Špatná zpráva pro Obamu: Platová nerovnost v USA se prohloubila

Podle nově zveřejněné zprávy statistického úřadu loni klesl průměrný příjem americké domácnosti o 1,5 procenta.

Jen pár týdnů před listopadovými prezidentskými volbami v USA přišel tamní federální úřad pro demografickou statistiku (U.S. Census Bureau) s údaji, které by mohly ovlivnit předvolební kampaň. Nově zveřejněná data totiž naznačují, že hospodářská politika dosavadního prezidenta a zároveň demokratického kandidáta Backa Obamy selhala.

Podle zprávy statistického úřadu loni klesl průměrný příjem (medián) americké domácnosti o 1,5 procenta (na 50 054 z 50 831 dolarů v roce 2010), zatímco mezera mezi příjmy bohatých a chudých lidí se rozšířila na nejvyšší úroveň za posledních 40 let. Míra chudoby zůstala na rekordní výši za uplynulá dvě desetiletí – 15 procent, neboli 46,2 milionu lidí.

Průměrný příjem klesl 80 procentům těch, kteří si vydělávají, zatímco pouze jedné pětině vzrostl. „Přínos z ekonomického růstu v roce 2011 byl poměrně nerovnoměrně rozdělen, neboť příjem domácností klesl uprostřed sledované skupiny a stoupl na její špičce,“ komentoval údaje pro agenturu Bloomberg Robert Greenstein, prezident washingtonského Střediska pro rozpočtové a politické priority (Center on Budget and Policy Priorities).

Přestože si každý z prezidentských kandidátů – Obama i republikán Mitt Romney – může z údajů statického úřadu vytáhnout své argumenty pro to, že by měl být zvolen právě on, a nikoli soupeř, přeci jen data vyznívají hůře pro demokratického uchazeče. „Romney zajisté prohlásí: ‚Jde o další důkaz, že Obama selhal,‘“ domnívá se Steve Jarding z Kennedy School of Government při Harvardově univerzitě.

Na druhou stranu i Obama, který v předvolební kampani slibuje spravedlivější ekonomiku a vyšší daně pro bohaté, nalezne v nové statistice dobré zprávy. Jednou z nich je, že podíl Američanů, kteří neměli zdravotní pojištění, loni klesl na 15,7 z předchozích 16,3 procenta.

Nepříznivá ekonomická situace Američanů je ve středu pozornosti listopadových prezidentských voleb. Republikánský vyzyvatel Romney tvrdí, že lidem se daří hůře kvůli Obamově chybné hospodářské politice. Obama kontruje, že z Romneyho plánů na oživení ekonomiky budou mít prospěch ti nejbohatší na úkor střední střídy a lidí, kteří se snaží dostat z chudoby. Její práh byl za rok 2011 stanoven pro čtyřčlennou domácnost na 23 000 dolarů.

Počet příspěvků: 1, poslední 15.9.2012 10:33 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.