Ceska Pozice

Soudný den Slavie: Natland půjčí na výplaty. Viamont je mimo hru. Kotel šílí.

Před dnešním zápasem s Olomoucí hráči dostali zálohy na výplaty. Dnešek navíc není dnem, kdy se musí definitivně rozhodnout o licenci.

Fanouškům Slavie došla trpělivost. I kdyby měla Slavia v dnešním pohárovém utkání se Sigmou Olomouc kontumovat, jsou připraveni obsadit plochu hřiště a počkat si na vysvětlení nepřehledné situace kolem svého klubu. Ve svém prohlášení neváhají vyzývat k vymýcení ďábla po svém (rozuměj po zlém). foto: © www.slaviaultras.czČeská pozice

Fanouškům Slavie došla trpělivost. I kdyby měla Slavia v dnešním pohárovém utkání se Sigmou Olomouc  kontumovat, jsou připraveni obsadit plochu hřiště a počkat si na vysvětlení nepřehledné situace kolem svého klubu. Ve svém prohlášení neváhají vyzývat k

Aktualizováno. Informace, kterou ČESKÁ POZICE přinesla dnes po poledni, se potvrdila. Mluvčí společnosti Natland Group oznámil, že firma se rozhodla klubu poskytnout prostředky pro úhradu zhruba 30 procent závazků vůči hráčům, realizačnímu týmu a pořadatelské službě fotbalové Slavie. "K vyrovnání těchto závazků dojde neprodleně, v případě hráčů a realizačního týmu ještě před dnešním pohárovým střetnutím s Olomoucí," uvedla v tiskové zprávě Natland Group. Společnost to označuje za výraz opravdové snahy pohnout se z místa. Že hráčům byly zálohy již vyplaceny, potvrdil kapitán týmu Karol Kisel. Intenzivní jednání o angažmá Natland Group ve Slavii dnes pokračují od ranních hodin.

Bude Slavia zachráněna? Dostane licenci? Kdo bude novým majitelem? Mafiáni, nebo konečně slušný a bohatý investor? Ptají se právem rozhořčení příznivci klubu, podnikatelé a umělci jako například hudebník Jan P. Muchow či Miloš Forman. Drama, které se odehrává při zákulisních jednáních mezi finančníky, by však ani slavný držitel nemohl zrežírovat napínavěji. Dnes odpoledne zasedá licenční komise Českomoravského fotbalového svazu a všichni Slávisté, ale i tisíce slušných lidí čekají na to, že ostudný skandál kolem tohoto slavného klubu definitivně skončí. Dá se však říct, že Slavie už nemůže klesat níž.

Ať žije Slavia, naše Slavia!

Skandování „Sisáku, ty jsi hovado!“ a obří červená karta pro všechny tajemné majitele ze zápasu 18. dubna byly jen slabým odvarem toho, co fanoušci Slavie chystají na dnešní pohárový duel se Sigmou Olomouc.  „Vedení a tito šmejdi ovládající náš klub mají poslední čas do začátku zítřejšího zápasu, aby vydali jasné stanovisko, co s klubem bude dál, kdo ho vlastní, kdo ho koupí a přestali s námi hrát jejich hru a tahat nás za nos,“ napsali včera slávističtí ultras ve výzvě na svých internetových stránkách.
Pokud nedostanou, oč žádají, do 18:15, chystají se pět minut před úvodním hvizdem demonstrativně obsadit středový kruh hřiště a čekat na vysvětlení. Nestane-li se ani poté? „Slávisté, Eden má pro tyto papaláše pouze dva východy - garáže směrem k tréninkovým hřištím a V.I.P. recepci vedle McDonaldu. Všichni víme, kteří lidé jsou za tuto situaci zodpovědní (Franc, Doležal, Rosen, Jarolím, Kroužecký, Sisák, atd.) a zítra již nebudeme váhat ani minutu si je najít, případně si pro ně dojít!“ varují fanoušci.

Řebíček a Viamont ukončili jednání

„Snad to dopadne dobře.“ Tuto SMS zprávu nám poslal zatím nejmenovaný zástupce finanční skupiny, která se snaží o stabilizaci klubu a poté o jeho rozvoj. Jenže situace je značně chaotická, jednající strany tlačí hlavně čas. Informace ČESKÉ POZICE přesto nasvědčují tomu, že finanční první pomoc Slavii poskytne firma Natland Group. Předseda představenstva společnosti Tomáš Raška  nám sdělil, že před dnešním pohárovým zápasem s Olomoucí by hráči měli obdržet zálohy na dlužné výplaty. To by mohlo uklidnit fotbalisty i fanoušky.

V úterý však byl ještě ve hře i bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček a firma Viamont. Nicméně ve středu večer kolem osmé hodiny Řebíček informoval ČESKOU POZICI, že jednání nedopadla, a že Petr Sisák prý má svoje řešení bez něj a bez Viamontu. Řebíček rovněž kategoricky popřel všeobecně rozšířenou spekulaci, že by jednal ve shodě s údajným faktickým majitelem akcií SK Slavia fotbal – Praha Sisákem. Podle informací ČESKÉ POZICE bylo výhodou Řebíčka a Viamontu, že byli domluveni s firmou ENIC, která po klubu požaduje vrácení více než 100 milionů korun.

V následujících měsících by byl podle informací ČESKÉ POZICE vypracován forenzní audit, zjištěny reálné vztahy mezi akcionáři, a pak by se připravily podmínky pro vstup silného a dlouhodobého partnera.

