Ceska Pozice

Splňuje policejní prezident všechny předpoklady pro prověrku?

Podle bezpečnostních analytiků by se podezřeními z vyzrazení razie v kauze okolo IT zakázek, měl zabývat Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Policejnímu šéfovi Tomáši Tuhému proto hrozí, že ačkoli nebyl v souvislosti s únikem obviněn, může přijít o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Pro jejího držitele je totiž klíčová kredibilita.

Martin Shabu 18.8.2016

Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý foto: ČTK

Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý

Zatímco Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vyšetřování „brutálního“ úniku informací z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého ukončila, jedno řízení může mít policejní šéf ještě před sebou. Podle bezpečnostních analytiků by se vznesenými podezřeními, která se týkají vyzrazení razie v kauze okolo IT zakázek, měl zabývat Národní bezpečnostní úřad (NBÚ).

Tuhému tak hrozí, že ačkoli nebyl v souvislosti s únikem obviněn, může přijít o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Pro jejího držitele je totiž klíčová kredibilita. „Bezpečnostní úřad by měl být už nepochybně činný. Jinak se může NBÚ zrušit,“ řekl LN Jan Schneider, bezpečnostní analytik a bývalý zpravodajec.

Odchod z pozice

NBÚ je nicméně v oficiálním vyjádření opatrný. „Obecně lze shrnout, že NBÚ samozřejmě věnuje vysokou pozornost všem informacím, které by mohly mít vliv na platnost vydaného osvědčení,“ uvedl jeho mluvčí Radek Holý. Ke konkrétnímu řízení se však s ohledem na zákonnou povinnost nemohl vyjádřit. Policejní šéf Tuhý jakýkoli podíl na únicích odmítá.

Již moment samotného spuštění řízení bývá i důvodem pro okamžitý odchod z pozice, kterou důstojník zastává

Z bezpečnostní komunity každopádně zní, že na základě informací zveřejněných v LN by měl NBÚ skutečně začít zkoumat, zda Tuhý splňuje všechny předpoklady pro to, aby mohl mít prověrku. K šetření si úřad může vyžádat od GIBS spis, ve kterém figuruje Tuhý a jeho blízcí. Standardně také spolupracuje s tajnými službami. V tomto případě se nabízí civilní kontrarozvědka BIS.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) vede seznam osob, kterým vydal bezpečnostní prověrku. Ten pravidelně poskytuje i tajným službám a ministerstvu vnitra. Pokud zpravodajci, ale i policie zjistí, že se osoba ze seznamu objevuje v závažných případech, které řeší, musí dát NBÚ podnět, aby zvážil další postup včetně zahájení řízení o zrušení platnosti osvědčení fyzické osoby.

NBÚ si ale také pravidelně nechává zpracovávat monitoring tisku. A může iniciovat odebrání prověrky na základě vlastního uvážení. Zejména pokud jde o vysoce exponované důstojníky bezpečnostních sborů, platí, že před formálním startem tohoto řízení provádí NBÚ důkladnou analýzu. Již moment samotného spuštění řízení bývá i důvodem pro okamžitý odchod z pozice, kterou důstojník zastává.

Otázka důvěryhodnosti

Jednou z nejčastějších příčin ztráty prověrky bývá „chování, které má vliv na důvěryhodnost nebo ovlivnitelnost osoby a může ovlivnit její schopnost utajovat informace“, popisuje zákon. A majitel prověrky musí splňovat přísné nároky po celou dobu jeho platnosti. „Tuto skutečnost je povinen NBÚ prověřovat jak na základě vlastních informací, tak na základě informací získaných od jiných subjektů, s nimiž spolupracuje, i od právnických a fyzických osob,“ potvrdil LN mluvčí NBÚ Radek Holý.

Jednou z nejčastějších příčin ztráty prověrky bývá „chování, které má vliv na důvěryhodnost nebo ovlivnitelnost osoby a může ovlivnit její schopnost utajovat informace“, popisuje zákon

Jádro kauzy okolo policejního prezidenta Tuhého se přitom točí okolo úniku informace z vyšetřování olomoucké IT společnosti Tesco SW. Někdejší člen představenstva firmy a synovec senátora Martina Tesaříka (ČSSD) David Tesařík byl podle zjištění LN informován o chystající se razii ve firmě.

