Soudce Sváček: Budu-li nominován na ústavního soudce, vážně o nabídce popřemýšlím

Předseda Městského soudu v Praze poskytl zajímavý rozhovor deníku Právo, v němž mimo jiné navrhuje, jak zlepšit českou justici.

Zkušený tuzemský soudce Jan Sváček se rozpovídal ve víkendovém rozhovoru pro deník Právo. Nejprve se velmi kriticky postavil k nedávno zveřejněné výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS), v níž jsou tuzemští  soudci a státní zástupci vykresleni ve značně nepříznivém světle. BIS má prý poznatky o jejich propojení s podsvětím, vynášení informací od soudů i o korupci.

Sváček s tím ale nesouhlasí.  „Pokud takové důkazy mají a nepředají je policii k trestnímu stíhání, pak je otázka, zda se sami nedopouštějí trestné činnosti ve formě neoznámení a nepřekažení trestného činu. Pokud takové důkazy nemají, tak tím řadím jejich zprávu do kategorie bulvárních sdělení,“ je přesvědčen Jan Sváček.

Soudce souhlasil s názorem, že negativní světlo ze zprávy BIS dopadá i na samotného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. A to kvůli „špatnému systému řízení soudnictví“, neboli kvůli tomu, že ministerstvo spravedlnosti v České republice stále výrazně mluví do chodu tuzemských soudů, ať už v personální nebo ve finanční oblasti. „Zatím ještě nemáme reprezentativní orgán soudní moci tak, jak je tomu v naprosté většině zemí EU,“ řekl Sváček. A zdůraznil, že „největší problém českého soudnictví spočívá v tom, že je považováno za resort vlády - právě proto, že patří pod ministerstvo spravedlnosti.“

Ohledně svých dalších profesních plánů byl soudce poměrně otevřený. Už před osmi lety podle svých slov odmítl funkci ústavního soudce, tehdy prý „z osobních i pracovních důvodů“ a také proto, že oficiální nabídku nedostal. Kdyby mu ji ale prezident republiky Václav Klaus, který kandidáty na ústavní soudce navrhuje, učinil tentokrát, Sváček by o ní „vážně přemýšlel“.

Již příští rok skončí mandát dvěma ústavním soudcům a prezident bude kandidáty, kteří by je měli nahradit, navrhovat ke schválení Senátu zřejmě během podzimu.

Soudce Sváček dal rovněž v plénum tři návrhy, jak zlepšit práci české justice:

  • Odklonit agendu od soudů - jde o drobnou trestnou činnost či určité formy správního rozhodování. Všude ve světě je trend: udělejme vše, aby se věc k soudu vůbec nedostala, protože soudit se je drahé. U nás je efekt úplně opačný.
  • Odklonit agendu od soudců - soudce je z poloviny úředníkem a z poloviny soudcem. Odeberme mu ty administrativní záležitosti a předejme to kvalifikovaným vyšším soudním úředníkům nebo asistentům soudců.
  • Ustanovit nejvyšší radu soudní moci s personálními a organizačními kompetencemi, které zajistí normální fungování soudnictví v této zemi.