Současný politický hit: Miloš Zeman a Zemanovci

Dle průzkumů agentury Factum Invenio je expremiér mezi kandidáty na prezidenta druhý, jeho strana míří do sněmovny. Stane se spojencem ČSSD?

Miloš Zeman se v minulosti tvářil jako důchodce z Vysočiny, jenž už má svá „nejlepší“ léta v politice za sebou. A sliboval, že se do politiky už nevrátí. Zapomeňte na to. Značka „Zeman“ se v současnosti stává politickým hitem. Expremiérovi a jeho Straně práv občanů – Zemanovci (SPOZ) se totiž v červencových průzkumech agentury Factum Invenio k prezidentským, respektive sněmovním volbám dařilo.

Mezi prezidentskými kandidáty se Zeman (18,2 procenta) dostal již na druhé místo za lídra Jana Fischera (22,2 procenta). Otázkou stále zůstává, zda se ke kandidatuře odhodlá Jan Švejnar (12,2 procenta). Značná část sympatií k němu by se totiž, pokud by nekandidoval, mohla přesunout ke kandidátovi ČSSD Jiřímu Dienstbierovi (8,2 procenta). Ten je v současnosti na čtvrtém místě.

Miloš Zeman dělá svou prezidentskou kampaní Zemanovcům reklamučervencového šetření Factum Invenio, pokud jde o Poslaneckou sněmovnu, vyplynuly dvě zajímavé skutečnosti. Za prvé, volby by sice vyhrála ČSSD (22,7 procenta), ale na většinovou koalici s KSČM (16 procent) by to dle propočtů agentury nestačilo. Získaly by celkově sto mandátů. ODS by získala 17,7 procenta a TOP 09 i po kauze Casa či Kalouskových telefonátech policistům 12,6 procenta. KDU-ČSL se s 6,1 procenty už stabilně drží nad pětiprocentní hranicí.

Za druhé, dle průzkumu míří do Poslanecké sněmovny Zemanovci (5,4 procenta). Jde už o několikátý průzkum, ve kterém SPOZ získala víc než pět procent, jež jsou třeba ke vstupu do sněmovny. V tomto trendu Zemanovcům nepochybně pomáhá jejich čestný předseda Miloš Zeman. Ten této straně dělá reklamu svou prezidentskou kampaní. V úspěch této strany by měla doufat především ČSSD. Byl by to totiž pro ni ideální koaliční spojenec. Pokud ale SPOZ zůstane pod pěti procenty, ČSSD to vezme hlasy a připraví o potenciálního politického „parťáka“.

Mezi třemi až čtyřmi procenty se pak podle Factum Invenio pohybují zelení, Svobodní, Suverenita a Národní socialisté – levice 21. století Jiřího Paroubka. I tyto strany by však teoreticky mohly být nakonec úspěšné v souboji o sněmovnu.

Piráti stále nic

Naše obligátní otázka k průzkumům předvolebních preferencí zní: Jak to, že se v nich stále neobjevuje Česká pirátská strana? Ta by mohla být atraktivní pro mladší voliče a obecně v Evropě pirátský proud posiluje. Ještě podivnější však je, že se piráti neobjevují ve výběru stran, které agentura dotazovaným nabízí.

Místopředseda pirátů Mikuláš Ferjenčík k tomu na svém facebookovém profilu v pátek 27. července dopoledne poznamenal: „Agentura pro vytváření veřejného mínění Factum Invenio nás stále nezařadila do svého dotazníku. Při vší úctě k politické práci Petra Cibulky si myslím, že máme vyšší preference než Pravý blok, který v dotazníku je. Stále jsme ovšem nepodlehli a nezaplatili jsme si u Factum Invenio žádný průzkum. Trpělivost růže přináší.“

Počet příspěvků: 1, poslední 27.7.2012 02:25 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.