Splnila si sen – a povečeřela s princem

Britský princ Edward pohostil v Londýně několik mladých lidí z celého světa za mimořádné výkony. Byla mezi nimi i Češka Lucie Leišová. Nadějná plavkyně měla příležitost povečeřet s členem britské královské rodiny společně s dalšími studenty, kteří se zúčastnili programu The Duke of Edinburgh’s International Award.

Na snímku s princem Edwardem stojí vedle Lucie Leišové pětadvacetiletý držitel Zlaté ceny vévody z Edinburghu Amos Kotey, který pochází z Ghany, kde nyní v roli vedoucího programu DofE pomáhá dalším k zisku ocenění. Další je sedmnáctiletá studentka z Jihoafrické republiky Butsha Nganiová, která se právě účastní zlaté úrovně programu DofE. Mary Brownová (vpravo) působí jako vedoucí programu DofE na škole, z níž pochází Butscha. foto: archivČeská pozice

Na snímku s princem Edwardem stojí vedle Lucie Leišové pětadvacetiletý držitel...

Do Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) se Lucie Leišová rozhodla přihlásit před rokem. Závodně plave, a tak před sebe postavila ambiciózní výzvu: přeplavat gibraltarskou úžinu. Tento sen se jí podařilo splnit a 22 kilometrů z Evropy do Afriky v červenci skutečně zdolala. Stala se tak čtvrtou a zároveň nejmladší Češkou, které se podařilo Gibraltar pokořit.

Teprve po splnění všech cílů, jimž se bude věnovat rok a půl, může Lucie Leišová obdržet Zlatou cenu

Jejího výkonu si všiml i syn královny Alžběty britský princ Edward, pod jehož patronací celosvětový program DofE funguje. Lucii spolu s trojicí výjimečných mladých lidí z Ghany, Jihoafrické republiky a Velké Británie pozval 24. listopadu na večeři v Londýně.

Po splnění sportovního snu se Lucie věnuje i dalším aktivitám: v rámci dobrovolnické činnosti vede kroužek plavání pro děti v příbramském oddílu, studuje angličtinu a s kolegy z Gymnázia Legionářská v Příbrami vyrazí na čtyřdenní poznávací expedici. Teprve po splnění všech cílů, jimž se bude věnovat rok a půl, může obdržet Zlatou cenu vévody z Edinburghu. Ta mnohým studentům otevírá dveře na prestižní britské univerzity a vylepšuje i jejich pozici na trhu práce.

Miliony účastníků

V programu DofE studenti nesoutěží mezi sebou, ale snaží se překonat a splnit své vlastní cíle. Nejkratší doba, po kterou své aktivity vykonávají, je šest měsíců, nejdéle pak rok a půl. Na konci svého úsilí jsou oceněni jedním ze tří typů certifikátů – bronzovým, stříbrným nebo zlatým –, které jim předávají známé osobnosti, jež působí jako patroni programu. Zlaté úrovně ročně dosáhne jen několik desítek mladých lidí.

Program The Duke od Edinburgh‘s International Award založil roku 1956 princ Philip a v Česku funguje od roku 1994

Program The Duke od Edinburgh’s International Award založil roku 1956 princ Philip a v Česku funguje od roku 1994. Je určen mladým lidem od 14 do 24 let, kteří si ve čtyřech oblastech – rozvoj talentu, sportovní aktivita, dobrovolnictví a dobrodružná expedice – stanoví cíl a ten poté pod záštitou svého patrona plní.

Po celém světě se programu účastní na osm milionů studentů. V České republice jich je do DofE zapojeno přes šest set a jejich aktivity zaštiťuje víc než 250 mentorů.

Osobní setkání

S princem Edwardem se osobně setkala třicítka českých studentů v březnu 2013, kdy zavítal do Česka ocenit všechny, kdo prošli zlatou úrovní programu. Princ se studenty také pohovořil, vyslechl si jejich zážitky a zmínil se o těch svých – sám program ve svých studentských letech absolvoval.

K setkání českých studentů s členem královské rodiny v souvislosti s DofE dochází jen při výjimečných příležitostech a dosáhne na něj jen hrstka mladých

Nedávno se s ním osobně setkala i Pavla Müllerová, která zlatou cenu převzala v roce 2008 od princezny Anny při příležitosti mezinárodního setkání absolventů programu DofE v Jižní Koreji.

K setkání českých studentů s členem královské rodiny v souvislosti s DofE dochází vždy jen při takto výjimečných příležitostech a dosáhne na něj jen hrstka mladých, kteří v programu DofE prokážou mimořádné odhodlání.

(Více informací o programu naleznete na www.intaward.org.)

  • Pozitivní zprávy zasílejte na adresu: pozitivnizpravy@lidovky.cz

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.