Diskuse k článku

Spor o glyfosát: Hubič plevele s rizikem rakoviny

Poté, co Česká republika v Evropské unii zvedla ruku pro prodej glyfosátu na dalších pět let, se ozvalo ministerstvo zemědělství, že chce herbicid omezit. Jeho používání totiž nese značná zdravotní rizika. Používání glyfosátu už nějaký čas kritizuje například Hnutí Duha, které prosazuje jeho úplný zákaz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Tomáš 23.12.2017 10:00

Každá chemie škodí

Glyphosat je možné porovnat s některými potravinami a dokáže se asi, že je méně škodlivý než třeba červené maso a uzeniny.

D. Krajíček 21.12.2017 9:04

Pohled z druhé strany

Velice pěkný článek v angličtině vydal Reuters: https://www.reuters.com/investigates/special-report/who-iarc-glyphosate/

V článku jde o to, že glyfosát označila za karcinogenní jediná instituce a to IARC (International Agency for Research on Cancer). Navíc v její původní navržené zprávě byl označen za zcela neškodný a až finální zpráva glyfosát označila za pravděpodobně karcinogenní.

Novináři pak pátrali po tom, kdo provedl změny, ale IARC odmítl cokoliv sdělit. Pak se novináři ptali přímo autorů zprávy, ale ani ti nechtěli nic říct a nakonec tedy novináři pátrali po vědecké studii, na jejímž základě došlo k přehodnocení stanoviska.

A výsledek - nic. Výzkumy prováděné na myších a použité při tvorbě zprávy neprokázaly zvýšení výskytu rakoviny.

Navíc za dobu 40ti let používání glyfosátu se u lidí, kteří s ním přicházeli do styku, neprokázalo zvýšení výskytu rakoviny a že se to zkoumalo pravidelně a v různých zemích světa.

Vypadá to na takový "hezký" tah environmentalistů (Hnutí duha, Green