Složení vlády určí spíš obchodní zájmy

„Když člověk analyzuje média, pak asi od poloviny července je zpravodajství Práva nakloněno Babišovi. Zatímco za policejní reorganizace to bylo naopak. Nemyslím komentáře, kde stále převládá podpora ČSSD,“ říká v rozhovoru Erik Best, vydavatel bulletinu Fleet Sheet.

Jan Klesla 14.11.2017
Erik Best Novinář amerického původu byl Milošem Zemanem vyznamenán za kritické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erik Best Novinář amerického původu byl Milošem Zemanem vyznamenán za kritické... | foto:  Michal Šula, MAFRA
Erik Best Novinář amerického původu byl Milošem Zemanem vyznamenán za kritické...

Erik Best, vydavatel bulletinu Fleet Sheet, v rozhovoru mimo jiné říká: „Babiš je asi sebejistější a jeho média jsou otevřenější jiným názorům. Člověk s jiným názorem má větší šanci být publikován nebo pracovat v jeho médiích než na druhé straně, když má jiný názor, než očekává Česká televize. Babiš se musí prezentovat tak, že není autokrat, zatímco o ČT určité procento lidí automaticky řekne, že je objektivní,“

LIDOVÉ NOVINY: Pavel Šafr vás na Twitteru napadl, že jste agentem KGB, má to podle vás souvislost s tím, že vás Andrej Babiš jmenoval ve svém prvním povolebním projevu?

BEST: To si nemyslím, protože to není poprvé, kdy něco takového Pavel Šafr říká. Mimochodem jsme se potkali jen jednou v životě. Myslím, že ten útok souvisí s tím, že jsem jmenoval deset lidí, kteří mohou za neúspěch ČSSD, a Pavel Šafr na tom seznamu je. On propaguje určitou politiku a já to vidím tak, že propaguje politiku vyhovující Martinu Romanovi (bývalému dlouholetému šéfovi polostátní společnosti ČEZ – pozn. red.).

Představa, že by zrovna občan USA, kde jsou zákony v tomto smyslu extrémně přísné, byl zrovna agent KGB, je opravdu směšná

Jednou jsem z legrace pod podobný útok Pavla Šafra na Twitteru napsal, aby na něho lidé nebyli tak přísní, protože on jen plní politiku Martina Romana. Samozřejmě, že se mi nelíbí, když někdo tvrdí, že jsem ruský agent, ale v současné atmosféře v České republice je to skutečně spíš legrační. Navíc představa, že by zrovna občan USA, kde jsou zákony v tomto smyslu extrémně přísné, byl zrovna agent KGB, je opravdu směšná. Kdyby napsal, že jsem agent CIA, je to aspoň představitelné, ale v případě KGB by na to americké úřady už dávno přišly.

LIDOVÉ NOVINY: Ve zmíněném seznamu jste jmenoval deset lidí, o co opíráte, že jste uvedl právě je?

BEST: Jsou to lidé, kteří stojí za tím, čemu říkám ČSSD, a. s., tedy komerční část strany, která existuje vedle části politické. Jde o komerční zájmy lidí, kteří ani nemusejí být členy strany, spjaté se subjekty, jako je OKD, ČEZ a další. Na seznamu jsou lidé, kteří v této komerční části rozhodují, tedy Martin Roman či Zdeněk Bakala. Jde i o Českou televizi, která se staví výrazně proti Andreji Babišovi, protože jde proti zájmu těchto lidí.

Protiútok proti Babišovi není vůbec objektivní. Kdyby šli proti němu a zároveň proti ostatním, neměl bych s tím žádné potíže. Když ale vidím, že ostatní jsou stejně problematičtí jako on, ale o nich se nemluví, je to odsouzeníhodné.

Hlavní problém je, žeprotiútok proti Babišovi není vůbec objektivní. Kdyby šli proti němu a zároveň proti ostatním, neměl bych s tím žádné potíže. Když ale vidím, že ostatní jsou stejně problematičtí jako on, ale o nich se nemluví, je to odsouzeníhodné.

LIDOVÉ NOVINY: V červnu jste na Twitteru odhadoval, že ČSSD dostane jen sedm procent, měl ten odhad tehdy nějaký základ?

BEST: Nechtěl bych si za to přisvojovat nějakou zásluhu, trend byl jasný a byla jen otázka, jestli to pan Zaorálek dokáže otočit. Je viditelné, že v ČSSD je politická a komerční část a většina lidí si toho prostě všimla a pan Babiš na to upozorňoval.A dokonce to podporovali někteří členové strany jako pánové Hašek nebo Tejc, ne moc veřejně, ale podporovali.

A výsledek byl takový, jaký mimochodem předpovídaly průzkumy České televize. Je přitom zajímavé, že je Česká televize přestala vydávat, když už byla situace závažná, i když v červnu říkali, že trendy budou dávat do poslední chvíle. Důvod proč, nevím, ale nepomáhá jí, když to vypadá, že podporuje jednu politickou stranu.

LIDOVÉ NOVINY: Překvapilo vás, že vás Babiš v projevu jmenoval? A jaké s ním máte vztahy?

