Souvisí zatčení podplukovníka Daňhela s kauzou letadel Casa?

Aktualizováno. Důležitý svědek v případu údajně předraženého nákupu vojenských letounů byl zadržen kvůli podezření z mravnostního deliktu.

Pražská policie v úterý 17. července zatkla 41letého muže kvůli podezření z mravnostního deliktu – zpráva podobná spoustě dalších, které dnes a denně vycházejí v černých kronikách. Jenže to by oním mužem nesměl být podplukovník Karel Daňhel.

Ten je totiž důležitým svědkem v kauze údajně předraženého nákupu armádních letounů Casa, kvůli němuž poslanci minulý týden zbavili imunity někdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou a vydali ji ke stíhání policii. (Naposledy ČESKÁ POZICE přinesla nové informace k případu v pondělním článku Dokument z roku 2005: Česko koupilo tři Casy za cenu čtyř.)

Rekapitulujme události uplynulých dnů:

  • Pilot a expert na vojenskou techniku Karel Daňhel zpracovával k nákupu transportních letadel Casa na generálním štábu posudky. A počátkem července v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že bývalý náměstek ministryně obrany Parkanové Martin Barták naléhal na armádní představitele, aby nebrali v úvahu nedostatky těchto letounů.
  • Daňhel poskytl všechny informace Vojenskému zpravodajství a vypovídal i na protikorupční policii. Letos v březnu pak přišel o bezpečnostní prověrku. Tajné služby to údajně odůvodnily tím, že by mohl být „nepřítelem státu a dlouhodobě poškozovat jeho zájmy v oblasti ekonomiky“. Martin Barták, jenž nařčení o nátlaku na vojáky odmítl, tvrdil, že Daňhel pracoval ve prospěch konkurenčního výrobce taktických letounů.
  • Na konci minulého týdne zpochybnil Daňhela také šéf Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník. Jak informoval Týden.cz, členům poslanecké komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství prý Páleník předminulý týden údajně pustil nahrávky, jež dokládají, že Daňhela pravidelně měsíčně vyplácela zbrojařská firma Omnipol, která zprostředkovala nákup letadel Casa. Generální ředitel firmy Michal Hon označil tyto informace za nesmysl. Podle poslanců z kontrolní komise bylo odebrání prověrky Daňhelovi v pořádku a peníze od Omnipolu prý nebyly podle vojenské tajné služby jedinými úplatky, které vzal.
  • V úterý Daňhela zatkla policie, jak jako první informoval server Novinky.cz. Dle informací Práva ho detektivové podezírají z pohlavního zneužívání nezletilé. Informaci o zadržení potvrdila agentuře ČTK Mira Třebická z generálního štábu armády a mluvčí policie Tomáš Hulan. „Víme o jeho zadržení, armáda může reagovat až poté, co dostane oficiální zprávu o vyšetřování,“ uvedla Třebická. Dle Hulana je případ na samém počátku prošetřování.
  • Ve středu Daňhelova advokátka Lucie Hrdá pro server iHned.cz uvedla, že „mu (Daňhelovi) bylo vyhrožováno tím, že si do konce týdne půjde sednout“. Jejího klienta prý policie prověřovala již dříve na podnět jeho manželky a případ prý může souviset s rozvodovým řízením, řekla advokátka agentuře ČTK. Předchozí podezření policie údajně odložila jako smyšlené.
  • Mimochodem, 9. července byl Daňhel u vojenské policie k podání vysvětlení kvůli podezření z přijetí úplatku. Pro deník Metro předtím prohlásil: „Objevily se informace, které mě mají kompromitovat a kriminalizovat. Vleklé problémy vedly k mému rozvodu se ženou, nemohu létat. (...) Nemůžu vyloučit, že budu obviněn z nějakého vymyšleného důvodu.“ Vojenští vyšetřovatelé ho tehdy z ničeho neobvinili.
  • Ve středu odpoledne server iDnes.cz informoval, že údajně zneužitá dívka se policistům přiznala, že si vše vymyslela, a Daňhel bude propuštěn z cely předběžného zadržení. (Dívce za smyšlené obvinění nic nehrozí, protože vypovídala dva dny před patnáctými narozeninami.)

Déja vu?

Již dříve ČESKÁ POZICE napsala, že Daňhelův případ jako by kopíroval kauzu vytrvalého kritika podezřelých armádních nákupů Jaroslava Štefce. Ten coby zbrojní expert upozorňoval na nestandardní okolnosti pořízení letadel Casa, naposledy v červnovém rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

Pro ministra obrany Alexandra Vondru Štefec kontroloval všechny podezřelé zakázky 18 let nazpět. Řadu poznatků předal policii, před níž také v několika případech vypovídal. Loni v lednu byla v jeho autě za podivných okolnosti nalezena pistole. Policie dodnes nezjistila, jak a kdo neznámou a naolejovanou pistoli do Štefcova vozu nastrčil. Otazníky se vznášejí i nad důvody jeho vynuceného odchodu z ministerstva obrany.

JUDr. Marek Kalina RE: Holt nemáte žádný argument ad rem, tak... 8:01 18.7.2012

Počet příspěvků: 31, poslední 18.7.2012 09:18 Zobrazuji posledních 31 příspěvků.