Šnajdr dostal trafiku. Nastupuje do dozorčí rady Čepra. Kuba jen zírá.

Exposlanec Marek Šnajdr (ODS) byl jmenován do dozorčí rady státní společnosti Čepro, posléze stane v čele tohoto orgánu.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Po Ivanu Fuksovi dostal voňavou trafiku další z rebelujících exposlanců ODS. Marek Šnajdr byl ve čtvrtek 20. prosince jmenovaný do dozorčí rady státní společnosti Čepro. Podle zdrojů ČESKÉ POZICE bude posléze zvolen do čela tohoto orgánu místo odcházejícího Miroslava Beneše, rovněž člena ODS.

Jmenování Šnajdra potvrdil náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček. „Dále to však nechci jakkoliv komentovat,“ uvedl Zajíček pro server iDnes.cz. Samotný Šnajdr se ČESKÉ POZICI ke své nové funkci odmítá vyjádřit.

O tom, že Marek Šnajdr dostane výměnou za své odstoupení ze sněmovny lukrativní post ve státní správě, se čile spekulovalo už několik týdnů. Zdroj ČESKÉ POZICE již ve středu večer tvrdil, že favoritem na post šéfa dozorčí rady Čepra je právě Šnajdr. Tuto informaci posílila další zpráva o tom, že Beneš ke konci roku funkci opouští.

Tak náhlá změna na tak důležitém postu přitom není obvyklá. Vše tedy svědčí pro to, že Beneš musel skončit, aby uvolnil křeslo právě Šnajdrovi. Podle informací ČESKÉ POZICE má Beneš za tento krok slíbený jiný lukrativní post ve státní správě, on sám ho však ČESKÉ POZICI nechtěl specifikovat.

O Šnajdra i o Fuksu se postaral ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Stejně jako o Šnajdra i o Fuksu se tak postaral ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Fuksa před měsícem nastoupil na post vrchního ředitele Českého aeroholdingu pro fúze a akvizice. O obou společnostech za stát rozhoduje právě Kalouskovo ministerstvo. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg pro čtvrteční Lidové noviny připustil, že tři rebelové ODS dostali výměnou za své odstoupení ze sněmovny záruku, že se o ně Kalousek postará.

Překvapený Kuba

Jmenování Marka Šnajdra ještě přisypává sůl do koaličních ran. Martin Kuba, šéf resortu průmyslu a obchodu, do jehož gesce státní distributor paliv spadá, se totiž o jmenování Šnajdra dozvěděl až od ČESKÉ POZICE. „Já jsem Marka Šnajdra nikam neinstaloval. Výkonem akcionářských práv ve společnosti Čepro je pověřeno ministerstvo financí, takže respektuji právo pana ministra Miroslava Kalouska jmenovat do dozorčí rady, koho vybere. Jen mě jako gesčního ministra mrzí, že tento krok se mnou pan ministr Kalousek nekonzultoval, a dozvídám se tuto informaci až z médií,“ reagoval Kuba na dotaz ČESKÉ POZICE. Oba ministři si tak zřejmě budou muset ještě před Vánocemi principy spolupráce vyříkat.

Mluvčí Čepra Lenka Svobodová pro ČESKOU POZICI uvedla: „Dostali jsme rozhodnutí akcionáře, tedy ministerstva financí, že od 1. ledna 2013 do dozorčí rady nastupuje pan Marek Šnajdr.“ Náměstek ministra financí pro hospodaření s majetkem státu Zdeněk Zajíček k tomu pro ČESKOU POZICI pouze poznamenal: „Akcionář v působnosti valné hromady takto rozhodl, dál to nechci komentovat.“ Na čtvrteční jednání dozorčí rady Šnajdr dle našich informací nepřišel.

ČESKÁ POZICE se pokusila důvody Šnajdrova jmenování zjistit i přímo od ministra financí. Kalousek nám však nezvedal telefony, neodpověděl na SMS zprávu a posléze už měl mobil vypnutý. (Reakci se nepodařilo získat ani z tiskového odboru ministerstva.) ČESKÁ POZICE Kalouskovi položila následující dotazy:

  • Proč byl Marek Šnajdr jmenován do dozorčí rady Čepra?
  • Konzultoval jste toto rozhodnutí s premiérem Petrem Nečasem a ministrem Martinem Kubou? Pokud ne, proč?
  • Koho Marek Šnajdr v dozorčí radě zastupuje?

Fuksa, Šnajdr a Petr Tluchoř opustili Poslaneckou sněmovnu na začátku listopadu. Oficiálním zdůvodněním bylo, že nemohou souhlasit s daňovými změnami, které prosazoval premiér Petr Nečas a drtivá většina koalice. Svým odstoupením uvolnili místo poslaneckým náhradníkům, kteří hlasovali v souladu s vládní politikou.

Pikantní, ale nejspíš nikoliv náhodné je, že jmenování Šnajdra se odehrává ve stejný moment, kdy z ministerstva obrany odchází Karolína Peake. Největší pozornost tak bude logicky směřovaná na problémy ve vládě, a ne na zajištění další trafiky pro odstoupivšího poslance.

knight Není vydírání trestný čin? ... 14:12 20.12.2012

Počet příspěvků: 19, poslední 22.12.2012 11:31 Zobrazuji posledních 19 příspěvků.