Spojené státy korupční. ČR sousedí s Namibií a Saúdskou Arábií.

Fond Otakara Motejla nechal vytisknout mapu zemí s podobným indexem vnímání korupce a poskytl ji pro zájezd cestovní kanceláře CorruptTour. 

foto: © repro Fond Otakara MotejlaČeská pozice

„Nebuďme součástí Spojených států korupčních!“ Na mapě Česká republika sousedí s Namibií, Saúdskou Arábií, Kuvajtem a v povzdálí se objevují i Seychely. Žádný kartografický omyl, nýbrž „unie“ zemí, ve kterých podle Indexu vnímání korupce 2011 Transparency International je na tom Česko podobně jako uvedené státy.

Je to taková hořká legrace Fondu Otakara Motejla. Ten letáky s touto mapou nechal vytisknout a poskytl je cestovní kanceláři CorruptTour pro její zájezd do města Hostivice, v němž až donedávna žil bývalý středočeský hejtman David Rath. (Dvoučlenný štáb ČESKÉ POZICE se jej ve středu také zúčastnil.) Letáky byly součástí improvizované cinknuté losovačky před hostivickým městským úřadem. Výherce získal láhev červeného vína.

Kdybychom zmíněnou mapu na chvíli přenesli do reality, z hlediska dopadů na českou korupci by jistý efekt mít mohla. Dal by se totiž očekávat výrazný pokles vlivu tuzemských kmotrů a šedých eminencí. Představte si totiž vedle sebe „bosíčky“, jako je Roman Janoušek, Ivo Rittig, Patrik Oulický či Tomáš Hrdlička, a movité šejky a ropné magnáty z Kuvajtu či Saúdské Arábie. Ti naši by vypadali jako „ořezávátka“.

V zahraniční politice by se možná ulevilo i prezidentu Václavu Klausovi, notičky už by mu nechodily z nenáviděného Bruselu. Těžko však soudit, zda by ty z Rijádu byly pro naši demokracii lepší. Nicméně přinejmenším buďme rádi, že jsme „pupkem“ Evropy. A provokativní mapu Fondu Otakara Motejla si třeba jako „tahák“ vytáhněme před krajskými volbami.

Počet příspěvků: 3, poslední 27.5.2012 07:38 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.