Špehování postihlo i Klausovy lidi

Na seznamu osob, jejichž telefonní výpisy si nechal zasílat varnsdorfský policista, jsou i tajemník prezidenta Jakl či hradní kancléř Weigl.

Další porci zajímavých jmen, jejichž výpisy telefonních hovorů si nechal pod záminkou vyšetřování obchodu s bílým masem posílat policista Marian Hudec, naservírovala čtenářům v pondělním vydání Mladá fronta Dnes. Na seznamu objevila i čísla Jiřího Weigla, kancléře prezidenta Václava Klause, či jeho tajemníka Ladislava Jakla.

Již v sobotu deník uvedl, že policista cizinecké policie ve Varnsdorfu si nechal posílat výpisy telefonních hovorů šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, právníka blízkého ČSSD Miroslava Jansty nebo bezpečnostního ředitele ČEZ Daniela Rouse. Dnes doplnil kromě Jakla a Weigla jména další sledovaných:

  • Jana Mrencová - lobbistka ČSSD, jejíž agentura prý často fotí zakázky pro Pražský hrad. Do roku 2007 pracovala hlavně pro ČSSD a její předsedy Stanislava Grosse či Jiřího Paroubka.
  • Zdeněk Procházka - šéf bezpečnostní agentury SSI.
  • Novináři MFD a iDnes.cz Janek Kroupa, Ondřej Šťastný a Josef Kopecký.

MfD na případ narazila, když rozkrývala aktivity bezpečnostní agentury ABL, kterou dříve vlastnil exministr dopravy a poslanec Věcí veřejných Vít Bárta. Ten ale jakoukoli spojitost s případem popřel.

Výpisy hovorů od telefonního operátora může policista získat jen s povolením soudce. Hudec si prý souhlas opatřil tak, že čísla Weigla, Jakla, Rychetského a spol. označil jako podezřelá v rámci vyšetřování obchodu s lidmi. Údajně netušil, komu patří. Když pomineme, kdo si sledování vlivných lidí objednal a za jakým účelem, jde o naprosté selhání kontrolních mechanismů při udělování souhlasu. A po nynějším zveřejnění kauzy zřejmě budou mít policisté se získaváním povolení na nějaký čas potíže.