Skryté fotopasti proti černým skládkám

V Praze 5 se budou nově instalovat fotopasti, které vyfotí původce černých skládek. Fotografie budou moci policisté použít jako důkaz.

Šest kusů takzvaných fotopastí nakoupila městská část Praha 5. Jde o maskované pomocníky k ostraze majetku a veřejného prostoru. Během příštích dní budou nainstalovány a dobře skryty po území městské části, kde často dochází k ničení majetku nebo zakládání černých skládek.

Ilegální ukládání odpadu totiž kromě možných ekologických škod způsobuje obcím také značné finanční náklady s jejich likvidací. „Ročně nás stojí stovky tisíc korun z rozpočtu městské části Praha 5,“ říká zástupce starosty Jaroslav Nedvěd.

Fotopast je bezdrátové zařízení, které se aktivuje v případě pohybu ve sledované  zóně.  Zařízení je napojeno na kamerový  systém a do jeho střediska  vysílá sérii fotografií zaznamenávající pohyb nebo i případné porušení zákona. Městská policie tak může na místo okamžitě vyjet.

Zaznamenaný obraz je navíc zachycen v interní paměti fotopasti a policie na jeho základě může s pachatelem zahájit správní řízení. Fyzické osoby mohou být pokutovány do výše 50 000 korun, právnické osoby mohou očekávat postih až do výše 1 000 000 korun. Přesný počet a umístění pastí městská část ze strategických důvodů nesdělila.

Nejde o první případ, kdy technologie bojuje s černými skládkami. Na internetu se již dostává do povědomí ekologický projektwww.ZmapujTo.cz. Uživatel chytrého telefonu může nafotit a nahlásit jakoukoliv černou skládku, kterou v okolí vidí. K nahlášení skládky lze použít i internetový formulář. (Aplikace nově umožňuje hlásit i přeplněné kontejnery a upozornit obec na to, aby je vyvážela častěji).

Kromě přesného umístění skládky je možné připojit i její popis včetně velikosti, složení či nebezpečnosti. Zároveň se o přítomnosti skládky dozvědí úřady. Pomocí statusu lze sledovat, zda se skládka již řeší nebo zda je již odklizena. Zároveň jde o možná nejpřesnější monitoring černých skládek na území ČR. Takto podrobným a především stále aktualizovaným seznamem žádný úřad nedisponuje. Jejich počet příznivý není. Jen na výše zmíněné stránce jich je aktuálně nahlášených 1284 položek.

Počet příspěvků: 3, poslední 12.5.2013 12:17 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.