Sobotka ani Schwarzenberg o peníze na prezidentskou kampaň škemrat nechce

Místopředseda Senátu a kandidát ODS na hlavu státu i ministr zahraničí, uchazeč TOP 09, předpokládají finanční pomoc od svých stran.

Česko se po 23 letech přiblížilo k přímé volbě prezidenta. Zbývá schválit prováděcí předpis, dle kterého budou občané volit nástupce Václava Klause. Po dohodě politických stran v Poslanecké sněmovně se počítá s tím, že na obě kola přímé volby bude limit na výdaje ve výši 50 milionů korun. Prezidentští kandidáti se však do shánění peněz na kampaň nehrnou.

„Pokud vyhraju primárky, očekávám většinu financování ze strany ODS. Budu-li kandidát politické strany, měla by mě maximálně podpořit politická strana,“ řekl deníku Právo místopředseda senátu Přemysl Sobotka, který se v příštích dvou měsících chce ucházet o přízeň občanských demokratů.

Opatrnější byla TOP 09, která nasadí do prezidentského souboje svého předsedu a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Dle volebního manažera strany Jaroslava Poláčka prý strana počítá s tím, že si většinu výdajů na kampaň uhradí sám kandidát.

Ministr Schwarzenberg pak v rozhovoru pro páteční Právo na otázku, zda již má sponzory, odpověděl: „Moc ne. Je to ještě daleko. A také se musíte podívat na to, že to vyhraje třeba nějaký sociální demokrat s rukou v kapse. Navíc moje popularita spíše klesá.“ A dodal, že na kampaň ze svého přispěje částkou v řádu statisíců korun.

Dva pravicoví kandídáti na post prezidenta tedy předpokládají, že jim jejich strany se sháněním peněz pomohou. Sponzorské večeře, na nichž se shromažďují dolary na kampaně, jak je tomu v případě prezidentských kandidátů v USA, se v Česku zřejmě konat nebudou. Práce s jednotlivými dárci a sponzory nás tedy nečeká. A to je škoda. Prezidentské kampaně tudíž zaplatí, minimálně zčásti prostřednictvím státních příspěvků na fungování stran, daňoví poplatníci.