Škrtání na obraně: pandury, nebo lidé?

Informace o výprodeji pandurů činitelé armády i ministerstva popírají. Zato se hovoří až o třetinovém poklesu počtu vojáků.

Martin Shabu 19.8.2011

Pro rok 2013 je rozpočet ministerstva obrany naplánován na 39 miliard korun s výhledem na 36 miliard v roce následujícím. V současnosti resort hospodaří s 44 miliardami. Deník E-15 přišel ve čtvrtek s informací, že by údajně kvůli úsporám mohly v armádě skončit obrněné kolové vozy pandur. Opakoval by se tak osud podzvukových bitevníků L-159, které ministerstvo nejprve nákladně pořizovalo a dnes přemýšlí, jak se jich zbavit, protože pro ně nemá využití.

„To je nesmysl. Ze spojeneckých závazků v rámci NATO vyplývá, že musíme mít osm bojových praporů s technikou,“ řekl ČESKÉ POZICI Pavel Bulant, ředitel sekce vyzbrojován na ministerstvu obrany. Podle něj prý nehrozí, že by se kapacity české armády smrskly pouze na tři prapory vybavené pandury, jak uvádí E-15. Takovou myšlenku odmítl i zástupce náčelníka generálního štábu Petr Pavel.

Podobně nerealistickou vizí je, že by se ministerstvo rozhodlo odprodat obrněnce pandur do ciziny, český stát za ně zaplatil 14,4 miliardy a proces nákupu provázely kontroverze. „Nebyli bychom schopni je prodat za tržní cenu. Technika v okamžiku prodeje rázem ztrácí polovinu původní hodnoty,“ konstatoval pro ČESKOU POZICI Jaroslav Štefec z Úřadu pro dohled nad akvizicemi.

Technika nebo lidé?

V bezpečnostní komunitě se však hovoří o jiné variantě, jak chce vedení ministerstvo obrany spořit - razantním snížením počtu zaměstnanců. „Na chodbách ministerstva se šušká o formulce 16/6. Podle ní by mělo v armádě v budoucnu působit pouze šestnáct tisíc vojáků a šest tisíc civilních pracovníků,“ uvedl zdroj ČESKÉ POZICE výměnou za příslib anonymity. Pro představu, v současnosti v armádě slouží přibližně 24tisíc vojáků a osm tisíc civilních zaměstnanců.

Podle armádních zdrojů by odtučňovací formulka znamenala rezignaci na některé ambice. Jinými slovy, Česko by ztratilo určité schopnosti obrany, která v současnosti má. Znemožnilo by to také působení našich vojáků v zahraničních misích. V rámci plánování sil je totiž nezbytné udržovat minimálně tři stejně početné kontingenty pro rotaci. Zatímco první skupina vojáků je nasazena v misi, druhá cvičí a třetí odpočívá.