Trend byl jasný a byla jen otázka, jestli to pan Zaorálek dokáže otočit. Je viditelné, že v ČSSD je politická a komerční část a většina lidí si toho prostě všimla a pan Babiš na to upozorňoval.

BEST: Nemám s ním žádný vztah, neviděl jsem ho dva nebo tři roky. Ano, jistě mě to trochu překvapilo, ale to samé, tedy že 75 procent médií ovládá ČSSD, a. s., zmínil v médiích už třetí týden v říjnu. Je to přitom trochu legrační, protože právě v pátek 20. října jsme vydali analýzu pro předplatitele, kde jsme uvedli, že už je to jen 50 procent, protože Babiš získal na svou stranu Právo, a to ho teď podporuje.

LIDOVÉ NOVINY: Jakou formu vztahu máte přesně na mysli a o co to opíráte?

BEST: Nevím, jaký je vztah mezi panem Babišem a panem Porybným (většinovým vlastníkem a šéfredaktorem Práva – pozn. red.). Když ale člověk analyzuje média, což málokdo chce skutečně dělat, protože by musel ukázat na spřízněné skupiny, pak přibližně od poloviny července je zpravodajství Práva nakloněno Babišovi. Zatímco během policejní reorganizace to bylo právě naopak. Nemyslím komentáře, kde stále převládá podpora ČSSD.

Dříve Právo bylo ve zpravodajství na straně Miloše Zemana proti Bohuslavu Sobotkovi, následně během policejní reorganizace na straně Chovance a Sobotky a se vším všudy ji podporovalo, díky čemuž také prohrál Babiš. Svou roli hrál i prezident, ale Právo se svými Novinkami mělo vliv.

LIDOVÉ NOVINY: Když mluvíte o vztahu 50 procent médií, jakou má podle vás povahu? Je to opět jen domněnka na základě analýzy?

Dříve Právo bylo ve zpravodajství na straně Miloše Zemana proti Bohuslavu Sobotkovi, následně během policejní reorganizace na straně Chovance a Sobotky a se vším všudy ji podporovalo, díky čemuž také prohrál Babiš. Svou roli hrál i prezident, ale Právo se svými Novinkami mělo vliv.

BEST: Je to můj odhad a sledování médií. Babiš vlastní některá média, má příznivý vztah k panu Soukupovi a podporu, sice ne úplnou, televizí Nova a Prima. To je jedna strana, na té druhé je pak Česká televize a další, kteří jsou jednoznačně na straně ČSSD, a. s., kde jsou i komentátoři Economie, Seznamu, části Práva či Reflex, který patří panu Křetínskému. A to jsou úplně neobjektivní analýzy, ani se tomu nedá říkat analýza.

Babiš je asi sebejistější a jeho média jsou otevřenější jiným názorům. Člověk s jiným názorem má větší šanci být publikován nebo pracovat v jeho médiích než na druhé straně, když má jiný názor, než očekává Česká televize. Babiš se musí prezentovat tak, že není autokrat, zatímco o České televizi určité procento lidí automaticky řekne, že je objektivní.

LIDOVÉ NOVINY: A není snad? Je to veřejnoprávní médium…

BEST: Není. Podívejte se, koho zvou do pořadů, udělejte si základní přehled a uvidíte, že není.

LIDOVÉ NOVINY: A kde vidíte média, jako je Echo 24 nebo Svobodné fórum, která vznikla během posledních let?

Babiš vlastní některá média, má příznivý vztah k panu Soukupovi a podporu, sice ne úplnou, televizí Nova a Prima. To je jedna strana, na té druhé je pak Česká televize a další, kteří jsou jednoznačně na straně ČSSD, a. s., kde jsou i komentátoři Economie, Seznamu, části Práva či Reflex, který patří panu Křetínskému. A to jsou úplně neobjektivní analýzy, ani se tomu nedá říkat analýza.

BEST: To je ten samý problém, proč přišel osobní útok od pana Šafra, protože já je zařazuji do tábora ČSSD, a. s., a vidím tam vliv pana Romana a pana Pokorného (vlivného advokáta, který má blízko v premiéru Sobotkovi – pozn. red.).

LIDOVÉ NOVINY: A je tam nějaké konkrétní propojení, nebo jen analýza?

BEST: To je v tomto případě dost jednoduchá analýza, že tato média podporují zájmy ČSSD, a. s.

LIDOVÉ NOVINY: Dalibor Balšínek z Echa 24 ale během voleb přece podpořil Miroslava Kalouska?

BEST: Pan Kalousek je v tom taky, je součástí. I když není možná přímo v tom samém táboře, ale je to spřízněná osoba.

LIDOVÉ NOVINY: A jsou tam přímo nějaká napojení na konkrétní byznys?

BEST: My ale nevíme, kdo financuje tato média, pan Babiš o tom mluví pořád. Mám tu nevýhodu, že občas říká to samé co já, a pak to vypadá, že podporuji pana Babiše. Tyto projekty vznikly proti Babišovi a teď je otázka, jestli po volbách zaniknou, nebo v tom budou pokračovat. Spíš myslím, že ano, pokud nedojde k dohodě mezi finančními skupinami v pozadí.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké jsou to skupiny?

