Soud s manažery MUS začne v květnu

Monstrproces ve švýcarské Bellinzoně proběhne ve dvou etapách a bude trvat zhruba deset týdnů.

V pondělním vydání deníku MF Dnes se objevila informace, že „monstrproces“ se sedmi bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti (MUS) má ve Švýcarsku začít 25. února a bude trvat zhruba devět týdnů, s tím, že konec soudního řízení je plánován na 19. dubna 2013. ČESKÁ POZICE však přímo od švýcarského trestního soudu v Bellinzoně obržela jinou zprávu.

„Tato informace není pravdivá. Soudní líčení s největší pravděpodobností začne v polovině května 2013 a potrvá do poloviny července téhož roku,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí soudu Mascia Gregoriová.

Termín nám prostřednictvím e-mailu potvrdil i jeden z obžalovaných Petr Kraus. „Dle informací mého švýcarského obhájce, které obdržel shodu okolností teprve dnes, proběhne proces v kauze MUS u soudu v Bellinzoně ve dvou etapách. První se bude konat od 13. do 24. května a druhá pak od 10. června do 12. července 2013,“ napsal Kraus.

Někdejší privatizaci MUS prověřovaly švýcarské orgány šest let kvůli podezření, že ji provázely nezákonné finanční machinace. Švýcarům se podařilo zadržet 661 milionů franků (zhruba 14 miliard korun) na více než stovce švýcarských účtů. Tamní prokuratura loni vznesla obžalobu sedmi osob, bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti a Appian Group. Kromě Čechů je obžalován také Jacques de Groote, bývalý vysoký funkcionář Mezinárodního měnového fondu. Švýcarský soud však v polovině dubna spis vrátil prokuratuře k doplnění. Z aktuální verze ČESKÁ POZICE citovala minulý týden v článku Švýcarská obžaloba v kauze MUS: Byznysmeni zasvětili díl života praní špinavých peněz.

Šestici občanů ČR stíhá též česká policie. Koncem listopadu jim obstavila majetek v celkové hodnotě zhruba 800 milionů korun. Nečekaný zákrok se  týkal Antonína Koláčka, Marka Čmejly, Jiřího Diviše, Petra Krause, Luboše Měkoty a Oldřicha Klimeckého. Policie je začala před několika týdny stíhat kvůli podezření, že při ovládnutí Mostecké uhelné společnosti na konci 90. let stát připravili podvodem o celkem 1,7 miliardy korun.

K obstavení své vily na Vinohradech se Kraus vyjádřit nechtěl. „Jak obstavení, tak samotné obvinění jsem v zákonných lhůtách napadl stížností,“ sdělil Kraus s tím, že s komentářem chce vyčkat do jejího vyřízení. Podotkl však, že zveřejnění fotografie svého domu v Hospodářských novinách považuje za skandální a nevkusné.

Vývoj kauzy MUS sledujeme v rubrice HOT TOP.

Počet příspěvků: 3, poslední 16.12.2012 09:19 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.