Slávisté ať se modlí. Natland má část akcií, dohodu s věřiteli nikoli.

Podíl v klubu nic neřeší, investor musí ještě najít cestu, jak zaplatit obrovský dluh ve výši 220 milionů korun, aby odvrátil konkurz.

István Léko 24.11.2011

Rozřešení slávistického problému nepřijde ani příští týden. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Rozřešení slávistického problému nepřijde ani příští týden.

Oči všech Slávistů se v těchto dnech upínají ke společnosti Natland, která má klubu zajistit licenci na příští ročník a stabilizovat finanční situaci klubu. Času je strašně málo, do konce května, kdy má Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) rozhodnout o licenci, zbývají dva týdny. Natland dnes oznámil, že převzal pozici Antonína France v akcionářské struktuře SK Slavia Praha – fotbal, jenže spasitelé klubu stále nemají dohodu s věřiteli. Podle informací ČESKÉ POZICE však rozřešení tohoto problému nepřijde ani příští týden. Slávistům nezbývá než pokračovat v modlitbách k fotbalovému bohu.

„V záchraně Slavie jsme se mírně posunuli. Stále nás ale čekají složitá jednání s věřiteli i dalšími akcionáři. Od počátku je naším cílem nalézt komplexní řešení, které nepřipustí budoucí ekonomickou i vlastnickou nejistotu kolem Slavie,“ komentoval situaci mluvčí Natland Group Rostislav Starý. V následujících dnech prý bude skupina pokračovat v intenzivních jednáních se všemi stranami. „Jestli se Slavii podaří zachránit, závisí v největší míře na dalších jednáních. Přistoupí-li k nim všechny zainteresované strany racionálně a s dobrou vůlí, věříme, že se to povede," dodal Starý.

Je to majorita? Není to majorita?

Natland jedná se všemi stranami, jež jsou pro řešení situace Slavie relevantní: s akcionáři, managementem a fanoušky Slavie, věřiteli v čele se společností ENIC, vlastníkem stadionu v Edenu společností E Side Property a také zástupci ČMFS. Jednání s Antonínem Francem už se podařilo uzavřít a skupina za symbolickou cenu koupila všechny jeho akcie Slavie. „K oslavám ale zatím není důvod, udělali jsme jen další krok na cestě k vytyčenému cíli. Teprve podaří-li se uzavřít dohodu i s ostatními, můžeme hovořit o záchraně Slavie. Jsme připraveni hledat konstruktivní řešení se všemi,“ popsal aktuální situaci Starý.

Zástupci Natlandu ani dnes nedokázali jednoznačně odpovědět na otázku ČESKÉ POZICE, zda podíl, který v klubu získali, je majoritní. Akcionářská struktura Slavie je totiž tak nepřehledná, že ani po této transakci nelze s jistotou tvrdit, kolik procent v klubu Natland momentálně ve skutečnosti drží. V současné chvíli je to ale v zásadě jedno.

Kdo uhradí pohledávky za 220 milionů korun?

Hlavním problémem klubu nejsou akcie, ale dluhy. A ne všichni věřitelé se chovají racionálně.

Skutečnost, že Natland získal část akcií klubu, lze považovat za dobrou zprávu. Jenže k čemu jsou akcie, když neexistuje dohoda s věřiteli. Hlavním problémem jsou dluhy a to, že ne všichni věřitelé se chovají racionálně. Slavia podle informací ČESKÉ POZICE aktuálně dluží celkem asi 220 milionů korun, což je mnohem více, než se očekávalo. Z toho závazek vůči britské společnosti ENIC nepředstavuje ani polovinu. Dnes už asi všem došlo, že pokud ENIC nedostane peníze – zhruba 110 milionů korun – klidně pošle Slavii do konkurzu.

Zbývající věřitelé, mezi nimiž jsou i ti, kteří Slavii dovedli až na pokraj krachu, nechtějí ustupovat. Slavia dluží například bývalému a neúspěšnému generálnímu řediteli Petru Doležalovi zhruba čtyři miliony korun za nevyplacené odměny! Svoje peníze, prý jen asi 15 milionů korun, které do klubu investoval, chce zpět i podnikatel Petr Sisák.

I kdyby finančníci kolem Natlandu nakonec vše zaplatili, k tomu, aby klub důstojně fungoval dál v nejvyšší soutěži, bude zapotřebí zajistit další financování zhruba ve výši až 250 milionů korun. Má Natland připraveno půl miliardy?

Raška, Koťátko a tři firmy na Seychelech

ČESKÁ POZICE již dříve informovala také o pochybnostech nad skutečnými vlastníky společnosti Natland Group. Její představitelé tvrdí, že ji vlastní podnikatelé Tomáš Raška a Jan Koťátko. Nicméně z dokumentů, které jsou dostupné v českém obchodním rejstříku, vyplývá, že mateřskou firmu Natland Group Limited zaregistrovanou na Kypru kontrolují dvě společnosti zapsané na Seychelech: Magna Group (vlastní 80 procent akcií) a Bovis Enterprises. Tyto údaje jsou z loňského jara, novější informace o vlastnících ve sbírce listin firmy nenajdete.

V zájmu rozptýlení pochybností by bylo vhodné, aby majitelé Natlandu co nejrychleji aktualizovali údaje v obchodním rejstříku

Podle informací ČESKÉ POZICE, které pocházejí z kyperského obchodního rejstříku, v akcionářské struktuře firmy došlo nedávno k významné změně. Více než polovinu akcií už vlastní Tomáš Raška, dalším velkým akcionářem je Koťátko. Magna Group a Bovis Enterpises sice akcionáři zůstaly, ale drží v Natland Group Limited jen menšinový podíl. K těmto čtyřem akcionářům však mezitím byl připsán pátý (také s minimálním počtem akcií) – firma Incotrans se sídlem na Seychelech. V zájmu rozptýlení pochybností by bylo vhodné, aby majitelé Natland Group dokumenty o nedávné změně akcionářské struktury co nejrychleji vložili do sbírky listin firmy u českého obchodního rejstříku.

Natland Group k průhlednosti firmy uvádí, že „pracují převážně se zahraničními investory“, kteří jsou na podobné holdingové struktury zvyklí a vyžadují je. „Jsou pro ně i dostatečnou zárukou ochrany jejich investic, kterou Česká republika bohužel garantovat nemůže. Finanční služby reálně spravujeme s týmem, který působí na Kypru, majetkové účasti řídíme z Prahy nebo z Holandska. Jako soukromá investiční společnost jsme transparentní rozhodně nad rámec zákonné povinnosti. Přesto děláme další kroky, aby byla role hlavních akcionářů Tomáše Rašky a Jana Koťátka evidentní bez jakýchkoli pochybností,“ řekl ČESKÉ POZICI mluvčí Natlandu.

Natland stadion vlastnit nepotřebuje

Na otázku, zda chce Natland získat kontrolu i nad stadionem v Edenu, Starý odpověděl, že jelikož společnost nevlastní žádný stadion v republice, rozhodně o tom ani neuvažuje. „Stadion je pro nás důležitý pouze z hlediska dlouhodobých nájemních smluv pro SK Slavia Praha - fotbal. Že bychom ale usilovali o kontrolu nad stadionem, to vylučuji,“ dodal Starý.