Sníh přišel, hydrometeorologové přesto varují: Sucho nepominulo

Letošní sníh vynesl Česku rekordní zásoby vody. Hydrometeorologové však varují, že i když to tak na první pohled nevypadá, sucho v žádném případě nepominulo, a že přínos zimy bude možné pojmenovat teprve na konci března, než začne vegetační sezona. Až tehdy se uvidí, jestli se půda a podzemní zásobárny napily dostatečně.

Sníh komplikuje dopravu, ilustrační foto

Sníh komplikuje dopravu, ilustrační foto foto: MAFRA Petr Lemberk

Sníh komplikuje dopravu, ilustrační foto

Jedna z pranostik tvrdí, že „únor bílý pole sílí“. Pokud by se na ni dalo spoléhat, budou letos zemědělci obzvláště šťastní. Aktuální zásoby vody ve sněhové nadílce činí, vyjádřeno průměrem, zhruba 44 litrů na metr čtvereční. Už lednová srovnání přitom patřila ke špičce za posledních pět let – zásoba činila 30 litrů, předstih si drží jen 33,4 litru z prvního měsíce roku 2017. Pro pochopení, o jak mimořádné číslo jde – loni v lednu průměrná hodnota dosahovala 5,6 litru, v roce 2014, odkdy se nynější suchá pětiletka vleče, dokonce pouhý litr. I když pod bílým příkrovem vypadá sucho jako vzdálené téma, právě v těchto měsících se rozhoduje, jak na tom budou především podzemní rezervoáry vody, pokud na jaře a v létě opět udeří vedra bez dešťů. Z pozvolného tání se půda přikrmuje nejlépe, ale zatím není jasné ani jisté, kolik benefitů to přinese.

„Aktuálně máme ve sněhu 3,5 miliardy kubíků vody. To je dobrá zpráva. Jenže na polovině území máme reálně pořád sucho. Proto je předčasné říkat, že letos bude vody dost. Až konec vegetační sezony ukáže, zda se díky sněhu podařilo doplnit zásoby podzemní vody a půdní vlhkost. Ještě pořád může dojít k prudkému oteplení, kvůli kterému většina vody zachycené ve sněhu odteče řekami mimo Českou republiku,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Aby bylo zřejmé, co je 3,5 miliardy kubíků za masu: jde o více než sedminásobek celkového objemu vody, který se v České republice za rok vyfakturuje.

Počasí v následujících týdnech tak nebudou s napětím sledovat jenom vášniví lyžaři nebo provozovatelé sjezdovek. Meteorologové vědí, jak by z pohledu doplňování podzemní vody měl vypadat ideální scénář: mírné oteplování s maximálními teplotami do deseti stupňů, slabým větrem a vyšší vlhkostí vzduchu, snesitelné jsou i mírné srážky.

V pořádku je také střídání vyšších a nižších teplot; prudká obleva by měla dvojnásobně negativní efekt. Na jedné straně vysoké riziko lokálních záplav, na druhé bezúčelné odplavení tekutiny pryč.

Některá vodní díla se už na případná rizika chystají, jak dodává ministr Brabec: část přehrad upouští vodu, aby měly kapacitu ochránit lidská sídla před povodní, kdyby přišlo rychlé tání.

Sucho hrozí i při srážkově bohaté zimě

Před přílišným optimismem ze štědré nálože sněhu varuje i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). „V tuto chvíli nelze odhadovat, zda sněhová pokrývka výrazně pomůže zlepšit stav sucha. Pozvolné odtávání by bylo velmi příznivé pro doplnění podzemních vod. Rychlý nástup vyšších teplot povede k odtoku roztáté vody řekami nebo výparem do atmosféry. Zkušenosti ukazují, že při nepříznivém vývoji srážek a teploty vzduchu může dojít ke vzniku sucha i po srážkově bohaté zimě,“ popisuje Martina Součková, manažerka komunikace ČHMÚ.

Potíž se 44 litry na metr čtvereční spočívá i v tom, že jde o průměrnou hodnotu na celé území – rozložení vloček po republice je nevyrovnané. Zatímco na jižní Moravě se nacházejí dokonce pod dlouhodobým průměrem, Vosecká bouda v západních Krkonoších hlásila na začátku února dokonce 1044 litrů na metr čtvereční.

Potíž se 44 litry na metr čtvereční spočívá i v tom, že jde o průměrnou hodnotu na celé území – rozložení vloček po republice je nevyrovnané. Zatímco na jižní Moravě se nacházejí dokonce pod dlouhodobým průměrem, Vosecká bouda v západních Krkonoších hlásila na začátku února dokonce 1044 litrů na metr čtvereční. Na hřebenech Krkonoš ležely muldy o výšce až 230 centimetrů, v Beskydech měly od metru do 170 centimetrů, v Jeseníkách dosahovaly 1,4 metru.

Do zimní sezony vstupovala republika v ponurých číslech, situace se od loňského listopadu do ledna o dost spravila. Území zasažené půdním suchem se zmenšilo o polovinu, nyní platí, že tento typ vláhového nedostatku se vztahuje na 21 procent republikové rozlohy, a to hlavně v hloubce do jednoho metru.

„V případě průtoků ve vodních tocích došlo oproti podzimu ke zlepšení, avšak s výjimkou jihu Čech nadále zůstávají menší, než je dlouhodobý lednový průměr. Většinou v rozmezí 35 až 85 procent průměru,“ uvádí podkladová zpráva pro jednání Národní koalice pro boj se suchem, jež se odehrálo minulý týden.

Ukáže se na konci března, než začne vegetační sezona

V tomto kontextu hydrometeorologové varují, že i když to tak na první pohled nevypadá, sucho nepominulo, a že přínos zimy bude možné pojmenovat teprve na konci března, než začne vegetační sezona. Až tehdy se uvidí, jestli se půda a podzemní zásobárny napily dostatečně.

„Na třech procentech území můžeme charakterizovat sucho jako extrémní či výjimečné, což je téměř stejný údaj oproti předchozímu týdnu. I nadále platí, že se jedná o znepokojivý údaj v kontextu dosavadního průběhu roku i s ohledem na fakt, že podzim a zima patří dlouhodobě mezi období, která jsou na srážky spíše chudší,“ píše se v posledním pravidelném hlášení na webu Intersucho, kde se mapují různé druhy vláhového deficitu v zemi.

Článek byl v Lidových novinách publikován 11. února 2019.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.