Ceska Pozice

Skončí vyšetřování korupce městských strážníků pouze zatčením Kotrouše?

Případ úplatného šéfa městské policie Vladimíra Kotrouše může policisty přivést na stopu větší ryby.

Případ šéfa městských strážníků v Praze Vladimíra Kotrouše, kterého zadrželi příslušníci protimafiánského útvaru minulý pátek, když si odvážel úplatek za přidělení mnohamilionové zakázky na servis vozového parku, ukazuje na víc než individuální selhání. Každý korupční případ totiž má minimálně dvě strany – toho, kdo dává, a toho, kdo přijímá. Vedle toho však bývá ve vysokých funkcích zvykem dát i nějaké všimné politikům, kteří se sice přímo na korupci nepodíleli, ale v daném systému ji umožnili – například posvěcením výběrových řízení s předem danými tipy na výherce. Je tedy pravděpodobné, že Kotrouš je pouze prvním úlovkem, kterého justice v případu obvinila.  

Policie zatím v případu neoznámila, že by obvinila další osoby ani člověka, který Kotroušovi úplatek dal. „Není důvod po této osobě jít, potřebujeme pomoc slušných lidí," řekl v pondělí v ČT Robert Šlachta, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na adresu utajeného oznamovatele. Jinými slovy – policejní zdroj se Šlachtovými lidmi zřejmě spolupracoval od začátku případu. Šlachta v TV dodal, že nejde o jedinou věc, kterou jeho lidé v této souvislosti vyšetřují, což potvrzuje domněnku, že vedle „ciknutého“ tendru by mohly být rozkryty i další korupční skandály z okolí pražského magistrátu.  

Lidé znalí podrobností případu ČESKÉ POZICI potvrdili, že není v této souvislosti náhoda, že na případ upozornil zdroj, který se rozhodl mluvit o korupci v Praze až po příchodu nového primátora Bohuslava Svobody. Ten již od svého nástupu do funkce loni na konci listopadu usiluje o větší transparentnost při rozhodování o miliardách z rozpočtu hlavního města. Svým nedávným angažmá při vyjednávání koalice s TOP 09 navíc převezl část spolustraníků, jež bývá spojována s kmotrovskými praktikami. Dokázal tím, že očistu magistrátu myslí vážně. Primátor Svoboda, který po Kotroušovi pověřil vedením městských strážníků jeho náměstka Ludvíka Klemu, hodlá také poslat kontrolory magistrátu, aby prověřili zakázky městské policie z poslední doby.

Není rovněž náhoda, že si policejní zdroj, který ÚOOZ na případ přivedl, vymínil sdělit závažné informace právě „protimafiánskému“ útvaru. Robertu Šlachtovi se totiž daří, například ve srovnání s protikorupční policií, držet čistý štít co se týče nestrannosti při vyšetřování a důsledné ochrany informací z policejních spisů. O své práci mluví zpravidla jen tehdy, když prezentuje výsledky.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.