Spojené státy testují nervy investorů

Neochota amerických politiků navýšit dluhový limit se negativně odrazila na finančních trzích. Koruna vůči euru posílila.

Obchodování na finančních trzích bylo v uplynulém týdnu nervózní a akciové indexy ztrácely. Důvodem byla neochota amerických politiků dohodnout se na zvýšení stropu pro zadlužení země.

O potřebě navýšit dluhový strop se v USA mluví již několik měsíců. Zpočátku se tomuto tématu nevěnovalo příliš pozornosti a očekávalo se, že se politici nějak dohodnou a limit se navýší. Stalo se tak v minulosti již 74krát. Dohoda ale zatím stále není a 2. srpen, tedy den, kdy USA dojdou peníze, se kvapem blíží.

Místo toho, aby američtí politici dbali prospěchu vlastní země, sledují především své zájmy bez ohledu na následky, které jejich počínání vyvolává. Republikáni navrhují navýšit dluhový limit na půl roku zhruba o bilión dolarů, aby se po uplynutí této doby muselo znovu hlasovat o dalším růstu. To by oslabilo šanci prezidenta Baracka Obamy na znovuzvolení, a dalo tak větší šance republikánskému kandidátovi. Naopak demokraté chtějí schválit dluhový strop na delší dobu, na celý rok 2012, aby před prezidentskými volbami zůstalo toto téma v pozadí.

Nejen dluh, ale i slabý růst

Na politické hrátky doplácejí nejen USA, ale potažmo celý svět. Americké dluhopisy jsou klíčovými cennými papíry na finančních trzích a zpochybnění jejich bezpečnosti by se negativně promítlo do globálního finančního systému. I tak je ale situace v USA kritická. Země se potýká s obrovským dluhem ve výši téměř 100 procent HDP bez vidiny na zlepšení. Stále patrnější jsou i známky zpomalování americké ekonomiky.

V příštím týdnu by mohla koruna zaútočit na hranici 24 Kč za euroNeochota amerických politiků navýšit dluhový limit se odrazila na finančních trzích. Obchodování bylo nervózní a akciové indexy v týdnu ztrácely. Napjatá situace se ale výrazněji neprojevila na české měně. Koruna si postupem času vydobyla statut poměrně bezpečné konzervativní měny a na rozdíl od zbylých měn středoevropského regionu se jí během týdne poměrně dařilo.

Vůči euru koruna konstantně posilovala a v pátek se na trzích obchodovala kolem hranice 24,20 Kč za euro. Celkově si během týdne připsala zisk kolem 30 haléřů. V příštím týdnu by mohla koruna zaútočit na hranici 24 Kč. O něco hůře se jí vedlo vůči dolaru, ke kterému sice v první polovině týdne posílila, následně ale o zisky přišla. V pátek se obchodovalo těsně pod hranicí 17 Kč za dolar.

Na domácí scéně byl klid. Dat z ekonomiky bylo málo a za pozornost stál jen konjunkturální průzkum za červenec. Podle něho se celková důvěra v domácí ekonomiku meziměsíčně mírně snížila o 0,5 bodu. V meziročním srovnání je tento indikátor nižší o 2,8 bodu. Pozornost trhů se pomalu obrací k příštímu čtvrtku, kdy zasedá bankovní rada České národní banky. Ta bude v kompletním složení sedmi členů rozhodovat o nastavení úrokových sazeb.