Soláry, soláry, hejbejte se!

Nedostatek solárních panelů řešily některé firmy údajně tím, že si je půjčovaly kvůli kolaudaci u konkurence. Anebo je prostě ukradly.

O fotovoltaické horečce se vyprávějí různé historky, na první pohled komické. Znáte třeba tu o solárech na kolečkách? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O fotovoltaické horečce se vyprávějí různé historky, na první pohled komické. Znáte třeba tu o solárech na kolečkách? | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
O fotovoltaické horečce se vyprávějí různé historky, na první pohled komické. Znáte třeba tu o solárech na kolečkách?

Z tepla pražských kanceláří a úřadoven by jeden nevěřil, jaké věci se prý nedávno odehrávaly na českém a moravském venkově. Ano, právě tam, kde tradiční dominanty v podobě malebných vesnických kostelíků začaly v posledních letech doplňovat rozsáhlá pole solárních panelů. Fotovolatickou horečku, která ke svému vrcholu vystoupala na konci loňského roku, údajně provázely mnohdy na první pohled úsměvné, ale svou podstatou spíše kriminální praktiky.

Ještě dnes se vyprávějí historky, nad jejichž pravostí někteří investoři přísahají a další je raději ponechávají bez komentáře. Stoprocentně se prý staly, ale říct to nahlas a adresně? Do toho už se nikomu moc nechce.

Třeba příběh „solárů na kolečkách“. Nedávný kolaudační finiš elektráren se mimo jiné kryl s dobou, kdy bylo na trhu solárních panelů nedostatek. Jak problém vyřešit? Na Moravě na to měli vyzrát tak, že z jedné, už zkolaudované elektrárny, panely pod rouškou noci odmontovali. Naložili je a převezli k jiné elektrárně, kde je opět nainstalovali. Další kolaudaci nic nebránilo. Jeden panel, dvojnásobné využití.

Vrtulník na obhlídce

Řešením také bylo „půjčit si“ panely od konkurence. Aniž by však o tom původní majitele někdo informoval. Krádežím panelů se původní vlastníci snažili zabránit všelijak. U obřích solárních polí, která zrakem nepřehlédnete, ale nebylo jednoduché přijít na to, že si někdo dovolil sem tam nějaký perníček uloupnout. Jeden z významných hráčů ve fotovoltaice si proto údajně najal vrtulník, kterým svůj majetek pravidelně kontroloval z výšky.

Myslíte si, že je tohle vůbec zajímavé téma? Teď už se s tím přece nedá nic dělat, jdete s křížkem po funuse, říkali někteří solární investoři, když se ČESKÁ POZICE o celou věc zajímala. Je to téma. Byť o něm ti, kteří do solárních elektráren investovali často veškeré peníze, neradi slyší. Mají totiž pocit, že je ještě více poškozuje v situaci, jejímž viníkem je podle nich stát. A jež nespravedlivě nahrává obřím hráčům na trhu na úkor malých a středních investorů.

Kdo bude pykat?

Na začátku dobře míněný návrh, který měl zvýšit podíl „zelené“ energie v Česku, získal díky původnímu bohatýrskému nastavení pravidel stěží uvěřitelné proporce. Stát jim loni učinil přítrž.

Trh se nyní rozdělil zhruba na dva tábory. Členové jednoho říkají, že stát porušil rovné zacházení s podnikateli a uprostřed hry změnil pravidla, která sám nastavil. Proto teď musí pykat. Z druhého, byť subjektivně menšího šiku, se ozývá, že stát svými loňskými kroky vychýlená pravidla vrací do normálu.

Kdo bude blíž pravdě, vyjde najevo až v chystaných arbitrážích. Nápovědou bude také rozhodnutí a argumentace Ústavního soudu.