Skandály jihočeského soudu řeší už i ministerstvo

Krajský soud v Českých Budějovicích se topí ve skandálech. A nenechaly klidným už ani ministerstvo spravedlnosti. Společným jmenovatelem většiny nestandardních událostí, které se na jihu Čech v minulých letech odehrály, jsou kontroverzní podnikatel Petr Sisák a advokát Ivo Hala.

Petr Sisák. foto:  Petr Topič, MAFRA

Petr Sisák.

„Krajský soud v Českých Budějovicích není ani v nejmenším v rozkladu. Normálně funguje tak, jak fungoval předtím,“ tvrdí rozhodně jeho předseda Milan Tripes. Cynik by možná podotkl, že není vůbec jasné, zda nás má jeho výrok uklidnit, nebo spíše děsit. Jak vyšlo před pár týdny najevo, sám Tripes totiž čelí kárné žalobě.

„Souvislost čistě náhodná“

Jde přitom jen o jeden z mnoha šrámů, které pověst českobudějovického soudu v poslední době utržila. Letos v lednu v budově soudu zasahovala policie. Kromě zmíněné kárné žaloby na předsedu soudu je zároveň jedna tamní insolvenční soudkyně obviněna v souvislosti s řáděním organizovaného zločinu a jméno dalšího soudce figuruje v policejním obvinění. V místních soudních síních se přitom dál hrají podivné hry o miliardy korun.

Neznáme přesně důvody, z jakých ministr spravedlnosti Robert Pelikán na krajského předsedu žalobu podal.

„Ta souvislost je opravdu čistě náhodná,“ prohlašuje Tripes. Přinejmenším v jednom ohledu má pravdu. Neznáme sice přesně důvody, z jakých ministr spravedlnosti Robert Pelikán na krajského předsedu žalobu podal, nicméně zdá se, že s dalšími „okolnostmi“ pravděpodobně nesouvisí. Víme jen, že má jít o údajné nedodržování rozvrhu práce, což může znamenat celou řadu věcí. Sám Tripes pochopitelně pochybení odmítá.

Je však důležité uvést, že soud v jihočeské metropoli měl v poslední době s rozvrhem práce hned dva zásadní problémy. Ten první se odehrál ve spletitém příběhu krachující vagonky Legios (dnes funguje pod názvem Heavy Machinery Services), jejíž insolvenci řešil, jak vyšlo posléze najevo, téměř tři roky špatný soudce. Dle vyjádření soudu šlo o softwarovou chybu spojenou s lidským faktorem, což pro několik stovek věřitelů oné firmy s pohledávkami přes tři miliardy korun patrně není úplně dostačující vysvětlení.

K něčemu podobnému došlo za nevelkého zájmu veřejnosti i v případě čističky odpadních vod v Českém Krumlově, která patří soukromé společnosti, a její insolvence se též řešila v Českých Budějovicích. A opět nepříliš dobře, alespoň podle názoru vrchního soudu, který došel k tomu, že v jižních Čechách přeskočili takzvané kolečko a kauzu řešil rovněž špatný soudce. Díky tomu se dokonce v červnu zrušil již jednou prohlášený konkurz společnosti a vrátil tak celý případ na začátek.

Dva muži

Výše uvedené příklady mohou působit jako nepříliš významná technikálie, ovšem jak vagonka Legios, tak čistička odpadních vod v Českém Krumlově jsou kauzy přímo spojené s osobou insolvenčního správce a advokáta Iva Haly. Stejného Haly, který byl na začátku tohoto roku obviněn v rozsáhlém případu manipulací s insolvencemi. Ty měl podle tehdejší protikorupční policie řídit kontroverzní podnikatel Petr Sisák.

Právě tito dva muži a jejich spolupracovníci jsou společným jmenovatelem většiny podezřelých a nestandardních událostí, které se v případě velkých insolvencí na jihu Čech v minulých letech odehrály. Připomeňme, že dle vyšetřovatelů řídili rozsáhlou skupinu, která se měla snažit ovlivnit průběh úpadku Sisákovy společnosti Via Chem Group.

Jak vagonka Legios, tak čistička odpadních vod v Českém Krumlově jsou kauzy přímo spojené s osobou insolvenčního správce a advokáta Iva Haly.

V případu bylo doposud obviněno 15 osob. Jednou z nich je i soudkyně Marie Červinková. Tu měl podle vyšetřovatelů Hala dokonce přímo instruovat a dodávat jí podklady pro soudní rozhodnutí. Druhým soudcem, který se v policejních materiálech vyskytuje (obviněn ale nebyl), je Miroslav Veselý. Toho měly pojit s Halou přátelské vztahy. A to dokonce tak silně, že se Hala se soudcem podělil o velmi citlivou informaci.

Detektivové totiž případy točící se kolem českobudějovického soudu řeší už od roku 2014 a součástí jejich postupu byl i odposlech v kanceláři soudce Veselého. Jenže Ivo Hala se nějakým, dosud neznámým způsobem o odposlechu dozvěděl a se soudcem se o ni podělil. Nakolik to mohlo ovlivnit vyšetřování, snad není nutné zdůrazňovat.

***

Soud není ani v nejmenším v rozkladu. Normálně funguje tak, jak fungoval předtím, a troufnu si říct, že bude dobře fungovat i do budoucna. Milan Tripes obviněný předseda Krajského soudu v Českých Budějovicích

Foto autor| 2X FOTO MAFRA – PETR TOPIČ

Foto popis| Petr Sisák a Ivo Hala. Právě tito dva muži a jejich spolupracovníci jsou společným jmenovatelem většiny nestandardních událostí, které se v případě velkých insolvencí na jihu Čech v minulých letech odehrály. Milan Tripes, předseda Krajského soudu v Českých Budějovicích, pod který uvedené kauzy spadaly či spadají, nyní čelí kárné žalobě kvůli údajnému porušování rozvrhu práce.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.