Ceska Pozice

Sokolovská uhelná chce žalovat ČEZ v Bruselu

ČEZ podle Sokolovské uhelné zneužívá dominantního postavení na trhu a manipuluje s cenami hnědého uhlí.

Spolumajitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. foto: ČTKČeská pozice

Spolumajitel Sokolovské uhelné František Štěpánek.

Sokolovská uhelná se chystá podat k Evropské komisi podnět proti společnosti ČEZ kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu a manipulacím s cenami hnědého uhlí. Informaci získala ČESKÁ POZICE od dvou zdrojů z energetického sektoru.

„Zatím to (František) Štěpánek podle dostupných informaci nepodal, ale hrozí nám tím. Víme, že má připravený dopis, který chce poslat do Bruselu, a že to nyní konzultuje nejen s právníky, ale i s některými poslanci,“ potvrdil informaci ČESKÉ POZICI manažer ze společnosti ČEZ, který si nepřál zveřejnit své jméno. Podle něj jde o zcela neodůvodněný podnět, kterým se v Bruselu nebudou zabývat.

Manažeři a spoluvlastníci Sokolovské uhelné František Štěpánek a Jaroslav Rokos na žádost o vysvětlení nereagovali. Telefony nezvedali a na e-maily a sms zprávy neodpověděli.

Štěpánek versus ČEZ

Chystaná žaloba k Evropské komisi je tak zřejmě dalším výstřelem ve válce, kterou nyní Štěpánek proti společnosti ČEZ vede. Bojuje se o cenu, za kterou Sokolovská uhelná dodává uhlí do elektrárny Tisová ze skupiny ČEZ. Štěpánkovi se nelíbí, že ČEZ trvá na dodávkách v množství a cenách dle dlouhodobé smlouvy podepsané v lednu 2007 a chtěl by nyní zdražit své uhlí podobně, jak o to již několik let usiluje skupina Czech Coal Pavla Tykače.

Štěpánek by chtěl nyní zdražit své uhlí podobně, jak o to již několik let usiluje skupina Czech Coal Pavla Tykače

„Štěpánek je hloupější než Tykač, trvalo mu tři roky, než přišel na to, že nás může zkusit vydírat zastavením dodávek uhlí a vybojovat si tak vyšší cenu. Navíc se řídí nikoli rozumem, ale emocemi, takže je velmi obtížné se s ním racionálně dohodnout. Buď jste jeho přítel, anebo nepřítel, nic mezi tím nezná. Absurdní je, že tu dlouhodobou smlouvu na dodávky 2,5 milionu tun hnědého uhlí ročně, kterou nyní nechce plnit, si před pěti lety usilovně vybojoval žalobou na ČEZ u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS),“ říká manažer ČEZ.

ČEZ se podle manažera snažil se Štěpánkem dohodnout, ale marně. „Když jsem mu řekl, že mu vyšší cenu, než je ve smlouvě, zaplatit nemůžu, protože by mě pak mohli žalovat akcionáři a že nechci skončit ve vězení, tak odpověl: ,Takže chcete válku.‘ Hrozil, že zajistí, aby nás politici odvolali. Já ale radši půjdu do předčasného důchodu než do kriminálu,“ dodal manažer.

ČEZ ustoupil nátlaku

Tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž k válce se Sokolovskou uhelnou říká: „ČEZ platil Sokolovské uhelné za uhlí přesně podle platné smlouvy, ale SU jednostranně požadovala vyšší částky a při neuhrazení rozdílu pohrozila, že zastaví dodávky pro elektrárnu Tisovou. Počátkem dubna SU odmítla veškerá kompromisní řešení navržená ze strany ČEZ, včetně toho, aby o sporných otázkách rozhodl nestranný orgán. Ať už by to byl soud nebo ÚOHS. Sokolovská uhelná to odmítla, přestože ČEZ navrhoval, že do doby rozhodnutí příslušného orgánu by jí provizorně hradil celou požadovanou cenu.“

ČEZ navíc nakonec ustoupil nátlaku a začal platit cenu zhruba o 20 procent vyšší, než je stanovená dlouhodobou smlouvou. „V zájmu udržení dodávek tepla pro více než dvanáct tisíc bytů a řadu dalších objektů, včetně škol, nemocnice a polikliniky, jsme částečně ustoupili nátlaku Sokolovské uhelné a začali jsme platit jimi požadovanou cenu za uhlí, která však nemá smluvní oporu. Zároveň jsme podali 13. července tohoto roku žalobu na Sokolovskou uhelnou, kde se domáháme vrácení tohoto bezdůvodného obohacení Sokolovské uhelné na základě nátlaku,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Související článek:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.