Projekty, jako je Echo 24 nebo Svobodné fórum, vznikly proti Babišovi a teď je otázka, jestli po volbách zaniknou, nebo v tom budou pokračovat. Spíš myslím, že ano, pokud nedojde k dohodě mezi finančními skupinami v pozadí.

BEST: Mluvili jsme třeba o lidech kolem OKD a ČEZ, tedy obchodní zájmy napojené na ně.

LIDOVÉ NOVINY: A to jsou jaké zájmy?

BEST: Zájmy kolem pana Bakaly a jeho spolupracovníků, kteří stejně jako někteří bývalí manažeři ČEZ nechtějí, aby je někdo vyšetřoval. Pan Babiš přitom veřejně volá po jejich trestních stíháních.

LIDOVÉ NOVINY: Stejně ale jako prezident Miloš Zeman.

BEST: Ten samozřejmě také. Neříkám, že je správné, aby po něčem takovém volali politici, chápu ale, že se druhá strana brání, a součástí toho je zakládání médií proti Babišovi.

LIDOVÉ NOVINY: Hraje v tom nějakou roli plán na rozdělení ČEZ?

BEST: To nevím. Myslím, že pan Babiš tuto věc využil šikovně před volbami, ale do jaké míry je to reálné, netuším, protože jsem neviděl zatím žádné konkrétní propočty.

LIDOVÉ NOVINY: Nicméně jde podle vás o vliv na státní podniky?

Pan Babiš plán na rozdělení ČEZ využil šikovně před volbami, ale do jaké míry je to reálné, netuším, protože jsem neviděl zatím žádné konkrétní propočty

BEST: Samozřejmě, jsou tu dlouho existující komerční zájmy a přijde nový člověk, který byl dřív víceméně jen farmář a dává najevo, že se chce rozšířit do jiných oblastí a chce vyčistit prostředí. To znamená, že chce někomu konkurovat, a je možné, že chce skutečně vyčistit nebo zrušit něčí byznys. A není jasné, do jaké míry bude ochotný přistoupit na něčí kompromis.

Spíš si myslím, že mají obavy, že není ten typ, a proto je boj v současnosti velmi silný a není možné ani odhadnout, jak dopadnou jednání o nové vládě. Pokud bude pan Babiš u moci, někdo prohraje. Někomu tak bude více vyhovovat bojovat do poslední chvíle.

LIDOVÉ NOVINY: Naznačujete, že za koaličními jednáními mohou být zájmy určitých finančních skupin?

BEST: To si myslím, že určitě ano. Není vždy možné odhadnout, které to zrovna jsou, ale myslím, že nakonec spíš obchodní zájmy určí složení vlády. Teď je politická část jednání a všichni pokračují v tom, co říkali předtím, což je pochopitelné, protože by si voliči všimli, že někdo změnil postoj ze dne na den. Pak ale nastoupí komerční zájmy, a ty vyhrají a nová vláda bude vytvořena na jejich základě.

Pan Babiš je ve výhodě, protože je už u moci, má podíl na stávající vládě, i když je oslabená. Nicméně jsou v ní tři partneři a dnes má lepší pozici, protože vyhrál volby. Pokud bude tedy trvat do ledna či února, než se sestaví vláda, bude mu to vyhovovat.

Pan Babiš je ve výhodě, protože je už u moci, má podíl na stávající vládě, i když je oslabená. Nicméně jsou v ní tři partneři a dnes má lepší pozici, protože vyhrál volby. Pokud bude tedy trvat do ledna či února, než se sestaví vláda, bude mu to vyhovovat.

LIDOVÉ NOVINY: Myslíte si, že bude mít na povolební vyjednávání vliv soud kolem OKD?

BEST: Mohu se mýlit, ale nemyslím, že pan Babiš bude ochoten jít do koalice, kde mají pánové Sobotka a Pokorný svou současnou pozici. Pokud by vyhrála druhá část pánů, Onderka nebo Zimola, myslím, že by do toho šel.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké obchodní zájmy jsou za dalšími stranami jako ODS, SPD nebo Piráti?

BEST: Tam vím, jen co slyším, a nemyslím si, že mám dost důkazů, abych je jmenoval.

Erik Best

  • Američan, který se svou českou manželkou a dětmi žije v Praze už od roku 1991. Dlouhodobě sleduje českou politiku a byznys.
  • Od roku 1992 vydává internetový placený newsletter Fleet Sheet, ve kterém anglicky shrnuje a komentuje denní obsah českých médií. Vedle toho každý den publikuje veřejně i krátkou glosu Final Word a jednou týdně pro předplatitele delší politicko-ekonomickou analýzu Friday Edition.
  • Vystudoval Georgetown University School of Foreign Service a Middlebury College se zaměřením na ruštinu, studoval i v Moskvě. Mluví také francouzsky.

Počet příspěvků: 1, poslední 15.11.2017 06:20 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.