Varovnou esemesku obdržel David Tesařík den před rozsáhlým zásahem protikorupční policie 29. září 2014, který dozorovali vrchní žalobci v Olomouci. Vyšetřovatelé následně zjistili, že informace o razii cestovala po německých SIM kartách. Jedna z nich byla i v telefonu, v němž se objevila SIM karta blízkých policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Ohrožení sociální demokracie

Šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan nechtěl odpovědět na otázku, zda jeho úřad podal k NBÚ podnět na odebrání Tuhého prověrky (na stupeň Tajné). „Nemůžeme tento případ jakkoliv komunikovat, neboť jsme v něm zainteresovaní. Nezlobte se,“ řekl LN Ištvan. Senátor a bývalý žalobce Miroslav Antl zvolený za ČSSD je přesvědčen, že NBÚ by se Tuhého kauzou měl zabývat.

Ministr vnitra a statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který se za Tuhého postavil, podle bývalého žalobce Miroslava Antla zvoleného za ČSSD ohrožuje politickým „přikrytím“ policejního šéfa sociální demokracii

„Zpravodajské služby a NBÚ by měly sledovat i to, co se objevuje ve sdělovacích prostředcích. Zprávy o případu úniku informací zavdávají pochybnosti, které by měl policejní prezident vysvětlit na pohovoru. A ten bývá mnohahodinový,“ uvedl Antl. Podle něho mohou mít výsledky šetření závažné důsledky.

„Považuji to za zásadní podnět k prošetření, a to z hlediska důvěryhodnosti osoby, která prověrku má. Kdyby se policejnímu prezidentovi s bezpečnostní prověrkou cokoliv stalo, ztratil by podmínky pro výkon policejního prezidenta,“ řekl LN předseda senátního ústavně právního výboru a bývalý první náměstek policejního prezidenta Antl.

Ministr vnitra a statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který se za Tuhého postavil, podle Antla ohrožuje politickým „přikrytím“ policejního šéfa sociální demokracii. „Riskuje za celou stranu. Milan Chovanec by měl chtít mít zásadní vysvětlení od policejního prezidenta a ne, aby Tomáš Tuhý zůstal podezřelým. Odpovědnost za něho padá na ministra vnitra. Pochybnosti vznikají už jen v kontextu policejní reorganizace, kterou jsem dodnes nepochopil,“ nešetřil kritikou Antl.

Pochybnosti

Podobně jako senátor vnímá vážnost situace i bezpečnostní analytik Jan Schneider. Domnívá se, že by NBÚ měl okolnosti úniku informací a roli rodiny Tuhého už několik týdnů prověřovat. „Úřad by už měl být nepochybně činný. Jinak se může NBÚ zrušit. Takový případ by jim neměl uniknout. Policejní prezident je člověk, který od této instituce dostal prověrku. Pokud existují takto veřejně publikované informace, NBÚ musí konat,“ uvedl.

Tuhý by se měl zachovat jako bývalý náměstek policejního prezidenta Husák a vzdát se funkce. Pochybuji ale, že by něco takového současný policejní prezident udělal, domnívá se exředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák

A nabídl ještě jednu temnou alternativu: „Samozřejmě že je možné, že nečtou noviny, neposlouchají rádio, nedívají se na televizi a neznají internet. V takovém případě se ale naskýtá jiná, a snad ještě závažnější otázka.“ Bývalý zpravodajec Schneider zároveň podotkl, že prověření by se Tuhého mohlo týkat, přestože nemá prověrku na nejpřísnější stupeň (přísně tajné), u níž se automaticky kontroluje okolí prověřované osoby. A vysvětlil i důvod. „Toto pravidlo není dogma, ale jen v uvozovkách pravidlo. V případě zájmu se i u stupně tajné provádí kontrola v rozsahu přísně tajné,“ doplnil Schneider.

Někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák vidí situaci skepticky. „Víte, důležité je, že se GIBS nepodařilo prokázat, kdo konkrétně stál za únikem informací (varovná SMS pro olomouckého manažera Davida Tesaříka den před zásahem ve firmě Tesco SW – pozn. red.). Z toho důvodu si myslím, že NBÚ konat nebude. Všem je tak nějak jasné, jak to asi bylo. Nicméně NBÚ nemá možnost lepšího vyšetření celé kauzy než GIBS,“ řekl LN Randák.

Pochyboval však, že kauza by mohla Tuhého připravit o křeslo policejního šéfa. „Policejní prezident má hroší kůži, navíc ho podrží ministr vnitra Chovanec. Bohužel si myslím, že se nic nestane. Samozřejmě v jiných zemích už by se dávno konalo.Tuhý by se měl zachovat jako bývalý náměstek policejního prezidenta Husák a vzdát se funkce. Pochybuji ale, že by něco takového současný policejní prezident udělal,“ uzavřel Randák, který byl v letech 2004 až 2006 ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace.

,
zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.