Spolupráce ČSSD a SPOZ? Na levicové líbanky to věru nevypadá.

Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek pojali sbližování s Milošem Zemanem po svém. Začali cupovat jeho stranu SPOZ.

Skoro to vypadalo, že po zvolení Miloše Zemana na Hrad se někteří členové předsednictva sociální demokracie začali předhánět, kdo dříve zasype příkopy mezi ČSSD a jejím bývalým předsedou. „Nakročili jsme k tomu, abychom to trauma překonali,“ řekl například předseda strany Bohuslav Sobotka. Podobná slova pak pronesli i místopředsedové Zdeněk Škromach a Michal Hašek.

Jenomže v pondělí laskavé výroky vzaly za své. Sobotka a další místopředseda Lubomír Zaorálek se tvrdě pustili do Zemanovy Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ). „Je to skupina postkomunistů řízená podnikatelským klanem s podivnými vazbami a historií. Ze všeho nejvíce připomínají Bártova véčka. Takže raději ne,“ napsal deníku Insider předseda Sobotka.

„Připadá mi, že SPOZ není tvořena zajímavými osobnostmi. Nemá v krajích zajímavé figury. Jedna figura na Hradě nestačí a lidé typu pana Čuby spíše podle mě patří minulosti. Nevěřím na tento typ stran, které vznikají jako přívěšky jedné osobnosti. Nevěřím v případě České republiky ani na model prezidentské strany – nepodařilo se to ani Masarykovi, ani Havlovi, ani Klausovi,“ řekl v pondělním rozhovoru pro ČESKOU POZICI Zaorálek, který SPOZ nepřímo přirovnal k Věcem veřejným: „Navíc pokus Věcí veřejných byl pro lidi velice poučný. SPOZ je útvar, který není regulérní politickou stranu. Nevěřím na úspěch podobných uskupení. Troufale si myslím, že SPOZ nemá žádný velký potenciál.“

Předseda SPOZ: „Jediné, co nás spojuje s Věcmi veřejnými je, že je pravděpodobné, že ve volbách do sněmovny dosáhneme dvouciferných čísel.“

Předseda strany Vratislav Mynář se proti takové kritice ohradil. ČESKÉ POZICI řekl, že vůbec není pravda, že by v principu členové SPOZ byli bývalí komunisté. „Jediné, co nás spojuje s Věcmi veřejnými je, že je pravděpodobné, že ve volbách do sněmovny dosáhneme dvouciferných čísel. Podle mě ČSSD je našim přirozeným partnerem. Už několikrát se ukázalo, že prognózy pana Sobotky a pana Zaorálka nejsou přesné. V prognózách věřím spíše prognostikovi Miloši Zemanovi,“ dodal.  

Vývoj vztahu mezi ČSSD a SPOZ bude směrem k příštím volbám do Poslanecké sněmovny důležitý. Se Zemanem na Hradě lze očekávat, že preference SPOZ vyletí nahoru. Možnost „vytasit“ v kampani billboardy s českým prezidentem bude v předvolební kampani pravděpodobně velkým lákadlem pro voliče. Zemanovci by se potom mohli stát pro ČSSD vládním partnerem. Těžko ale říct, zda se před tím příkopy mezi oranžovými a zemanovci místo zasypání neprohloubí. Zatím to na žádné levicové líbánky věru nevypadá. Politický život na levici dostal o uplynulém víkendu nový náboj.