Škodí Facebook vašim dětem?

Studenti, kteří používají internetové sociální sítě, mají méně času na učení i peněz. Navzdory tomu si studentská léta víc užijí.

Na Facebooku má profil 96 procent amerických studentů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Facebooku má profil 96 procent amerických studentů. | foto: © archivČeská pozice
Na Facebooku má profil 96 procent amerických studentů.

S Facebookem a studenty se to má jako před lety s frontmanem legendární seattleské grungové kapely Nirvana Kurtem Cobainem a jeho manželkou Courtney Love. Patří neodmyslitelně k sobě. To však nevylučuje, že si škodí.

Asi není příliš velkou spekulací, že manželství Kurta a Courtney nebylo zrovna idylické. Jak to vypadá se vztahem studentů a internetových sociálních sítí, tento týden objasnil americký server OnlineEducation.net. Je složitý.

Výsledky studie

Studie stránky určené především k informování amerických studentů ukázala, že na žádnou jinou skupinu lidí nemá Facebook stejný vliv jako na studenty. To až tolik nepřekvapuje, protože neuvěřitelných 96 procent amerických studujících má vlastní profil. Zjistit, zda je tento vliv dobrý, či špatný, je však už úplně jiný problém.

Co takhle začít nejjednodušší otázkou: Mají sociální média negativní dopad na známky? Ano i ne. Ukázalo se totiž, že například ve třídách, které používají mikroblog Twitter, mají žáci průměrně o něco lepší známky než v těch, kde je odmítán. Ti, kdo během výuky surfují na Facebooku, však mají o 20 procent horší výsledky. Vtipné je, že 79 procent studentů této statistice nevěří.

V případě mimoškolních aktivit jsou však uživatelé „efbéčka“ ve srovnání s abstinenty dvakrát aktivnější. A protože čas na grilování, fotbal a na čtvrteční „už je skoro pátek“ party někde vzít musejí, příliš nepracují. Z facebookových studentů 85 procent pracuje týdně méně než pět hodin. Ale 80 procent nefacebookových pracuje víc než 16 hodin.

Závislost

Teoreticky by to mělo znamenat, že se to v digitálním světě šťastnými lidmi jen hemží. Opak je však pravdou. Z uživatelů Facebooku se 48 procent domnívá, že jsou smutnější než jejich virtuální přátelé. Čtvrtina všech studentů dokonce pravidelně zveřejňuje depresivní komentáře o svém životě, přestože se cítí dvakrát oblíbenější než kolegové, kteří vynález Marka Zuckerberga nepoužívají. To možná vysvětluje i zjištění, že studenti na Facebooku mají větší sklon k narcismu než ostatní. Mimochodem, update profilové stránky prý má na sebevědomí mnohem kladnější dopad než třeba pohled do zrcadla.

Proto se ani nelze divit, že když někomu pohled do Facebooku odepřete, začne bláznit. Marylandská univerzita v rámci studie svým studentům přístup k sociálním sítím na 24 hodin zakázala jen proto, aby zjistila, jak se cítí. Někteří studenti „pouze“ znervózněli, protože jim chyběl každodenní přísun zpráv. Byli však i takoví, kteří si stěžovali na rostoucí neklid a depresi. A další měli dokonce pocit, že zešílí.

Ostatně závislost na Facebooku je na Googlu třikrát vyhledávanější než na cigaretách a desetkrát než na heroinu. Závěr studie je jednoznačný. Bez Facebooku zbude víc času na učení. Nelze však ani říct, že by se Courtney Love dařilo lépe poté, co si Kurt v dubnu 1994 svou brokovnicí vystřelil mozek.

Počet příspěvků: 2, poslední 1.5.2011 08:54 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.