Špatná zpráva: elitní detektiv Vincenz z policie přeci jen odchází

Protikorupční policie definitivně přichází o šéfa operativy Petra Vincenze, který pomáhal dopadnout úplatné soudce z Litoměřic.

Elitní detektiv a šéf operativy Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Petr Vincenz odchází do byznysu na post provozního ředitele společnosti Centropol Holding. Tam měl namířeno již vloni v říjnu, kdy ČESKÁ POZICE o jeho záměru odejít od policie informovala. Nakonec ho však policejní prezident Petr Lessy přemluvil, aby si uniformu nesvlékl. Jen ale na půl roku. V rozhovoru pro úterní Lidové noviny (LN) Vincenz popsal důvody, kvůli nimž nyní odchází definitivně.

Dvě nabídky

Co vloni na podzim přimělo Vincenze setrvat v bezpečnostním sboru? Policista, který dříve pracoval na expozituře protikorupční policie v Ústí nad Labem, pro LN uvedl, že dostal od policejního prezidenta původně dvě nabídky. První byla, aby se stal náměstkem ředitele protikorupční policie. Druhá se týkala funkce krajského policejního ředitele v Ústí nad Labem. Obě však měly háček.

S Martincem by se Vincenz ve funkci náměstka neshodl na koncepci reorganizace protikorupčního útvaruNáměstkovský post prý detektiv odmítl „kvůli tomu, kdo nyní sedí na místě ředitele jednotky“. Dodejme, že šéfem protikorupční policie je Tomáš Martinec. S ním by se Vincenz ve funkci náměstka dle vyjádření pro ČESKOU POZICI neshodl na koncepci reorganizace protikorupčního útvaru.

A Ústí nad Labem? „Druhou nabídku – účastnit se výběrového řízení na post ředitele krajského ředitelství Ústeckého kraje – jsem akceptoval. Splnil jsem veškeré formální náležitosti, avšak v průběhu doby mi policejního prezident sdělil, že výběrové řízení vypisovat nebude a místo obsadí na základě užšího nabídkového řízení,“ řekl LN bývalý detektiv, který prý z policie odchází „zarmoucen“.

Na doplňující dotaz ČESKÉ POZICE Vincenz uvedl, že do užšího nabídkového řízení se mohou přihlásit pouze policejní funkcionáři z desáté platové třídy, kam ale on sám nepatřil. Proč Lessy podmínky tendru, na jehož základě Vincenze udržel u policie, změnil? „Bylo mi řečeno, že ministr vnitra Jan Kubice neodsouhlasil Lessyho novou systematizaci pracovních míst,“ říká Vincenz.

Co u elitní policie nefunguje?

Od zkušeného policisty, který se podílel například na loňském úspěšném dopadení dvou úplatných soudců v Litoměřicích, jsme se v rozhovoru pro LN rovněž dozvěděli, co v elitních útvarech s celorepublikovou působností nefunguje.

Chabá personalistika: „Velkou slabinu vidím v absolutně nedostatečném materiálním i personálním zajištění Útvaru zvláštních činností, který by měl poskytovat policistům servis. Slabinou jsou chybějící transparentní kariérní pravidla.“

Technika z minulého století: „Je nepřijatelné, aby lepším vybavením v mnoha případech disponoval protivník na straně zločinu. Dnes nejde spoléhat na metody, které platily před dvaceti roky.“

Jak a kdo v policii odhaluje korupci: „Nejde o koncepčně nastavený systém. Jedná se o nahodilé skupinky kvalitních policistů, kteří už mají zkušenosti a ještě mají energii.“

Počet příspěvků: 2, poslední 3.4.2012 04:09 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.