Spor o Rampulovo odvolání: čeká nás horký podzim

Odvolaný vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula v rozhovoru pro deník Právo tvrdí, že ministr Pospíšil je podjatý.

Pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu minulý měsíc (po několikaměsíčním zvažování) odvolal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z funkce. Rampula podal proti rozhodnutí před několika dny rozklad, čímž celé řízení podle očekávání přesunul do další fáze.

Vlastimil Rampula však nedělá tahy jen na právní frontě. Deníku Právo poskytl obsáhlý rozhovor, který lze ovšem shrnout velmi stručně: Mé odvolání nemělo reálné opodstatnění, Jiří Pospíšil je podjatý a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jenž odvolání inicioval, to určitě neměl ze své hlavy. Komu však svým krokem mohl prospět, si Vlastimil Rampula nechal pro sebe.

Odvolaný vrchní státní zástupce se naprosto kriticky staví k důvodům, jimiž Jiří Pospíšil svůj krok zdůvodnil. Žádné pochybení podle vrchního státního zástupce nebylo natolik vážné, aby založilo kárnou odpovědnost dozorového státního zástupce, natož odvolání z funkce. Pokud by i rozklad dopadl v jeho neprospěch, je Vlastimil Rampula připraven se bránit soudně. Na to vše má v demokratickém státě právo.

V rozhovoru Rampula zároveň naznačil, že se v médiích chystá „další diskreditace jeho osoby“. A to prostřednictvím Rampulovy prověrky u Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který se podle Rampuly chystá prověrku znovu otevřít a zkontrolovat.

Ať už jsou tvrzení Vlastimila Rampuly pravdivá, nebo nikoli, jedno je vysoce pravděpodobné: vztahy mezi Pospíšilem, Rampulou a Zemanem se v blízké budoucnosti vyhrotí ještě mnohem víc. Všechny zúčastněné čeká pěkně horký podzim. S tím ovšem Jiří Pospíšil i jeho právníci nejspíš  počítali už v okamžiku, kdy byl Vlastimila Rampulu odvolán.

Je zřejmé, že odvolání podle zákona, jenž podle svých slov prosazoval Jiří Pospíšil,  může být fakticky zpochybňováno úplně stejně jako odvolání "manažerské" bez správního řízení, které bylo použito v předešlých případech odvolávání státních zástupců. Tyto kauzy, které například na severu Čech vyústily ve „dvojvládí“ na státním zastupitelství, přitom působí v porovnání s případem Vlastimila Rampuly jako selanka.