Jediný, kdo může momentálně Slavii finančně stabilizovat, je Natland Group. Počítá se s tím, že klub obdrží půjčku, z níž zaplatí hráče, další zaměstnance a s tím související povinné odvody státu. Tyto kroky by zatím stačily k tomu, aby Slavia nepřišla o licenci. V následujících měsících by byl podle informací ČESKÉ POZICE vypracován forenzní audit, zjištěny reálné vztahy mezi akcionáři, a pak by se připravily podmínky pro vstup silného a dlouhodobého partnera.

Společnost Natland se prozatím dohodla s ČMFS, že svaz pozve na dnešní jednání licenční komise kromě představitelů Slavie i zástupce Natlandu. Podle informací ČESKÉ POZICE však ani dnešek nemusí být definitivním termínem, který rozhodne o udělení, či neudělení licence. K dispozici jsou ještě zhruba tři týdny do konce května.

Tajemní majitelé na Seychelách

Proč by měla být spasitelem Slavie zrovna Natland Group? Ať se to někomu líbí, nebo ne, jednoduše proto, že momentálně nikdo jiný není k dispozici. Silný finanční partner, o jehož zájmu ČESKÁ POZICE minulý pátek informovala, nemá kvůli svému mezinárodnímu renomé ve zvyku vstupovat do chaotických vztahů, které kolem klubu a stadionu panují. Nejprve je třeba vyčistit vzduch.

Avšak ani Natland není průhledná firma. Vlastníkem společnosti je Natland Group Limited se sídlem na Kypru. Tuto firmu vlastní dva subjekty, Magna Group Limited a Bovis Enterprises Limited, oba se sídlem na Seychelách. Magna drží v Natland Group Limited 80 procent akcií, zbytek vlastní Bovis. Z toho vyplývá, že nelze zjistit, kdo Natland Group kontroluje. Mluvčí Natlandu Rostislav Starý tvrdí, že to jsou Tomáš Raška a Jan Koťátko.

V pražských finančních a podnikatelských kruzích se však spekuluje, že Natland Group ovládají především dva významní pražští podnikatelé se skvělými politickými kontakty Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek. ČESKÁ POZICE se je pokusila kontaktovat. Hrdlička mobilní telefon nebral, Janouškova asistentka slíbila, že se podnikatel ozve. Zatím marně čekáme.

Spekulaci o angažmá Hrdličky a Janouška však mluvčí Natlandu odmítá: „S pány Hrdličkou, Janouškem nemáme nic společného. Rovněž odmítáme spojení Natlandu s podnikatelem Petrem Sisákem, což se také objevilo v médiích.“

Investiční a finanční skupina Natland Group

Zabývá se poskytováním finančních služeb a investicemi v oblasti private equity a real estate. Skupina spravuje peníze privátních a institucionálních investorů, které vkládá do projektů se silným růstovým potenciálem, jež sama aktivně vyhledává, zejména na trzích střední a východní Evropy. Skupina není sektorově uzavřená, jednotlivé příležitosti posuzuje individuálně.

Získá Praha 10 podíl ve stadionu?

Ani pro představitele Prahy 10 není politicky únosný chaos kolem stadionu a klubu, natož spekulace, že vlastníci mohu být mafiáni

Klíčem k pochopení současné situace je vztah mezi Hrdličkou a představiteli pražské ODS, zejména v Praze 10, především se starostou Milanem Richterem. Motivace obou mužů v kauze Slavia může být stejná. Stadion, kde hraje Slavia i Bohemians 1905, je významnou nemovitostí, která se nachází v této městské části. S ní je úzce svázán i fotbalový klub, který má pro pražské politiky a podnikatele společenský význam. Ani pro představitele Prahy 10 není politicky únosný chaos kolem stadionu a klubu, natož spekulace, že vlastníci mohu být mafiáni.

Starosta Richter má navíc eminentní zájem vyřešit i další skandál, který souvisí s firmou Key Investments. V kombinaci se řešením sitauce Slavie by zabil dvě mouchy jednou ranou. Společnosti Key Invesments svěřila loni Praha 10 rovných 200 milionů korun a nyní se marně snaží získat peníze zpět. Key Investments do portfolia Prahy 10 nakoupila za 100 milionů dluhopisy společnosti E Side Property, která vlastní stadion, kde hraje i Slavie. Dluhopisy jsou nyní bezcenné a jsou splatné až v roce 2024! Starosta Richter však nemá tolik času a určitě nebude chtít čekat 13 let. Tudíž musí hledat cestu, jak je elegantně zhodnotit. Jelikož Praha 10 prostřednictvím Key Investments drží dluhopisy E Side Property, mohla by radnice tento dluh kapitalizovat a získat ve firmě, která stadion vlastní, celkem významný podíl. Pokud by se tento tah Richterovi povedl, nemusel by řešit, jak radnice získá od Key Investments zpět 100 milionů korun a získal by vliv na budoucnost Edenu.

Otázkou je, zda firma E Side Property, kterou údajně kontroluje podnikatel Vladimír Kroužecký, na takové řešení kývne. Mohla by, vždyť Kroužecký je některými lidmi stále považován za osobu, která v Key Investments rozhoduje. (Kroužecký před několika měsíci ČESKÉ POZICI tvrdil, že to není pravda.) Vypadá to tak, že stejní podnikatelé se snaží vyřešit budoucnost klubu a stadionu.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.