude muset zamakat na jiných politických subjektech, aby ve sněmovně získal dostatečnou podporu – aby mohl změnit kompetenční zákon, což je pro vznik takové agentury zapotřebí. Důležité je, aby politici dodrželi, že základem je podpora sportu dětí a mládeže,“ řekl LN Holeček.

Podle exposlance Jiřího Holečka, který byl v uplynulém období sportovním expertem ANO, nečeká vládního zmocněnce snadná práce.

Vznik nové agentury bude politicky zajímavý. Vedle ANO a pravděpodobně ČSSD by iniciativu měla podpořit SPD Tomia Okamury, který LN sdělil, že nová agentura by mohla ztransparentnit finanční toky ve sportu. Jiné strany už tak nadšené nejsou. Šéf lidovců uvedl, že danou věc jeho strana v programu neměla.

Předseda STAN Petr Gazdík o přínosech agentury pochybuje. „Připadá mi úsměvné, že někdo, kdo chce – alespoň slovně – redukovat počty ministerstev a jiných úřadů, teď bude vytvářet další, z mého pohledu zbytečné instituce. Nemyslím si, že by vládní zmocněnec udělal něco pro zlepšení tělesné kondice lidí.“

Lídr TOP 09 Jiří Pospíšil dodal: „Jsem proti tomu, aby vznikl nový úřad, aniž by bylo zeštíhleno ministerstvo školství.“

Počet příspěvků: 2, poslední 11.1.2018 02:18 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.