Skupina fotbalové nudy: Česko, Polsko, Rusko, Řecko

Naše fotbalová reprezentace ani její soupeři na mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině nehrají atraktivní fotbal. Překvapit ale mohou.

Páteční losování v Paláci umění v ukrajinském Kyjevě rozhodlo, že soupeři české fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy budou týmy Polska, Ruska a Řecka. Euro 2012 se uskuteční v Polsku a na Ukrajině příští rok od 8. června do 1. července.

Ani jeden z těchto týmů ve skupině A nehraje oslnivý fotbal a je to trochu skupina fotbalové nudy. Všechna čtyři mužstva však dokážou překvapit a lze jen doufat, že tentokrát to budou čeští reprezentanti.

Zdejší fanoušek tedy za současného stavu fotbalového umění reprezentací Česka, Polska, Ruska a Řecka nemůže očekávat žádnou atraktivní hru. Příznivé pro něho i pro naši reprezentaci však je, že všechny zápasy – 8. června od 20:45 s Ruskem, 12. června s Řeckem a 16. června s Polskem opět od tři čtvrtě na devět večer – se budou hrát na Městském stadionu ve Vratislavi. Ta je totiž nejbližším polským městem, kde se mistrovství odehraje, od českých hranic.

Jako doma

Navíc má Vratislav spojitost s českou historií. Podle některých hypotéz je pojmenovaná po údajném zakladateli města, českém knížeti Vratislavovi I. (888–921), otci patrona české země svatého Václava a jeho bratra Boleslava. Ve 14. století se Vratislav stala členem hanzy a roku 1327 uznal vratislavský kníže svrchovanost českého krále Jana Lucemburského. Připojení celého Slezska k českému státu bylo následně v roce 1335 stvrzeno v Trenčínské smlouvě.

Česká fotbalová reprezentace bude hrát z historického hlediska na domácí půdě

Dodnes je ve vratislavském erbu zachován český lev. Během 16. století byla Vratislav nejdůležitějším obchodním městem zemí Koruny české. V roce 1742, po prohrané válce o rakouské dědictví, byla připojena k Prusku. Po roce 1945 se město stalo součástí obnoveného Polska a bylo osídleno Poláky.

Česká fotbalová reprezentace tedy bude hrát z historického hlediska na domácí půdě. A pokud se českým fanoškům nebude líbit zápas naší reprezentace, mohou si spravit náladu jedinečnou atmosférou Vratislavi. Mísí se v ní totiž síla prvků českých, německých, polských a židovských, jež se projevuje ve středoevropských dějinách.    

Za kvalitnějšími zápasy jinam

Stadion, na kterém své zápasy ve skupině odehraje česká fotbalová reprezentace, má kapacitu 42 tisíc míst a vstupenky se začnou prodávat 12. prosince. Z toho 16 procent, tedy 6832 vstupenek, půjde z rozhodnutí UEFA do Česka. V případě postupu bude český tým hrát čtvrtfinále v Gdaňsku nebo ve Varšavě.

Těžko soudit, který reprezentační fotbalový tým je v naší skupině favoritem

Za atraktivnějším fotbalem než v naší skupině A bude muset český fanoušek vyrazit do ukrajinských měst Charkova či Lvova na zápasy skupiny B, v níž hrají Nizozemsko, Německo, Portugalsko a Dánsko. Popřípadě skupiny C, která se hraje v polských městech Gdaňsk a Poznaň a v níž jsou obhájci titulu mistrů Evropy Španělé. Ti by se měli utkat s Italy, Chorvaty a Iry. Ve skupině D, jejímž sídlem jsou ukrajinská města Kyjev a Doněck, pak hraje druhá pořadatelská země Ukrajina s Anglií, Francií a Švédskem.

Těžko soudit, který reprezentační fotbalový tým je v naší skupině favoritem. Šance na postup všech čtyř jsou zcela vyrovnané, protože tři týmy jsou slovansky nevyzpytatelné a čtvrté Řecko, dnes drcené dluhovou krizí, na tom není o mnoho lépe. To však neznamená, že se nakonec některý z těchto týmů nestane mistrem Evropy. Stejně jako se to v roce 2004 podařilo Řekům. Bohužel se na jejich fotbal prakticky nedalo dívat.