Diskuse k článku

Sociologové: Češi nezávidí, druhým přejí

Sociologové v nové knize 47krát odpovídají, jací jsme. A svými odpověďmi boří mýty. Z jejich populárně laděných esejů totiž plyne, že jsme ve srovnání s jinými spíš ti spokojenější. A poukazují ještě k jedné věci: rádi si přivlastňujeme běžné lidské rysy a postoje a prezentujeme je za typicky „české“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

I. Patta 677

Cituji:

Čechům se též nelíbí stav důchodového systému ... a já dodávám: mají pravdu.

Jedná se totiž o důchodový systém, který by se dal z lékařského hlediska diagnostikovat jako schizofrenní. Na jedné straně se jedná o průběžně (mezigeneračně), financovaný systém. To znamená, že jediným zdrojem peněz pro dnešní důchodce jsou finance odváděné střední, ekonomicky aktivní generací. Finance okamžitě přerozdělované starobním důchodcům.

Bohužel ve chvíli, kdy je vypočítávána výše důchodu, se I. důchodový pilíř švihnutím čarovného proutku mění z průběžně financovaného na fondový. Následně je všem vypočítávána výše důchodu z peněz kdysi dávno vybraných, přerozdělených důchodcům a důchodci utracených. Je tomu tak přesto, že na našich individuálních kontech vedených Českou správou sociálního zabezpečení není ani koruna vkladu (jak by mohla také být, když jsou peníze odevzdávané na sociální pojištění, přímo přerozdělovány důchodcům). V důsledku tohoto vykutáleného postupu jsou bezdětní důchodci házeni na

0/0
9.1.2016 22:47

I. Patta 677

Re: Cituji:

V důsledku tohoto vykutáleného postupu jsou bezdětní důchodci házeni na krk úplně cizím dětem. Proč? Protože do I. důchodového pilíře nelze přispívat jinak, než řádně vychovanými, pracovitými dětmi. Dětmi, které budou v průběžném systému odvádět sociální "pojišťění" , ze kterého jsou přímo financovány důchody rodičů (a bohužel také ne-rodičů, což přímo způsobuje aktuální schodek důchodového účtu ve výši 27 miliard korun ročně).

Více v přednášce: Sociálně ekonomický audit vyspělého sociálního státu. Dostupné na adrese: http://slideplayer.cz/slide/2825793/

0/0
9.1.2016 22:56
Foto

Mir

Re: Cituji:

Vaší pracovitosti si vážím, pane Patto. Já mohu nabídnout jen selský rozum:

Byl to tuším V. Klaus, kdo důchodový účet učinil součástí státního rozpočtu. A čerpal z něho, bohužel,

přebytky. Již tehdy jsme věděli, že brzy naopak státní rozpočet bude důchody dotovat. 27 mld. přestavuje

2,5% jeho objemu. U dobře fungující ekonomiky by neměl být problém ani 5%. Zvláště, když u nás odvádí

daně řada cizinců (pracující Ukrajinci, Slováci).

Státní důchod bude brzy víceméně existenčním příjmem. Řecku se vyrovnat nechtějme :-). Ale proč vše

řešit centralisticky. Stát vůbec nemusí sledovat, jak jsem si vychoval děti a jak mi pomáhají (nebo ne).

Stejně tak si mohu vytvořit investici, která může můj příjem v důchodu zvyšovat. A nemusí to být peněžní

výnos. Spíše doporučuji vlastní bydlení s nízkými náklady.

Mirek Pinkas

0/0
9.1.2016 23:30

I. Patta 677

Re: Cituji:

Zdravím Vás pane Pinkasi. V. Klaus skutečně schodky státního rozpočtu ucpával penězi z důchodového účtu. Jednalo se ale o miliardy, nikoliv stovky miliard. Vzhledem k tomu, že denně se přerozděluje z důchodového účtu více než jedna miliarda korun, ty Klausem "předisponované" částky by stačili na méně než jeden měsíc.

I. důchodový pilíř je skutečně řízen centralisticky, prostřednictvím České správy důchodového zabezpečení. Stát proto nejenže musí, ale on pečlivě každý měsíc přísně, tj. pod hrozbou sankcí, sleduje naše děti, zda odvádí tzv. sociální pojištění (ve skutečnosti daň). Stát ty peníze nutně potřebuje, protože je okjamžitě přerozděluje dnešním starobním důchodcům. Současně stát, resp. ČSSZ, eviduje výši našich mezd za účelem výpočtu výše důchodu v očekávání chvíle, kdy, při splnění všech kritérií, požádáme o starobní důchod.

To Vaše doporučení vlastního bydlení, tj. bydlení s nízkými náklady, je skutečně z hlediska důchodce, který nemá žádný další doplňkový příjem, rozhodujíc

0/0
10.1.2016 0:12