Souboj ČEZ s Tykačem vrcholí. Bruselský sudí „píská rovinu“.

Bitva mezi energetickou jedničkou a Czech Coalem ovlivní celé odvětví včetně cen uhlí nebo rozložení sil ve výrobě elektřiny i teplárenství.

Majitel firmy Czech Coal Pavel Tykač údajně přistupuje k prosazování svých podnikatelských záměrů jako k velké šachové partii. Na uhelné šachovnici je mu však šéf ČEZ Daniel Beneš zdatným protivníkem. foto: © ČTK, montaž Česka Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Majitel firmy Czech Coal Pavel Tykač údajně přistupuje k prosazování svých podnikatelských záměrů jako k velké šachové partii. Na uhelné šachovnici je mu však šéf ČEZ Daniel Beneš zdatným protivníkem.

O konci roku 2012, kdy vyvrcholí bitva společnosti ČEZ s těžařskou firmou Czech Coal o ceny uhlí, hodně přemýšlel i bývalý šéf energetické jedničky Martin Roman. Jeho napjaté vztahy s majitelem Czech Coalu Pavlem Tykačem jsou pověstné. Obě strany se nyní musejí dohodnout, jak to bude dál s dodávkami suroviny a její cenou, protože letos vyprší dosavadní kontrakt pro elektrárnu Počerady. Ale kupříkladu i pro mělnický Energotrans.

Vztahy Tykače s Romanovým nástupcem Danielem Benešem už zjevně stejně napjaté nejsou, i když k idyle mohou mít také daleko. Z toho však nevyplývá, že by bitva nyní byla méně tvrdá. Navíc v ní jde nejen o samotné uhlí, ale i o prodej elektráren. ČEZ hodlá minimálně jeden ze svých zdrojů prodat, Czech Coal je potenciálním zájemcem.

Pro Tykače by to znamenalo, že by měl pro své hnědé uhlí také vlastní elektrárnu. Složité vyjednávání o elektrárnách je fakticky druhou frontou vleklé války o uhlí.

Dlouho se zdálo, že Evropská komise vyjde vstříc společnosti ČEZ. Brusel ale chce, aby finální řešení bylo přijatelné i pro Czech Coal.Hřiště pro tento souboj se navíc rozhodla vykolíkovat Evropská komise (EK), tentokrát v roli nejvyššího evropského antimonopolního úřadu. Původně na popud Czech Coalu, který si v Bruselu stěžoval na praktiky ČEZ jako dominantního subjektu v české elektroenergetice.

Navzdory tomu se dlouhou dobu zdálo, že EK vyjde největší energetické firmě pod vedením Daniela Beneše značně vstříc. Teď se však ukazuje, že se bruselský sudí rozhodl „pískat rovinu“. Alespoň v tom smyslu, že by finální řešení mělo být přijatelné i pro Czech Coal.

Pokusy o vyšachování

To si samozřejmě žádá další vysvětlení. ČEZ už dříve Evropské komisi slíbil, že v zájmu dohody prodá minimálně jednu z elektráren, což by fakticky znamenalo mírné oslabení dominantní role na trhu. ČEZ předložil čtyři možné varianty. Prodej zmiňovaných Počerad byl jen jednou z nich.

Postupem času se začalo jako preferované řešení ČEZ rýsovat to, že neprodá žádnou hnědouhelnou elektrárnu, ale černouhelné Dětmarovice v Moravskoslezském kraji. Společnost Czech Coal, která těží hnědé uhlí, by se tím dostala pod větší tlak při vyjednávání o cenách suroviny. Z druhé „elektrárenské“ fronty by byla fakticky vyšachována.

Podle některých spekulací se Tykač ještě pokusil výběrové řízení o koupi Dětmarovic nabourat tím, že do boje o černouhelnou elektrárnu vyslal společnost Česká energie podnikatele Ladislava Drába. Ten také předložil vysokou – a na první pohled nerealistickou – nabídku, takže se okamžitě objevily pochybnosti o jeho skutečných zájmech.

Ať už je zmíněná spekulace pravdivá, nebo ne, faktem zůstává, že ČEZ firmu Česká energie ze soutěže o Dětmarovice vyřadil. Na velké pomyslné šachovnici Daniel Beneš zahrál dobrý tah. Zdálo se, že varianta Dětmarovice má navrch. Jenže soupeř přišel s překvapivým protitahem. Mimochodem: Pavel Tykač údajně přistupuje k prosazování svých podnikatelských záměrů jako k velké šachové partii.

Tím překvapivým protitahem byly nové zprávy z Bruselu, podle nichž prodej Dětmarovic EK stačit nebude. Faktem je, že Czech Coal o podobné stanovisko značně usiloval a snažil se ho prosadit právě v evropské metropoli.

Dohoda, nebo průšvih

A co tedy Evropská komise chce teď? Podle informací ČESKÉ POZICE z několika zdrojů jde Bruselu za prvé o to, aby se ČEZ s Czech Coalem dohodl. Za druhé platí, že pokud by ČEZ dohodu odmítl, zřejmě by podle Bruselu musel prodat více elektráren.

