Sníží premiér Nečas ministrům TOP 09 plat za absenci ve vládě?

„Myslíte, že jsem byl na plovárně?“ reagoval na dotaz ke své neúčasti na jednání kabinetu místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ministři z TOP 09 dnes byli „za vládou“. Jejich truc souvisí s úředníkem Ladislavem Bátorou, jehož odchod z ministerstva školství tato strana požaduje. Rozzlobili tím však předsedu vlády Petra Nečase: „Jejich absenci beru jako neomluvenou, ale co je důležitější – jako neomluvitelnou,“ reagoval premiér. ČESKOU POZICI zajímalo, zda za tuto absenci například sníží Nečas vládním koaličním partnerům z TOP 09 srpnový plat (Tedy kromě Karla Schwarzenberga, který je na dovolené a byl řádně omluven). Premiér už totiž zapomněl doplnit, jak hodlá „stávkující“ kolegy potrestat.

Zeptali jsme se proto mluvčího vlády Jana Osúcha, který nás však svou odpovědí neuspokojil. „Nevím, jaké kroky hodlá pan premiér v tomto učinit. Odkázal bych se na tiskovou konferenci, na které pan premiér uvedl, že absence ministrů TOP 09 je neomluvitelná,“ řekl pouze. Abychom zjistili více, zavolali jsme ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi, kterého – zřejmě i kvůli parnému odpoledni  – dotaz ČESKÉ POZICE pozlobil: „Vaše otázka je nedůstojná, pane redaktore. Máte pocit, že jsem od rána ležel na plovárně? Já ten pocit nemám. Jsem v práci od šesti hodin.“

Bude zajímavé sledovat, zda nezůstane jen u přísných Nečasových slov a zda budou členové vlády za TOP 09 za svou neúčast sankciováni. „Odboráři, odboráři, vezli sračky na trakaři…,“ začínala Kalouskova báseň věnovaná odborům, které v červnu 2011 organizovaly stávku proti vládě. Možná by si ministři TOP 09 za svůj protest také nějaký ten verš zasloužili...

Více o politických souvislostech dnešního protestu ministrů TOP 09 si přečtete v článku: