Spor krále hazardu a státu bude velkou právní podívanou

Spor českého státu a impéria Iva Valenty ve věci zrušeného povolení na provoz hracích automatů slibuje velkou právní podívanou. V mezinárodní arbitráži se představí opravdová esa: na straně státu muž, který sváděl souboje s ropnými giganty, na straně Valenty lidé, kteří připravili Česku porážku v arbitráži, kterou s ním vedla Nomura.

Adam Junek 10.12.2015

Ivo Valenta foto: Richard Cortés, Česká pozice

Ivo Valenta

Souboj titánů slibuje blížící se spor českého státu s firmami senátora Iva Valenty o nejméně miliardu korun. V bitvě před mezinárodním tribunálem, jenž se právě ustavuje, jde o zrušené povolení na provoz hracích automatů.

Stát si dle zdrojů LN na svou obranu před miliardářovými právníky najal jednu z největších současných hvězd mezinárodních arbitráží. Jde o Eduarda Silvu Romera a jeho právní kancelář Dechert se sídlem v Paříži. „Mohu potvrdit, že pro zastupování státu ve sporu se společnostmi ovládajícími holding Synot Iva Valenty byla vybrána kancelář Dechert,“ řekl LN Ondřej Landa, náměstek ministra financí řídící právní sekci.

Brání daně i znárodňování

Rodilý Kolumbijec Silva Romero figuruje na soupisce respektovaného právního magazínu Global Arbitration Review 25 největších arbitrážních expertů světa pro příští rok. Mezi jeho nejznámější právní bitvy patří spory mezi latinskoamerickými státy a světovými ropnými giganty. Tu o speciální daně, tu kvůli znárodňování, jindy kvůli ekologické stopě.

Romero zastupuje Ekvádor ve vleklém sporu s americkým gigantem Chevron Texaco, v němž se hraje o bezmála deset miliard dolarů.

Třeba Ekvádor ubránil proti francouzské firmě Perenco, jež žádala odškodné za zavedení speciální daně na těžbu ropy. Jihoamerický stát uvalil v roce 2006 na „černé zlato“ 50procentní daň poté, co prudce vzrostly ceny ropy a nadnárodní firmy se o nové zisky nechtěly se státní kasou podělit.

Romero zastupuje Ekvádor i ve vleklém sporu s americkým gigantem Chevron Texaco, v němž se hraje o bezmála deset miliard dolarů. Ty Ekvádor požaduje za zničené pralesy. Bolívii zase tým kanceláře Dechert brání ve sporu s americkým těžařem Pan American Energy. Právníci této firmy se pak objevují i v ostře sledovaných případech, jako je kauza ruské ropné společnosti Jukos.

Soudil český spor

Česká republika jako žalovaný stát před mezinárodním tribunálem přitom pro Silvu Romera také není novou zkušeností. Byl totiž předsedou tribunálu, jenž před třemi lety rozhodoval žalobu švýcarské firmy Konsortium Oeconomicus na Česko.

Za zmařenou investici do spalovny odpadů v Mladé Boleslavi chtěla společnost náhradu škody pět miliard korun. Jádrem sporu přitom byly garance Státního fondu životního prostředí na půjčku, z níž měla firma Eco Gaia stavbu spalovny financovat. Eco Gaia ovšem zkrachovala, půjčku nesplácela a švýcarský investor chtěl po státu náhradu škody.

Tribunál vedený Silvou Romerem žalobu zamítl v plném rozsahu, a ještě přiznal Česku nárok na uhrazení nákladů řízení.

Valenta najal lidi z kauzy IPB

Těžkou váhu mezinárodního práva bude stát v souboji s Valentovými firmami potřebovat. Jeho tým dával dohromady bývalý expert ministerstva financí na mezinárodní rozhodčí řízení Radek Šnábl. A sáhl rovněž do nejvyšších pater oboru. Jde o mezinárodní právnická esa Jana Paulssona a Georgiose Petrochilose z právní firmy Three Crowns. Oba už proti Česku v arbitráži stáli. A úspěšně.

Valentův tým dával dohromady bývalý expert ministerstva financí na mezinárodní rozhodčí řízení Radek Šnábl. A sáhl rovněž do nejvyšších pater oboru.

Mají na kontě bolestnou porážku Česka v arbitráži s japonskou bankou Nomura kvůli zkrachovalé Investiční a Poštovní bance (IPB). Česko přesně před deseti lety vleklý investiční spor prohrálo. Arbitři rozhodli, že tím, že bance nepomohlo se špatnými úvěry jako jiným tehdy ještě státním finančním kolosům, poškodilo japonskou investici.

Další měsíce pak rozhodci věnovali vyčíslování škody. Nakonec podle smíru, který s Nomurou stát uzavřel, platil „jen“ 3,65 miliardy korun. Přitom v této kauze na počátku drželo trumfy v rukou spíše Česko a mělo Nomuru porazit. Paulsson a Petrochilos, tehdy ještě působící v kanceláři Freshfields, dokázali českou obranu rozcupovat.

Aby toho nebylo málo, Paulsson v minulosti působil jako viceprezident Mezinárodního arbitrážního soudu při mezinárodní obchodní komoře. Petrochilos zase platí za jednoho z největších expertů na řízení dle pravidel Komise pro mezinárodní obchodní právo při OSN, podle nichž bude spor o český hazard probíhat.

Silva Romero se jim ovšem v tomto směru vyrovná. U stejného soudu, kde Paulsson „viceprezidentoval“, v minulosti působil jako zástupce generálního tajemníka. Ve sporu mezi miliardářovým holdingem a státem jde o příběh povolenek na provozování hracích automatů, konkrétně videoloterijních terminálů. Ty od roku 2004 až na deset let udělovalo ministerstvo financí. Později délku licencí omezila novela loterijního zákona. Ministerské „glejty“ se ale nelíbily obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat. Nechtěly čekat, až platnost udělených licencí doběhne. Za pravdu jim nejprve v roce 2011 a pak opakovaně v roce 2013 dal Ústavní soud.

Ministerstvo následně začalo udělená povolení postupně rušit. A právě to byznysmeny s hazardem vede k boji o náhradu ušlých zisků.

Další v pořadí

Stát ale žádné pochybení nepřipouští a ve sporech s loterijními giganty si věří. V reakci na podání žaloby například ministerstvo uvedlo, že použije všech právních prostředků tak, aby nedošlo ke zneužití institutu mezinárodní arbitráže českým občanem, když se ke sporu hlásí Valenta.

Pokud totiž Valentův Synot, respektive jeho mateřské firmy, v přetahované se státem uspějí, je pravděpodobné, že se do sporů pustí i další provozovatelé „jednorukých banditů“.

A někteří už se státem, respektive jeho právníky, podle informací LN kvůli tomu navázali kontakt. Ozvaly se velké nadnárodní loterijní holdingy, že mezinárodní žalobu také zvažují. Jde například o rakouské hazardní impérium Novomatic druhého nejbohatšího Rakušana Johana Grafa. To ovládá na jihu Moravy továrnu na hrací automaty a provozuje síť kasin Paradise Casino Admiral.

Počet příspěvků: 2, poslední 26.1.2016 10:28 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.