Diskuse k článku

Španělsko po volbách: Přechod k demokracii možná teprve začíná

Když šli Španělé 20. prosince k parlamentním volbám, bylo skoro všem jasné, že politický systém dvou velkých stran – lidovců a socialistů – a s nimi spojená jistá stabilita definitivně končí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

P. Čech 567

Re: Všechno jsou to jen hloupé řeči.

jsou ve skutečnosti zástupci pouze svých politických stran a jejich voličů. Bez takovéto a nebo podobné smlouvy politických stran žádný systém v Evropě efektivně nefunguje. V ČR systém nejenže nefunguje efektivně, on nefunguje vůbec.Celkovým volebním systémem podle zásad poměrného zastoupení a platnými volebními zákony je vytvořen stav, kdy je zásadně popřen sám výsledek oné "volné soutěže" politických stran a to tak, že v mnoha případech skutečný vítěz voleb (výsledek volné soutěže) je stranami, které volby nevyhrály od vládnutí odstaven. To jen proto, že vlastní tvorba povolebních koalic není upravena žádným zákonem a je tedy pouze nelegálním handlem. Povolební koalice politických stran, ani jejich programy nejsou voleny žádným voličem a jsou tedy i nelegitimní. Je tak zaděláno na zcela nefunkční a neefektivní systém, který zásadně popírá samotné základní principy demokracie. Jinak by tomu bylo u koalic předvolebních, ale to je zase o něčem jiném.

0/0
16.1.2016 9:48

P. Čech 567

Všechno jsou to jen hloupé řeči.

Zásadně se totiž článek nepídí po skutečných příčinách a důsledcích nefunkčnosti téměř všech evropských systémů.Obecně lze říci, že žádný systém, který předjímá nutnost tvorby jakýchkoliv koalic politických stran, jakož i vyžaduje "volnou soutěž" těchto stran v boji o moc nad občany zemí, nemůže nikdy dlouhodoběji (ani 4 roky) efektivně fungovat. Je to možné pouze za jednoho předpokladu. Je bezpodmínečně nutno použít prostředek, jaký již před více než 50 lety použili ve Švýcarsku. Všechny významné politické strany uzavřely mezi sebou něco, co je velice podobné naší t.zv. opoziční smlouvě.Dohodly se, že v zásadních věcech fungování státu budou postupovat společně a nikoliv proti sobě v zájmu oné "volné soutěže, která v jiných státech netrvá jen v předvolebním období, ale po celé období vládnutí. Taková smlouva totiž zcela odstraňuje jinde zcela běžné politikaření, kdy ti, kteří by měli být v zákonodárných a výkonných orgánech státu zástupci občanů (u nás se tomu říká "všeho lidu")

0/0
16.1.2016 9:32