Skvělá akce českých celníků: Roztrhli světový pervitinový řetězec

Pražský celní úřad loni v prosinci na ruzyňském letišti zadržel ve dvou letadlech z Číny tři tuny chemikálií k výrobě pervitinu za miliardu korun. Praha však měla být jen přestupní stanicí, jakousi křižovatkou globálního obchodu s pervitinem mezi Čínou a Střední Amerikou. „Akce Chemik“ je jako z hollywoodského filmu o pašování drog.

Droga z Česka zásobovala velkou část skandinávské země. foto: Národní protidrogová centrála

Droga z Česka zásobovala velkou část skandinávské země.

Českým celníkům se povedl kousek, kterým potěšili své kolegy v různých koutech světa. Pražský celní úřad loni v prosinci na ruzyňském letišti zadržel ve dvou letadlech z Číny tři tuny chemikálií sloužících k výrobě pervitinu za miliardu korun. Praha však měla být jen přestupní stanicí, jakousi křižovatkou světového obchodu s pervitinem na trase mezi Čínou a zeměmi Střední Ameriky. Vyplývá to ze zjištění LN k případu, který je v úředních kruzích označován jako „akce Chemik“.

Sudy se třemi tunami látek, které se vydávaly za celulózu, měly následně putovat do Nizozemska do tamních laboratoří. Odsud by již pravděpodobně ve formě připraveného pervitinu odcházely do zbytku světa – primárně do Mexika či Hondurasu. Nizozemští celníci již loni v listopadu své české kolegy upozornili, že by z Číny do Prahy mohl dorazit náklad, který má přijmout pražská firma Primex Trade. Tu si podle zjištění celníků najala amsterdamská společnost EW import & export.

Vyšetřovatelé z různých zemí

Čínský kontraband zdaleka nemířil jen do Česka, v rámci Evropy má jít o mnoho dalších tun chemikálií. „Jde o zcela mimořádnou zásilku,“ komentoval případ šéf pražských celníků Josef Vachtl. Celníci z faktur vyčetli, že zadržené zboží do Prahy odeslalo více čínských firem. Kontrolory zajímalo, zda jde o skutečné společnosti. Obrátili se proto s dotazy na americký Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA). Ten českým celníkům potvrdil, že jde o existující čínské firmy, které vyšetřují americké úřady.

V kauze figurují nastrčení bílí koně, kteří mají vytvářet dojem standardního obchodu. Případ odhalují vyšetřovatelé v různých zemích světa, kteří spolu sdílejí získané informace. Kontraband putuje z jedné strany světa na druhou.

Tuzemští celníci již vyslechli několik podezřelých osob, které se na obchodu s falešnou celulózou podílely. Ukázalo se, že české firmy zapojené do „pervitinového“ řetězce řídily nastrčené figury, takzvaní bílí koně. Úkolem celníků nyní bude zjistit, do jakých laboratoří v Nizozemsku zadržené látky putovaly. Práce pražských celníků může pomoci v pátrání po dalších tunách chemikálií v celé Evropě.

Vyšetřování „akce Chemik“ připomíná zápletkou hollywoodské filmy o obchodech a pašování drog. V kauze figurují nastrčení bílí koně, kteří mají vytvářet dojem standardního obchodu. Případ odhalují vyšetřovatelé v různých zemích světa, kteří spolu sdílejí získané informace. Kontraband putuje z jedné strany světa na druhou. Zajímavostí aktuálního případu je, že výraznou stopu v něm zanechávají čeští celníci.

Mimořádná zásilka

Na počátku stálo varování nizozemských celníků, kteří loni v listopadu upozornili kolegy v Česku na rizikové oblasti na poli chemie z Číny, Hongkongu, Spojených arabských emirátů a Indie. V prosinci na letišti v Praze-Ruzyni skutečně přistály dva letouny z Číny, na jejichž palubě se nacházely dohromady tři tuny (v každém letadle po 1500 kilogramech) údajné celulózy. V sudech se sice našla bílá sypká látka, šlo však o jiný druh chemikálie.

