Ceska Pozice

Smyšlená americká cenzura ruské propagandy

Správce zpravodajské rubriky serveru Reddit zablokoval kvůli spamu ruský anglickojazyčný kanál Russia Today. Kreml to považuje za skandální.

 

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Když česká redakce rozhlasové stanice Hlas Ruska přinesla zprávu s titulkem Cenzura v Americe? USA blokují vysílání kanálu Russia Today, srdce nejednoho zdejšího Putinova apologeta bezpochyby zaplesalo zadostiučiněním. Konečně se ukázalo, že údajná „výspa svobody“ není o nic lepší než démonizované Rusko. „Vždy jsem čekala, kdy náš kanál začnou ve Státech blokovat. Už to začalo. Bravo svobodě slova,“ informovala v mikroblogu Twitter hlavní redaktorka kanálu Russia Today Margarita Simonjanová.

Na závěr článku pak Hlas Ruska stroze uvádí, že profil televizního kanálu zablokovala „záložkovací“ služba Reddit – virtuální nástěnka, na níž mohou registrovaní uživatelé připínat odkazy na cizí weby. Těmto odkazům pak ostatní uživatelé přidělují kladná či záporná znaménka, čímž rozhodují, jak vysoko na nástěnce který odkaz visí. Teoreticky jde o typ sociální sítě, kde uživatelé v součinnosti sdílejí, co je a co není zajímavé. Reddit má měsíčně bezmála 70 milionů návštěvníků.

Vzhledem k vysokému počtu odkazů může kterýkoli z 2,5 milionu registrovaných uživatelů založit tematickou rubriku zvanou „subreddit“. V současnosti je na stránkách Reddit přes 5400 aktivních rubrik, které si samostatně spravují jejich zakladatelé. Jednou z nejnavštěvovanějších je subreddit /r/news shromažďující a vyhodnocující odkazy na zpravodajské články a weby. Správce /r/news vystupující pod uživatelským jménem douglasmacarthur minulý týden zablokoval vkládání odkazů na kanál Russia Today s vysvětlením, že jejich vkladatelé rubriku spamují záplavou odkazů a účelově manipulují hlasováním s cílem dostat se na vrchol „nástěnky“.

Kdo se to opovažuje?

Vedení Russia Today se proti nařčení ohradilo a obrátilo se s žádostí o vysvětlení na tiskovou mluvčí serveru Reddit. „Místo vysvětlení zákazu nám tiskové oddělení odvětilo, že subreddity svá rozhodnutí s Redditem nekonzultují,“ referuje Russia Today o decentralizovaném řízení serveru v obsáhlé zprávě o údajném cenzorském zásahu. „Jen pro ujasnění – je výsadou moderátorů každého jednotlivého subredditu dle libosti připouštět a zakazovat domény, uživatele, odkazy a komentáře vkládané do jejich subredditů,“ cituje Russia Today vyjádření mluvčí Redditu Victorie Taylorové.

Ve svých směrnicích každopádně Reddit upozorňuje, že těm, kteří nesouhlasí s postupem některého z moderátorů, nikdo nebrání založit si konkurenční subredditReddit je znám přísnými pravidly proti spamování, která mají návštěvníkům zabránit, aby stránky využívali k propagaci článků, ke kterým je poutají osobní vazby. S žádostí o vysvětlení, proč jsou odkazy na web Russia Today pokládány za spam, se stanice obrátila také na správce subredditu /r/news. „Jedním příkladem je obyčejná četnost domény. Jestliže jste častým vkladatelem odkazů a podíl vašich odkazů na konkrétní doménu dalece přesahuje 10 %, pak jste nejspíš spammer. Pakliže spousta uživatelů dělá to samé pro tutéž doménu, měl byste se podívat, jestli pro tu doménu tito lidé nepracují,“ uvedl douglasmacarthur.

Žádost Russia Today, aby doložil, že vkladatelé odkazů na ruský státní anglickojazyčný kanál takto jednali, douglasmacarthur odmítl s tím, že odtajnění způsobu, jakým jeho subreddit odhaluje spammery, by napomohlo budoucím spammerům. Ve svých směrnicích každopádně Reddit upozorňuje, že těm, kteří nesouhlasí s postupem některého z moderátorů, nikdo nebrání založit si konkurenční subreddit. Fandové Russia Today tak již učinili. Den po zablokování jejich odkazů na /r/news vznikl výmluvně pojmenovaný subreddit /r/uncensorednews.

„Necenzurovaná verze /r/news“ má sice za necelý týden existence mizivou čtenost oproti originálu s milionem odběratelů, ovšem titulky hlásající, že „USA blokují vysílání kanálu Russia Today“, jsou zjevně nadsazené. Kremelské propagandě zkrátka nejde na rozum, že nějaká mediální platforma funguje na bázi decentralizované samosprávy a svobodné soutěže, natož aby jí pouhý moderátor bez okolků utnul tipec.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.