Šlouf se pomstil Zemanovi. Ovládl SPOZ v Praze!

Od Hradu odstřižený lobbista ukázal, jakou má politickou sílu. Potvrzují to i slova odvolaného šéfa pražských zemanovců, kterého Šlouf sesadil.

Zesnulý „arcikmotr“ František Mrázek přezdíval Miroslava Šloufa „vodník“ či „panděro“. Ten se ve své kanceláři chlubí rozsáhlou sbírkou sádrových vodníků. Přátelé mu je prý dávají z „hecu“. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Zesnulý „arcikmotr“ František Mrázek přezdíval Miroslava Šloufa „vodník“ či „panděro“. Ten se ve své kanceláři chlubí rozsáhlou sbírkou sádrových vodníků. Přátelé mu je prý dávají z „hecu“.

Aktualizováno. Předsednictvo SPOZ vyškrtlo z čela pražské kandidátní listiny Miroslava Šloufa, který byl nominován na lídra. Jedničkou pražské kandidátky se stane současný ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Vyškrtnutí Šloufa z listiny však nic nemění na tom, že lobbista ve středu ovládl pražskou SPOZ. Následuje článek, který jsme na toto téma publikovali ve čtvrtek.

Někdejší pravá ruka Miloše Zemana, lobbista Miroslav Šlouf, se dostala po prezidentských volbách do nepřízně nově zvolené hlavy státu. Jejich vztah se dostal na nulu a Šloufovo místo u Zemana obsadili lidé kolem Martina Nejedlého, manažera Lukoilu. Šlouf si to však nenechal líbit a ukázal, jakou má ve SPOZ sílu. Pokud bychom použili pirátskou terminologii, „hacknul“ její pobočku v Praze a jako jednička na kandidátce SPOZ v hlavním městě míří do voleb.

Vše se událo na středeční mimořádné krajské konferenci pražské „spozky“, která jednala až do pozdních nočních hodin. Z čela buňky byl odvolán Ondřej Kropáček, který dosud v hlavním městě kampaň vedl a posbíral s týmem přes 10 tisíc podpisů pod stranickou petici za zákon o prokázání původu majetku. Mezitím se však v zákulisí pekl plán na převrat, jehož hlavním strůjcem byl podle informací ČESKÉ POZICE vedle Miroslava Šloufa i jeho syn Ondřej. Cíl byl jasný: ovládnout organizaci, a pak k obrazu svému postavit kandidátní listinu.

Mluvčí a místopředseda strany Vladimír Kruliš pro server iDnes.cz uvedl, že definitivního lídra SPOZ v Praze bude ještě schvalovat celorepublikové předsednictvo. V této souvislosti jsme narazili na názor, že Šlouf tímto svým tahem ukázal, že zdaleka není politická mrtvola a bude požadovat za stažení své kandidatury něco na oplátku – ať už funkci, sblížení s Hradem, nebo schválení jemu loajálních lidí na nové kandidátní listině.

Že přepřáhnutí v pražské SPOZ bylo pro zbytek strany zcela nečekané, potvrdil i jeden z ministrů Rusnokovy vlády. „Koukám na to dnes ráno jako blázen. Doufám, že je to vtip médií,“ napsal ČESKÉ POZICI člen vlády, který si nepřál být jmenován.

Šloufovi musí být jasné, že se vzhledem ke své kontroverzní minulosti může stát jedním z hlavních terčů kritiky letošních volebCelou událost můžeme vnímat jako Šloufovu pomstu za to, že ho prezident po svém zvolení odstřihnul. Lobbista a někdejší blízký člověk mafiánovi Františku Mrázkovi se cítil ukřivděný, neboť to byl především on, kdo stál za Zemanovým návratem z Vysočiny do vysoké politiky. Šlouf je chytrý a vypočítavý člověk a musí mu být jasné, že se vzhledem ke své kontroverzní minulosti stane možná hlavním terčem kritiky letošních voleb.

Což Zemanovi jistě nepřidá body, neboť se do éteru opět dostane cupování opoziční smlouvy o rozdelění politického vlivu mezi ním a Václavem Klausem z roku 1998. Poškodí to i SPOZ, která bude v důsledku toho v kampani pod palbou politických konkurentů. Šlouf svým převratem Hradu jasně ukázal, že politickou sílu neztratil.

ČESKÁ POZICE oslovila odvolaného šéfa pražské SPOZ Ondřeje Kropáčka, aby se k situaci vyjádřil. Jeho odpovědi jsou stručné, ale potvrzují výše uvedený scénář. 

Ondřej Kropáček: Za převratem stojí lidém kolem Miroslava Šloufa

ČESKÁ POZICE: Kandidaturu Miroslava Šloufa měla pražská SPOZ v plánu?

KROPÁČEK: Neměla.

ČESKÁ POZICE: Co se na jednání organizace přihodilo?

KROPÁČEK: Byl jsem neočekávaně odvolán z funkce předsedy.

ČESKÁ POZICE: Kdo za tímhle převratem stojí?

KROPÁČEK: Lidé okolo Miroslava Šloufa.

ČESKÁ POZICE: Má šanci SPOZ v Praze se Šloufem jako lídrem uspět?

KROPÁČEK: Nemyslím.

ČESKÁ POZICE: Ostatní kandidáti na listině jsou v přízni pana Šloufa?

KROPÁČEK: Ano.

ČESKÁ POZICE: Co budete nyní dělat? Budete se dál podílet na kampani SPOZ?

KROPÁČEK: Ano, já jsem věrný Miloši Zemanovi a SPOZ. Mrzí mě, že poté, co se za mého předsednictví pražská SPOZ dostala na 6,9 procenta (SANEPpozn. red.), jsem byl odvolán těmi, kteří celou tu dobu nic nedělali. Děkuji všem, kdo celou dobu pod mým vedením pracovali, i jejich zásluhou je pražská SPOZ tam, kde je. Děkuji těm, kteří měli odvahu a slušnost a nesouhlasili s mým odvoláním.

ČESKÁ POZICE: Nepřijde vám to celé jako pomsta Miloši Zemanovi?

KROPÁČEK: K tomu se nebudu vyjadřovat.