Zásilka je zcela mimořádná. Tento typ byl odhalen úplně poprvé, nemluvě o tom neuvěřitelném množství. Dovoz se tvářil jako zcela standardní zásilka celulózy z Číny určená k výrobě v papírenském průmyslu.

„Podařilo se nám zachytit novou verzi prekurzorů, takzvané preprekurzory, které jsou určeny k výrobě syntetických drog, v tomto případě metamfetaminu (neboli pervitinu – pozn. red.),“ řekl v úterý před novináři ředitel pražských celníků Josef Vachtl. Dále uvedl, že zadržený materiál je z hlediska výroby pervitinu její důležitou součástkou. „Zásilka je zcela mimořádná. Tento typ byl odhalen úplně poprvé, nemluvě o tom neuvěřitelném množství,“ dodal Vachtl. Z analýzy vzorků vyplynulo, že jde o methyl glycidát a methyl2-fenyl acetoacetát.

„Dovoz se tvářil jako zcela standardní zásilka celulózy z Číny určená k výrobě v papírenském průmyslu. Neočekáváme, že by Česká republika byla cílovou zemí, a pokud ano, pak ne v plném rozsahu,“ uvedla hlava pražského celního úřadu, kde zabavené tuny materiálu pro výrobu pervitinu po zadržení zůstaly.

Snad i trestní řízení

Vyšetřování nyní pokračuje ve správním řízení. Zadržený čínský kontraband totiž není na seznamu nelegálních látek. Problém spočíval především v tom, že přepravovatel nahlásil celníkům jiné zboží než do Prahy skutečně přivezl. Ředitel pražských celníků je však přesvědčen, že kauza se začne vyšetřovat i v trestním řízení. V jeho rámci by policisté mohli čerpat již z informací, které nashromáždila celní správa. Její pracovníci už provedli několik výslechů. Zaměřili se na firmy, jež fungovaly jako příjemci dovezeného zboží.

Ředitel pražských celníků je přesvědčen, že kauza se začne vyšetřovat i v trestním řízení. V jeho rámci by policisté mohli čerpat již z informací, které nashromáždila celní správa. Její pracovníci už provedli několik výslechů. Zaměřili se na firmy, jež fungovaly jako příjemci dovezeného zboží.

Jednou z nich je společnost Primex Trade, která dle obchodního rejstříku sídlí v luxusním domě na Václavském náměstí v Praze. Když však do objektu zavítali celníci, kanceláře Primex Tradeu se jim dohledat nepodařilo – může tedy jít o fiktivní sídlo. Informace k podezřelému obchodu podala manažerka firmy D. S. (LN znají její plné jméno), u níž však zjistili, že o podezřelých transakcích a zadrženém zboží téměř nic neví. Bydliště má daná osoba uvedené na adrese jednoho z městských úřadů. Zdá se tedy, že jde o nastrčenou postavu.

Celníci se při vyšetřování obrátili i na zástupce společnosti HML Services, který je při podání vysvětlení měl nasměrovat na obchodníka K. H. (zatím není jasné, zda jde o německého, či nizozemského občana). Právě on měl české „figuranty“ oslovit s úkolem, aby vytvořili síť firem, které by od čínských dodavatelů přebraly potřebné chemikálie. Součástí klubka firem má být i společnost sídlící v Amsterdamu EW import & export B. V.

Nikoli první dodávka

Celníci v minulých týdnech zjistili, že v Praze zadržený materiál není první dodávkou, která se v české metropoli uskutečnila. Předchozí dovoz „celulózy“ – převzatý firmou Primex Trade – se dle nových zjištění celních úřadů podařilo předat nizozemským společnostem; v některých tamních laboratořích se již podařilo materiál zajistit. Pražský celní úřad dohledal ve fakturách k zadrženému zboží konkrétní čínské firmy, které „celulózu“ do Prahy poslaly. Neměl však jistotu, zda – stejně jako v případě těch českých – nejde jen o nastrčené společnosti.