Vyloučenou variantou se nezdá ani ta, že by se ČEZ s Czech Coalem dohodl na prodeji jiné hnědouhelné elektrárny – Chvaletic nebo MělníkaMožnost, že by se tuzemská energetická jednička požadavkům EK vůbec nepřizpůsobila, není pravděpodobná. Pak by jí totiž hrozila velká pokuta a další problémy při posuzování jejího chování na trhu antimonopolními orgány.

Pokud analyzujeme další možnosti dohody s Tykačem, vyloučenou variantou se nezdá ani ta, že by se ČEZ s Czech Coalem dohodl na prodeji jiné hnědouhelné elektrárny – Chvaletic nebo Mělníka. Elektrárnu Tisová, která zatím byla nabízena v jednom balíku s Mělníkem, by pak snad mohl převzít podnikatel František Štěpánek, vlastník další těžařské firmy Sokolovská uhelná.

Zatímco cena za Počerady by se pohybovala už v řádu desítek miliard korun, v ostatních případech by to bylo podstatně méně. Kupříkladu v Dětmarovicích momentálně nejlepší nabídka jen lehce přesahuje miliardu korun.

Tykač žene cenu uhlí nahoru

Ale vraťme se k samotnému uhlí. O tom, že jeho ceny půjdou nahoru, není pochyb. Suroviny je stále méně, není jisté, jestli se někdy v Česku bude těžit za současnými územními limity. Jenže zhruba dvojnásobný nárůst na úroveň 70 korun za gigajoule bez dopravy, který během letošního roku požadoval Tykač, je pro ČEZ nepřijatelný.

Spory vyvolával už pouhý způsob, jak cenu určovat. Podle Czech Coalu se měla odvíjet od ceny černého uhlí, která by se v případě méně kvalitní suroviny snížila třeba o 20 procent. Černé uhlí je na rozdíl od hnědého komoditou, se kterou se obchoduje na světových trzích, takže podle Tykačových lidí existuje jasná reference.

Daniel Beneš už dříve takový postup označil za technologický nesmysl. Černé uhlí podle něho není substitut hnědého uhlí, není možné v jednom kotli spalovat chvilku černé a chvilku hnědé uhlí, jak koho napadne.

Právě šéf ČEZ také už od začátku letošního roku mluví o tom, že jeho firma má scénář i pro případ, že se na dodávkách uhlí nedohodne. Ten spočívá v „optimalizaci výroby elektráren ČEZ a dodávek uhlí“. Jinými slovy – v Počeradech, ale třeba i jinde se bude produkovat méně elektřiny. A ušetří se uhlí, které bude částečně nahrazeno ze Severočeských dolů. Ty ovládá sám ČEZ.

Určitá „optimalizace“ už nastala v mělnickém Energotransu, který ČEZ letos definitivně ovládl a jenž zásobuje teplem hlavní město Prahu. Také Energotransu vyprší kontrakt s Czech Coalem, ale od příštího roku už se bez Tykačova uhlí obejde.

Dodejme ovšem, že ČEZ má k dispozici relativně dost uhlí také proto, že se zpožďuje výstavba nebo posouvají odstávky některých elektráren kvůli jejich modernizaci.

Další soupeři: Kellner, Křetínský, Topolánek

Finále bitvy mezi ČEZ a Czech Coalem bedlivě sledují muži, kteří s Pavlem Tykačem vedli další spor o uhlí – šéf Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský, největší akcionář EPH Petr Kellner nebo bývalý premiér Mirek Topolánek, jehož tento holding prosadil do čela Teplárenského sdružení a také dozorčí rady Eletráren Opatovice.

To, jak nastaví ČEZ a Czech Coal cenu uhlí, ovlivní celý trh

Czech Coal letos dokonce přišel s tím, že dodávky suroviny do Opatovic zastaví nebo výrazně omezí. Nyní se těžařská společnost rozhodla respektovat předběžné rozhodnutí soudu, podle nějž má v dodávkách pokračovat. Samotný soudní spor ovšem pokračuje.

Ale především: To, jak nakonec nastaví ČEZ s Czech Coalem cenu uhlí ve svých kontraktech, ovlivní celý trh. Tedy především teplárny, které z větší části na uhlí stále sázejí. Bez této suroviny by zřejmě ani nebylo možné udržet současný systém centrálního zásobování teplem v celé jeho šíři.

Pokud jde o EPH, je tuzemskou teplárenskou jedničkou a elektroenergetickou dvojkou. Z tohoto důvodu určitě nemá důvod fandit Czech Coalu. Tím spíše, že případným nákupem elektrárny by se Pavel Tykač posunul mezi ČEZ a EPH jako další významný hráč v tomto odvětví.

ČESKÁ POZICE se věnovala sporu společností ČEZ a Czech Coal například v článcích:

Počet příspěvků: 2, poslední 20.12.2012 01:58 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.