Soud zprostil obžaloby bývalého šéfa Cimexu Lukeše

Petr Lukeš a pětice manažerů Válcoven trub Chomutov byli před deseti lety obviněni z poškozování věřitele, nyní je soud podruhé očistil.

Krajský soud v Plzni už podruhé zprostil obžaloby Petra Lukeše, bývalého šéfa skupiny Cimex, která v tuzemsku vlastní mimo jiné největší hotelovou síť Orea Hotels, a dalších pět členů tehdejších statutárních orgánů Válcoven trub Chomutov. Ti byli před více než deseti lety obviněni z trestného činu poškozování věřitele při záchraně výrobního programu bezešvých trub. Informaci o pátečním verdiktu plzeňského soudu potvrdil ČESKÉ POZICI Lukešův obhájce Vítězslav Květenský.

Případ patří k nejdéle se protahujícím velkým hospodářským kauzám v dějinách české justice. Lukeš a další členové vedení válcoven se trestného činu údajně dopustili tím, že převedli majetek společnosti VT DIOSS Chomutov a tří dceřiných firem na nově založenou společnost Válcovny trub Chomutov. Ta kupní cenu nezaplatila v hotovosti, ale směnkami.

Obhajoba od počátku procesu tvrdila, že jediným cílem managementu i statutárních orgánů bylo za pomoci investice ve výši zhruba devět set milionů korun financovanou z úvěru zachovat výrobu unikátního sortimentu. Produkce tehdy stála a zaměstnanci pobírali jen část mzdy. Záchrana se podařila a bezešvé trubky se v Chomutově vyrábějí dodnes. Policie však spatřovala v převodu výrobních prostředků na novou společnost výměnou za vydané směnky trestný čin.

Ke krajskému soudu se dostal případ na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vyhověl dovolání státního zástupce. Důvodem bylo, že Nejvyšší soud přikázal doplnit některé konkrétní skutečnosti ve znaleckém posudku a nařídil další výpovědi svědků. „Všechny doplněné důkazy podpořily verzi obhajoby, že cílem managementu bylo udržení a záchrana výroby unikátních bezešvých trubek v Chomutově,“ konstatoval advokát Květenský.

Také policií vyčíslená škoda ve výši čtyř a půl miliardy korun se během řízení postupně snižovala až na necelou pětinu. Stejně klesala i požadovaná výše trestu – původně hrozilo obžalovaným osm let odnětí svobody, u krajského soudu státní zástupce požadoval podmíněný trest. Ani tomu však soud nevyhověl a všechny obžaloby zprostil, neboť v jejich jednání neshledal trestný čin. Státní zástupce si ponechal lhůtu k vyjádření.

Lukeš žije v současné době ve Spojených státech amerických. Podle Květenského se však pobytu v České republice nevyhýbá.