Celníci v minulých týdnech zjistili, že v Praze zadržený materiál není první dodávkou, která se v české metropoli uskutečnila. Předchozí dovoz „celulózy“ – převzatý firmou Primex Trade – se dle nových zjištění celních úřadů podařilo předat nizozemským společnostem. Celníci a úřady z několika zemí se nyní budou snažit zmapovat celou drogovou cestu, jdoucí od Číny po Ameriku.

Tuzemští celníci se obrátili s žádostí o pomoc do zahraničí, mimo jiné na americkou agenturu DEA, jejíž agenti odhalují ty nejzávažnější drogové případy, pátrali například po kolumbijském „drogovém králi“ Pablu „Prcku“ Escobarovi. Pracovníci DEA potvrdili, že inkriminované čínské společnosti vedou v patrnosti, dokonce se prý objevují i v jiných případech, které američtí agenti vyšetřují. Zajímat by je mohla i „pražská celulóza“, neboť pervitin vyrobený i z látek zadržených na českém letišti měl směřovat do regionu Střední Ameriky – konkrétně za překupníky do Mexika a Hondurasu.

Celníci a úřady z několika zemí se nyní budou snažit zmapovat celou drogovou cestu, jdoucí od Číny po Ameriku. Čínští obchodníci a finančníci se v posledních týdnech netěší v Česku zrovna dobré pověsti. Vše začalo kritikou čínských společností v čele s telekomunikačním obrem Huawei ze strany českých zpravodajských služeb a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Do toho celníci odhalili tuny čínského materiálu pro výrobu tvrdé drogy.

Záchyt chemikálií na Ruzyni je dalším velkým úlovkem českých celníků. Loni Generální ředitelství cel oznámilo odhalení organizovaného gangu lidí, kteří obchodovali s těly tygrů – mimo jiné je zpracovávali na produkty čínské medicíny. Případ už rozplétá soud.

Akce „Chemik“

  • V listopadu 2018 upozornili české celníky jejich holandští kolegové na dovoz surovin na výrobu pervitinu. Upozornění platilo pro zboží z Číny, Hongkongu, Spojených arabských emirátů a z Indie.
  • V prosinci 2018 přistály na letišti v Praze-Ruzyni dvě letadla z Číny s celkem třemi tunami zboží deklarovaného jako „celulóza“. Celníci zjistili, že jde o chemikálie (3,4-MDP-2-P) používané při výrobě pervitinu. Odborně se látky pro výrobu syntetických drog nazývají jako prekurzory, často spadají do kolonky nelegální. Výrobci drog tudíž přicházejí s takzvanými pre-prekurzory – právě ty se povedlo zadržet na konci minulého roku v Praze. Obchodovat s nimi není zakázané. V Praze zabavený materiál byl převezen do prostor pražského celního úřadu.
  • Praha nebyla cílovou destinací zadržené zásilky. Z české metropole mělo zboží putovat do laboratoří v Nizozemsku. Odsud by se patrně již „umíchaná“ droga distribuovala dále do světa. Putovat měla mimo jiné do Mexika či Hondurasu.
  • Celníci zatím zjistili, že do obchodu s chemikáliemi byly zapojeno několik firem z několika států, šlo například o společnost Primex Trade sídlící na Václavském náměstí v Praze ve fiktivní kanceláři, či EW import & export B. V. zapsanou v Amsterdamu.
  • Případ se vyšetřuje v několika zemích. Kromě českých celníků se do pátrání pustili i jejich holandští, belgičtí a francouzští kolegové, dále Europol, Mezinárodní rada pro kontrolu narkotik, Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) či americký úřad pro boj s drogami DEA.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.