Diskuse k článku

Souvislost tání ledu v Grónsku se změnou klimatu je spíše nepřímá

„Pro Grónsko není tání ledovců špatná zpráva. Špatné to bude pro všechny okolo Grónska,“ říká v rozhovoru klimatolog Aleš Farda z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 23.9.2019 15:42

Jen připomenu, že v době, kdy vikingové

(viking nebyla národnost, proto se píše s malým "v") žili a celkem prosperovali v Grónsku, vládlo v Evropě "středověké klimatické optimum", které umožnilo rozvoj zemědělství a zprostředkovaně stavbu katedrál a Ottonskou renesanci. Takže se sladká voda z grónských ledovců s Golfským proudem nějak nepřetlačovala...

D. Mach 23.9.2019 10:45

Takže stále se nic neděje?

Bylo by dobré, kdyby si popírači globálního oteplování přečetli rozhovor celý, a hlavně důkladně. Sladká voda se bude přetlačovat s Golfským proudem a tím se u nás budou nadále snižovat srážky. Čeká nás tedy ještě větší suchu, než v současné době. Letos možná více pršelo, ale přesto je to třeba v Libereckém kraji na 49% normálu. Co je tedy běžné a co už ne. Mně se zdá, že už to normální a běžné není. Častý argument, že u nás byla ve středověku malá doba ledová, se dostává do kontrastu s tím, že tehdy bylo Grónsko zelené, a tedy bylo tam teplo. Co, jak se zdá, tehdy nesouviselo, dnes už souvisí a nemá to nic společného s cestovním ruchem.

V. Novák 23.9.2019 15:45

Re: Takže stále se nic neděje?

Malá doba ledová je fenomén novověku - od 17., snad už konce 16.století do konce 18.století, pak se začalo oteplovat.

Středověké optimum - viz výše.

R. Vacek 21.9.2019 17:19

Takže Grónsku to pomůže

a všude jinde jde o samé kdyby/možná/.